0

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی اظهار داشت: تهیه مقدمات ثبت ملی قلعه پیغام در شهرستان کلیبر از چندی پیش در دست اجرا است و مرمت این بنا نخستین گام در جهت ثبت ملی این اثر ارزشمند تاریخی است.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی

به گزارش خبرگزاری مهر ، تراب محمدی امروز چهارشنبه در گفتگو با خبرنگاران افزود: امسال هزینه ای بالغ بر 200 میلیون ریال جهت آغاز مراحل مرمت قلعه پیغام اختصاص یافت و قسمت هایی از این بنا مرمت شد.
 
محمدی با بیان اینکه قبل از هر اقدامی، نقشه برداری های دقیق از این مکان به عمل آمد، تخریب های گسترده بنا در طول سالیان دراز را اصلی ترین عامل نیاز به نقشه برداری معماری ظریف و دقیق آن اعلام کرد.
 
وی تصریح کرد: به دلیل تخریب دیواره های بیرونی در طول تاریخ اثر ، تنها سر برج ها مشخص بود و به همین علت نیاز به عکسبرداری های طولی از دیواره ها ضروری می نمود.
 
رئیس شورای فنی ثبت آثار تاریخی و فرهنگی استان در فهرست آثار ملی  با بیان اینکه سه مورد از برج های قلعه به صورت کامل مرمت شده اند، گفت: دیوارهای ضلع غربی، ورودی اصلی و جنوب غربی که پس از خاکبرداری، قابل رؤیت شده اند، به صورت کامل مرمت گشته اند.
 
قلعه پیغام که بر روی تپه بنا شده است، در کنار راه شوسه شهرستان اهر به کلبیر واقع و فاصله آن از کلیبر 13 کیلومتر و از قلعه‌ جمهور (بذ) 18 کیلومتر است.

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

انواع عضویت
پنل کاربری