0

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 
سازمان میراث فرهنگی و وزارت مسکن، مخالف اقدامات عجولانه توسعه شهری
تعریض و شبیه سازی ولیعصر تهران با چهارباغ اصفهان، هویتی برای پایتخت نمی گذارد

سازمان میراث فرهنگی و گردشگری به طور قاطع با اجرای طرح تعریض خیابان ولیعصر مخالفت می کند.
خیابان ولیعصر


صنم مودی:طرح تعریض خیابان ولی عصر که چندی پیش از سوی شهرداری تهران مطرح شد و مخالفت های بسیاری را هم از سوی کارشناسان ،مسئولان و علاقه مندان به این خیابان تاریخی به دنبال داشت ، اکنون با طرح نظر هایی در مورد شبیه سازی آن با چهار باغ اصفهان به منظور تبدیل این خیابان به یکی از جاذبه های گردشگری پایتخت، ابعاد تازه تری به خود گرفته است.
زمانی که موضوع طرح تعریض خیابان ولیعصر مطرح شد ،کارشناسان میراث فرهنگی بارها مخالفت خود را به دلیل خدشه دار شدن هویت تاریخی این خیابان ابراز و تاکید کردند که حفظ هویت این خیابان و ماندگاری وضعیت آن به شکل کنونی بر هر پروژه عمرانی مقدم است و هرگونه دخل و تصرفی در آن ویژگی های محور تاریخی _ طبیعی این خیابان را از بین خواهد برد.
اگرچه مدیران شهرداری نیز در پاسخ به این مخالفت ها عنوان کرده اند که هرگونه اقدامی در این زمینه با انجام بررسی های کارشناسانه و با در نظر گرفتن حفظ هویت خیابان ولیعصر صورت می گیرد ، اما به نظر می رسد اکنون با ارایه طرح شبیه سازی ولیعصر به چهار باغ اصفهان ،برنامه های تازه ای از سوی شهرداری در حال شکل گیری است که در صورت اجرا ،کاملا منظر تاریخی این خیابان را از بین می برد .چنانچه معاون فنی و عمرانی شهرداری تهران به تازگی عنوان کرده است، با اجرای طرح تعریض خیابان ولیعصر این خیابان مانند چهار باغ اصفهان زیبا و پر جاذبه می شود که البته برای اجرای این امر باید وسط این خیابان تبدیل به باند ترددی تند رو شده و در دو طرف ،باند کند رو احداث و دو ردیف دیگر به درختان این خیابان افزوده شود.
«اسکندر مختاری»، مدیر محور فرهنگی تاریخی شهر تهران، در این باره می گوید:« زمانی که بحث تعریض خیابان ولیعصر از سوی شهرداری مطرح شد، هدف نخست، تعریض سواره رو این خیابان تاریخی بود اما هم اکنون سخن از شبیه سازی آن به چهار باغ اصفهان به میان می آید.
به گفته وی این همه در حالی عنوان می شود که اکنون سازمان میراث فرهنگی و گردشگری به طور قاطع با اجرای طرح تعریض خیابان ولیعصر مخالفت می کند .
مختاری تصریح می کند: «رییس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری به طور روشن مخالفت خود را با این طرح اعلام کرده و اعمال نظر این سازمان را در کمیسیون ماده پنج لازم الاجرا دانسته است.»
خیابان ولیعصر، کهن خیابانی که میدان راه آهن را به تجریش متصل می کند تنها راه ارتباطی شهری نیست چرا که این خیابان تاریخی، امروز را نیز به عصر پهلوی اول پیوند می زند. ولیعصر خیابانی است نامدار با درختانی 70 ساله. درختانی که اجرای طرح غیر اصولی توان ایستایی را از ریشه هایشان ستانده است و امروز طرح تعریض آن دغدغه ای است که کارشناسان و مسئولان میراث فرهنگی و وزارت مسکن و شهرسازی را بر آن داشته است که با به کار گیری استدلال های کارشناسانه و بهره گیری از اختیارات قانونی هویت چند ده ساله اش را صیانت کنند.
به گفته مدیر محور فرهنگی تاریخی شهر تهران ، از آنجا که خیابان ولیعصر جز محور های حفاظت شده تهران قلمداد می شود شهرداری نمی تواند بدون جلب نظر سازمان میراث فرهنگی و گردشگری نسبت به تعریض آن اقدام کند.
از سوی دیگر به جز سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، وزارت مسکن و شهرسازی هم از مخالفان قاطع این طرح بوده و تعریض این خیابان را غیر قانونی می داند.
چنانچه دکتر «پیروز حناچی»، دبیر شورای عالی معماری و شهرسازی در این باره می گوید: «با توجه به ارزش های تاریخی خیابان ولیعصر و شرایط حاکم بر این منطقه، توسعه و تعریض سواره رو آن منطقی به نظر نمی رسد.»
برنامه ریزی های بدون هماهنگی شهرداری با سازمان های مربوطه از جمله میراث فرهنگی و گردشگری در حالی صورت می گیرد که کارشناسان تاکید می کنند هر گونه اقدامی بدون تایید کمیسیون ماده پنج، هویت تاریخی این خیابان را با مخاطره مواجه می کند.
