0

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

معاون میراث‌ فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد از پایان مرمت و بهسازی بخشی از بازارچه مسجد فرط یزد خبر داد.

masjed fort

 

ذات الله نیکزاد اظهار داشت: این عملیات شامل جمع آوری سقف و تویزه بازارچه، تراشیدن اندود دیوارها و قسمتهای فرسوده دیوار، ازاره چینی به صورت راسته، طاق پوشی به شکل کلمبو با آجرفرشی، دوغاب ریزی روی سقف و تویزه‌ های اجرا شده است.

وی افزود: نماسازی آجرهای بدنه، اجرای نمای دیوارهای بازارچه، اجرای اندود گچ و ریگ زیر سقف بازارچه و اجرای تاسیسات مکانیکی و برقی از دیگر اقدامات انجام شده برای مرمت این بازارچه بوده است.

نیکزاد اعتبار هزینه شده برای مرمت این بنا را بالغ بر 257 میلیون ریال ذکر کرد.

وی ادامه داد: مسجد فرط مسجدی است ساده با معماری خشت خام در محله دارالشفا که بنیان آن به نیمه اول قرن دوم هجری می‌ رسد.

نیکزاد یادآور شد: این مسجد در نهایت سادگی و با معماری سنتی و اسلامی در کوچه پس کوچه‌ های یکی از قدیمی ‌ترین محله‌های مسکونی، در قلب شهر یزد به نام محل دارالشفاء بنا شده و مساحت آن حدود 2207 مترمربع است.

وی افزود: نام این مسجد در منابع و مصادر مربوط به یزد به صورت های "پذک"، "بدک"، "پتک"، "فرط" و "مسجد رضوی" آمده است.

نیکزاد اظهار داشت: این مسجد یکی از قدیمی ‌ترین و پرسابقه ترین بناهای اسلامی در یزد است که آن را "فرط" نامیده اند و بر اساس اسناد تاریخی، دیرینگی این مسجد به نیمه نخست قرن دوم اسلامی، یعنی در زمان امامت امام صادق (ع) و اوایل حکومت عباسیان بر می گردد.

وی افزود: از شاخصه‌ های این بنای قدیمی همجواری با مجموعه با ارزش بازارهای قدیمی و حمام قدیمی و موقعیت محلی مناسب است که در معبر اصلی محله دارالشفا قرار دارد.

خبرگزاری مهر

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

انواع عضویت
پنل کاربری