0

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

مدیرکل میراث فرهنگی آذربایجان غربی از آغاز عملیات مرمت و بازسازی "مسجد مطلب خان" بزرگترین مسجد روباز تاریخی کشور در خوی خبر داد.

مسجد مطلب خان

کاظم غنی زاده در گفتگو با خبرنگار مهر افزود: محوطه سازی ، تعمیر سازه ای چوبی ، تعویض آجرهای فرسوده، کف سازی و مرمت حجره ها، عایق کاری قسمتهای فرسوده و کف سازی ایوان ورودی از محورهای عملیات مرمت و بازسازی این مسجد زیبا و تاریخی است.

مسجد مطلب خان


 
وی با بیان اینکه مسجد مطلب خان خوی به شماره 4846 به عنوان بزرگترین مسجد تاریخی روباز کشور در فهرست آثار ملی کشوربه ثبت رسیده است اظهارداشت: برای مرمت و بازسازی این مسجد 500 میلیون ریال اعتبار هزینه می شود.

غنی زاده ادامه داد: سه ویژگی معماری کم نظیر شامل محرابی با 12.5 متر ارتفاع ، ایوانی با 25 متر ارتفاع و صحن بزرگ، مسجد مطلب خان خوی را از دیگر مساجد تاریخی کشور متمایز کرده است.

مسجد مطلب خان


مسجد مطلب خان که در دوره ایلخانی در بافت مرکزی و قدیم شهر خوی بنا شده، در دوره قاجاریه به همت مرحوم مطلب خان از نوادگان شیخ بهایی مرمت و تجدید بنا شده است.
 
این مسجد از یک شبستان بزرگ مربع شکل که دور تا دور آن را حجرات فرا گرفته تشکیل شده و صحن نسبتا بزرگ آن موجب شده که مسجد فاقد سقف باشد.

مسجد مطلب خان

مسجد مطلب خان

مسجد مطلب خان

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

انواع عضویت
پنل کاربری