0

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

یک کارشناس معماری گفت: زیباسازی و منظرسازی در اصفهان با مشکلات زیادی همراه است و تنها به تزئین سطحی منحصر شده است.

سی و سه پل

حمید ستوده فر در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: در فضای شهری امروز تأثیر عوامل اقتصادی، سیاسی و اجتماعی تأثیر فراونی بر شهرسازی دارند، در عرصه شهرسازی عوامل دیگری نیز وجود دارد که به طور مستقیم در نحوه شکل گیری سیمای شهرها و کیفیت سازمان بصری آنها تاثیر دارند.
 
وی افزود: برنامه ریزی شهری، طراحی شهری، منظرسازی، معماری، مهندسی سازه و مهندسی ترافیک از جمله عواملی است که بر فضای شهری تاثیر دارد.
 
این کارشناس معماری در ادامه بیان داشت: کارشناسان و معماران باید در ارتباط با معماری کشور به بحث بپردازند و در خصوص آثار ساخته شده ارزش گذاری درستی انجام بدهند، تا ببینند معماری ایران در مقایسه با معماری دنیا، در چه سطحی قرار دارد و نقش معماران ایرانی دنیای چگونه تعریف شده است.
 
وی عنوان داشت: در حال حاضر وظایف حوزه‎های مداخله کننده در فضای شهری مشخص نیست و هر یک از این شاخه‎ها و چگونگی روابط میان آنها به درستی روشن نیست.
 
ستوده فر اضافه کرد: برداشت‎ها و تعبیرهای مختلفی از شاخه‎های تأثیرگزار بر فضاهای شهری موجود است که در عمل با سلیقه و نظرات شخصی همراه می‎شود و نتیجه کار این است که اغلب در میان عرصه‎های مختلف شهرسازی ناهماهنگی و حتی تعارض به وجود می‎آورند.
 
وی ادامه داد: این عمل منجر می‎شود که در سیمای عمومی شهر عدم تعادل کارکردی و ناهماهنگی ایجاد شود و عدم سرزندگی نهایت این روند است.
 
این کارشناس معماری با اشاره به اینکه در شهرسازی معاصر، مسئول سازمان دادن به نظام بصری نامشخص است گفت: در حال حاضر رشته علمی و یا نهاد اجرای و مطالعاتی مبنی بر سازمان دادن به ابعاد زیبا شناختی سیمای شهر وجود ندارد.
 
وی با اشاره به اینکه در کشورهای مختلف جهان در زمینه شهرسازی به مطالعات و علوم بسیاری دست یافته‎اند، تصریح کرد: با این وجود، هنوز یک دانش نظام یافته یا روش شناسی کارآمد برای سامان دادن به این نیاز بزرگ تمدن معاصر فراگیر نشده است.
 
ستوده‎فر عنوان کرد: در جامعه معماری اکنون نقش معماری سنتی، طراحی شهری، منظرسازی و زیباسازی شهری از نظر مبانی روش شناسی علمی به درستی روشن نیست.
 
وی با اشاره به اینکه شهرسازی و رشته‎های مرتبط با آن با مشکلات زیادی همراه است گفت: بر خلاف دستاوردهای ارزشمند ولی پراکنده معماری، طراحی شهری، طراحی منظر و اقدامات زیباسازی، میان عناصر اصلی سیمای شهر، یعنی طراحی فضاهای شهری مانند شهرک‎ها انسجام و هماهنگی عملکردی و زیباشناختی وجود ندارد.
 
این استاد دانشگاه تأکید کرد: منظرسازی، به عرصه‎های محدود و جزیره‎های کوچک سبز مشغول شده است و خود را درگیر محیط ‎های عمومی نمی‎کند.

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

انواع عضویت
پنل کاربری