0

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره غیر فعال
 

previewشیرین حسامی -خبرنگار واحد کردستان جامعه آنلاین معماران ایران -محله قطارچیان یكی از محلات قدیمی و تاریخی شهر سنندج است و مربوط به دوره زندیه به بعد می باشد، كه از نظر موقعیت مكانی در حد فاصل خیابان كشاورز، بلوار كردستان، خیابان مردوخ شمالی و میدان آزادی قرار گرفته است. از ویژگی های منحصر به فرد آن كه موجب شده از دیگر محلات قدیمی شهر سنندج متمایز باشد بافت پلكانی آن بوده که به واسطه وضعیت توپوگرافی محل بوجود آمده، بطوریكه قابل مقایسه با غالب بافت های روستایی كردستان می باشد.

شواهد معماری و طبیعی محل نشان دهنده اوان شكل گیری بافت مسكونی در این محل است .

سابقاً رودخانه دره بیان در محل بلوار كردستان کنونی جاری بوده است كه در حاشیه بافت مسكونی محله قطارچیان دارای چشم انداز زیبایی بوده است.

محله قطارچیان دارای اماكن تاریخی و قدیمی شاخصی و عمارت های متعددی  می باشد كه بسیاری از آنها در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده اند.

از شاخص ترین این اماكن و عمارت های تاریخی و قدیمی می توان به عمارت وكیل الملك (مساحت بالغ بر 8000مترمربع)، عمارت غیاثی،  گرمابه وكیل، گرمابه پاشاخان(دوره صفویه)، مسجد قوله(ملامومن)، مجموعه منازل عطایی، گله داری و هادی خان، منزل قرنی، منزل ذوالفقاری، منزل دكتر خسروی، منزل آیت الله مردوخ و سر درب و منزل بابان اشاره كرد، كه با تمهیدات اداره كل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان كردستان و مشاركت مردم و مالكین بناهای تاریخی، حیات و فعالیت در بسیاری از آنها ادامه دارد. 

azmoodeh-house-sanandaj

خانه آزموده - محله قطارچیان

ghiasi-house-sanandaj

خانه غیاثی - محله قطارچیان

atayee-house-sanandaj 

خانه عطایی - محله قطارچیان 

galedary-house-sanandaj-2

 خانه گله داری - محله قطارچیان

galedary-house-sanandaj

خانه گله داری - محله قطارچیان

 

 

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

انواع عضویت
پنل کاربری