0

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

خانه سعدی مرمت می شود

روابط عمومی ‌اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس از مرمت خانه منسوب به شیخ اجل سعدی شیرازی در این شهر خبر داد.


به گزارش روابط عمومی اداره‌کل میراث فرهنگ، صنایع دستی و گردشگری استان فارس، ‌با توجه به اهمیت خانه منسوب به سعدی شیرازی به‌ویژه از جنبه فرهنگی با توجه به انتساب آن به شخصیت ادبی مشهور ایران و جهان، سعدی شیرازی مرمت این خانه تاریخی در دستور کار قرار گرفت که هم‌اکنون عملیات مرمت آن در حال انجام است.
بنا بر این گزارش احیای پوشش سقف بنا در ضلع‌های شمالی، شرقی و غربی، تعمیرات استحکام‌بخشی و کف‌سازی زیرزمین ضلع شرقی، تعمیرات کف‌فرش اتاق‌های ضلع شرقی، تعمیرات سرویس‌های بهداشتی قدیمی، بهسازی کف‌فرش ورودی و کف‌سازی و تعمیر سنگ‌های ازاره و همچنین آجرکاری و بندکشی از جمله برنامه‌های مرمتی این بنا است که با اعتباری بالغ بر 370 میلیون ریال درحال اجرا است. خانه منسوب به سعدی شیرازی (خانه مدحت) در کوچه پشت مسجد نو شیراز واقع شده است.
طرح کلی معماری بنا فضاهایی است که در چهارسوی حیاط مستطیل شکل ایجاد شده است. در جهبه شمالی بنا، از طریق یک راهروی مرکزی وارد اتاق‌ها می‌شویم که دو اتاق سه دری در طرفین راهرو قرار گرفته است. در سمت شرق حیاط نیز اتاق سه دری و راهرو و در جبهه غربی یک اتاق با ارسی‌های زیبا خودنمایی می‌کند. در قسمت زیرین سه ضلع شمال، غرب و شرق، نیز زیرزمین‌ها قرار گرفته که با نورگیرهای مشبک سنگی، زیبایی خاصی به حیاط داده است.
موضوع انتساب این خانه به شیخ اجل سعدی شیرازی شاعر بلندآوازه قرن هفتم و صاحب دو اثر نفیس گلستان و بوستان در سال‌های اواخر دهه 30 ه.ش به‌صورت رسمی‌ قوت گرفت و در سال‌های دهه 50 شمسی بار دیگر به‌صورتی گسترده‌تر و فراگیرتر مطرح می‌شود و شخصیت‌های علمی ‌و فرهنگی بسیاری در همان زمان سعی می‌کنند، مستندانی در این زمینه ارائه کنند.

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

انواع عضویت
پنل کاربری