مختاری می گوید:«ضلع غربی خیابان ولیعصر، در محدوده میدان ونک تا چهار راه چمران یکی از بی نظیر ترین کیفیت های شهری در تهران به شمار می رود، چرا که عمده ساخت و ساز ها در این ضلع از سوی نهاد های دولتی با رعایت اصول شهرسازی صورت گرفته و فاصله بناها از حاشیه خیابان مطابق با هدف ایجاد کیفیت مطلوب شهرسازی است.»
وی می افزاید: «اما در ضلع شرقی این خیابان تاریخی به علت بالا بودن قیمت زمین، مالکان برای تملک بیشترین مساحت ممکن، ساختمان ها را بدون فاصله از حاشیه خیابان ساخته اند، از این رو در ضلع شرقی خیابان ولیعصر فقر شهری وجود دارد. این در حالی است که ضلع غربی این خیابان دارای کیفیت ثروت شهری است .»
به گفته مختاری هیچ یک از مراجع قانونی، نابودی با کیفت ترین فضای شهری را تایید نکرده و آن را اصولی نمی خواند.
چنین به نظر می رسد که در میان بحث ها و هیاهوهای تعریض خیابان ولیعصر، مخالفان این طرح در اکثریت بوده و دغدغه ماندگاری آن،اذهان بسیاری را به خود مشغول کرده است. از این رو مختاری می گوید: «قانون میراث فرهنگی ، حمایت از محدوده و حرایم آثار تاریخی را بر عهده سازمان میراث فرهنگی و گردشگری قرار داده و این سازمان به عنوان متولی اصلی این عرصه باید بر طرح های ارایه شده نظارت داشته و از تحمیل هر گونه خطری بر آثار تاریخی کشور جلوگیری به عمل آورد. از سوی دیگر تا کنون طرحی در زمینه تعریض ولیعصر به کمیسیون ماه پنج شهر تهران ارایه نشده و در صورت انجام هر گونه اقدامی پیش از تصویب این کمیسیون، این طرح فاقد وجاهت قانونی خواهد بود.»
اگرچه بر اساس ماده 166 قانون برنامه سوم توسعه به شهرداری ها و شورای های شهر اختیار ایجاد فضاهای فرهنگی متناسب با هویت شهر داده شده است اما به گفته معاون حفاظت فنی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری استان تهران، این قانون به معنای اختیار تام دادن به شهرداری ها در این زمینه نیست.
«قدیر افروند» می افزاید: «گنجاندن این ماده در قانون سوم توسعه در واقع به منظور ایجاد تعامل میان سازمان میراث فرهنگی و گردشگری بوده و نظارت و تایید سازمان میراث فرهنگی و گردشگری در این زمینه ضروری است.
شهرداری های سراسر کشور بر اساس بند 22 از مواد 55 قانون شهرداری ها موظفند با سازمان میراث فرهنگی و گردشگری کشور در امر حفاظت از آثار تاریخی فرهنگی، شامل محوطه ها، اماکن، مجموعه ها و بافت ها همکاری کنند و در موقع طرح و اجرای برنامه های توسعه معابر و تامین سایر احتیاجات شهری مندرج در ماده 96 الحاقی از همان قانون به آثار تاریخی فرهنگی برخورد شود شهرداری مکلف است موافقت سازمان میراث فرهنگی کشور را قبلا جلب کند.
با توجه به این قوانین شهرداری های پیش از اجرا یا صدور اجازه اجرای عملیات عمرانی در محدوده بناها، محوطه ها و بافت های تاریخی فرهنگی ضوابط حفاظتی ناظر به موضوع را از سازمان میراث فرهنگی کشور استعلام و بر اساس آن حسب مورد اقدامات اجرایی را آغاز کند.
به گفته کارشناسان، اجرای این قوانین شهرداری ها را به عنوان یکی از قوی ترین و موثر ترین یاوران میراث فرهنگی تبدیل می کند.
افروند در باره نقش شهرداری در زمینه حفاظت از ارزش های تاریخی شهرها می گوید: «هم اکنون در سراسر دنیا، شهرداری ها حافظان اصلی ارزش های شهری بوده و ماندگاری این فضاها در سایه اجرای قانون از سوی شهرداری ها محقق می شود.»
وی می افزاید: همانگونه که خیابان شانزلیزه فرانسه که به لحاظ قدمت و زیبایی های بصری در جایگاهی بسیار پایین تر از خیابان تاریخی ولیعصر قرار دارد تحت حفاظت قرار گرفته و از بروز هرگونه تخریب در آن جلوگیری به عمل می آید.»

chn

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

دیدگاه‌ها  

0 # محمدرضا 1391-03-14 22:52
طبع سازندگی همیشه نیکوست مخالف باسازندگی خیانت به نسل بعدی است بنظرم همیشه ساختن پیروزی بوده.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
0 # شیوا حضوری 1391-10-30 16:45
سازندگی خیلی خوبه، باید پیشرفت کنه شهر درسته، ولی این که گذشته رو بکوبیم و روش یه آینده بسازیم همیشه خوب نیست
این خیلی بده که ما تمام تاریخ شهرمون رو به خراب کنیم
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
انواع عضویت
پنل کاربری