0

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

سرپرست نمایندگی میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری سرایان گفت: مرمت خانه «حسام‌الدیوان» شهر سه قلعه سرایان رو به پایان است و در آینده‌ای نزدیک موزه مشارکتی در این بنای تاریخی راه‌اندازی می‌شود.

خانه حسام الدیوان سه قلعه

«محمد عرب» در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)،منطقه خراسان جنوبی، اظهار كرد: مرمت این بنای تاریخی از محل اعتبارات تملک سرمایه‌ای امسال نیز ادامه یافت و مرمت و استحکام‌بخشی ایوان اصلی، خاکبرداری کف حیاط، تکمیل سیستم روشنایی و نورپردازی، آجر فرش کف حیاط، ساخت درهای چوبی انجام شد.
 


وی افزود: خاکبرداری کف فضاهای مسقف و اجرای کف‌سازی، سفیدکاری، بام‌سازی، استحکام بخشی پی و دیوارهای آسیب‌دیده در سنوات گذشته انجام شد و هم‌اكنون در مراحل پایانی مرمت قرار دارد و آماده بهره‌برداری است.
 


سرپرست نمایندگی میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری سرایان ادامه داد: این خانه تاریخی واقع در شهر سه قلعه با ایوان بلند و شكوهمند و به شیوه خانه‌سازی سنتی دارای طاق‌ها و قوس‌های زیبایی است كه در سال 1386 با شماره 19164 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.
 


عرب تصریح کرد: این بنا به سبك حیاط مركزی و درونگرایی در یك طبقه و مساحت آن 530 مترمربع ساخته شده و معماری آن كاملاً ایرانی است، مصالح بكار رفته شامل خشت، گل، گچ و آجر است و دارای هشت اتاق، یك مطبخ، یك ایوان بزرگ، یك ایوانچه و یك بادگیر چهار طرفه است.
 


وی با بیان این‌كه با توجه به سبك معماری و شواهد موجود، قدمت این بنای تاریخی به دوران قاجاریه می‌رسد،
 
خاطر نشان کرد: بارزترین و مشخص‌ترین ویژگی بنا شامل تزیینات متنوع گچبری رسمی‌بندی در ایوان و اتاق‌های پشت هر دو ایوان آجركاری خفته راسته در ازاره دور حیاط و قرار گرفتن در مسیر قنات اصلی شهر است.

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

انواع عضویت
پنل کاربری