0

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

خانه خشتی حاج اقا علی در قاسم اباد حاجی در فاصله ۶ کیلومتری رفسنجان و در سال ۱۱۳۶ توسط حاج اقا علی معروف به ملا زعیم الله رفسنجانی ساخته شد .خانه خشتی حاج اقا علی ۸۰۰۰متر مربع زمین و ۴۰۰۰متر مربع زیر بنا داشته و در سه طبقه زیر زمین،همکف و اشکوب اول ساخته شده است.

حیاط آن ۱۰۰۰متر مربع بوده و بلندی دیوارهای ان ۱۰ متر بوده و چهار باروی نگهبانی از خانه پاسداری می کرده اند که اکنون فقط یکی از انها در ضلع جنوب غربی خانه سالم مانده است. مجموعه حاج آقا علی شامل ۸ قسمت است که هرکدام بر اساس نیازهای مختلفی ساخته شده اند،.

 مجموعه خانه خشتی حاج آقا علی در کرمانخانه خشتی حاج اقا علی جزو خانه‌های چهار فصل بوده است و خانه با یک دیوار چینه ای نسبتا بلند محصور شده است و ورود به آن از روی پشت بام امکان پذیر می‌باشد خانه کاملا محصور و درون گرا است که از خصوصیات خانه‌های دشت فلات ایران می‌باشد و از جمله این درون گرایی برای خانه‌های چهار فصل کاملا مشهود است.

اتاق های خانه خشتی حاج اقا علی در بخش های اصلی ساختمان،شاه نشین،حوض خانه،تالار پاییزی و تالار زمستانی قرار دارند. خانه خشتی حاج اقا علی دارای ۱۱۰اتاق است و برای نشست های اداری و اعیانی به کار می رفته است،همه این اتاق ها دارای بخاری دیواری،تاقچه و رف(بالا تاقچه بلند)بوده اند.

همچنین دارای دو هشتی بزرگ و چند هشتی کوچک برای بخش بندی فضا ها در نظر گرفته شده که نخستین هشتی بزرگ به زبان امروزی اتاق انتظار مراجعان بوده است. حاج آقا علی در شهر کرمان نیز چندین بنا از جمله کاروانسرا ، مسجد و آب انبار ساخته است که تا به امروز سالم و پا برجا مانده اند .

 مجموعه خانه خشتی حاج آقا علی در کرمان

حاج آقا علی زعیم الله نیز که یکی از تجار بزرگ کشور بود در ان زمان ده ها کاروانسرا و محل استراحت برای کاروان هایش ساخت

خانه ای بزرگ را در نزدیکی رفسنجان بنا کرد و هدفش نیز پذیرایی از تاجران برجسته از کشورهای مختلف از جمله هند، عرب و چین و مغرب زمین بود و حالا این خانه به بزرگترین خانه خشتی جهان لقب گرفته

 مجموعه خانه خشتی حاج آقا علی در کرمان

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

انواع عضویت
پنل کاربری