0

مکان های گمشده در شهر من، اصفهان

به قلم مهندس سپیده راهپیما

فضا کماکان سرد بود و تیره و تار؛
 در فضای میدان هر آنچه روزگاری نقش بسته بود تا جهانی را نمایان باشد، اینک نقشی شده بود از تنهایی در جهانی.
هریک از اجزای به هم پیوسته ای که با تکیه زدن بر بستر زمین و قیام کردن به سوی آسمان، چهره ی نقش جهان را به حضور آورده بودند، اکنون سلامتی را در تنهایی جسته بودند، ندای السلامه فی الوحده در درونشان خفه شده بود، در حالیکه از بیرون فریاد سر میدادند ما چنین تنها به حال خود رها شده ایم، نقش مان در خاطره ها کمرنگ مباد.

ادامه مطلب ادامه مطلب

سمینار نقش طراحی در خلق پروژه؛ از مفهوم تا اجرا

سمینار نقش طراحی در خلق پروژه؛ از مفهوم تا اجرا

سفارت ایتالیا در جمهوری اسلامی ایران و دانشکده معماری دانشگاه تهران به مناسبت روز طراحی ایتالیایی سمینار نقش طراحی در خلق پروژه: از مفهوم تا اجرا را برگزار می نمایند.

ادامه مطلب ادامه مطلب

برگزاری سمینار تراس بندی در طراحی شهری توسط دانشگاه سوره

teras bandi tarahi shahri memaran

گروه شهرسازی دانشکده معماری و شهرسازی سوره به مناسبت هفته شهرسازی سمینار "تراس بندی در طراحی شهری" را با حضور پروفسور الساندرا دچزاریس برگزار می کند.

ادامه مطلب ادامه مطلب

گفتمان هنر و معماری با عنوان این خانه… معماری مبتنی بر زمان

دویست و بیست و پنجمین گفتمان هنر و معماری با عنوان "این خانه… ؛ معماری مبتنی بر زمان" توسط انجمن مفاخر معماری ایران برگزار می گردد.

ادامه مطلب ادامه مطلب

معرفی کتاب مدیریت و تشکیلات کارگاهی

کتاب مدیریت و تشکیلات کارگاهی که امسال به چاپ دوم خود رسیده است، تالیف دکتر بهنود برمایه ور می باشد. این کتاب منبع مناسبی برای دانشجویان در کلیه رشته های مرتبط با ساختمان است. همچنین افراد فعال در زمینه پروژه های عمرانی می توانند از مطالب ارزشمند این کتاب بهره مند گردند.

 

ادامه مطلب ادامه مطلب

فراخوان مسابقه نمای بومی شهر جهانی-تبریز

پیرو انتخاب تبریز به عنوان پایتخت گردشگری کشورهای اسلامی در سال 2018، شهرداری تبریز اقدام به برگزاری مسابقه‌ای تحت عنوان "نمای بومی، شهر جهانی" نموده است. هدف از برگزاری این مسابقه انتخاب نماهای برگزیده شهر تبریز جهت جلب نظر بدنه متخصص شهر، طراحان، دست اندرکاران اجرا و شهروندان به اهمیت نماهای شهری در شکل دادن به هویت یک عرصه زیست و ارتقای مطلوبیت، پویایی و سرزندگی محیط است که منجر به افزایش حس زندگی و شادابی در شهروندان می‌شود.

مسابقه نمی بومی شهر جهانی تبریز

 

ادامه مطلب ادامه مطلب

فراخوان مسابقه طراحی داخلی و ورودی ایستگاه مترو شماره 11 تبریز

سازمان قطار شهری تبریز و حومه پس از برگزاری موفقیت‌آمیز مسابقه اول از این سری مسابقات برای ایستگاه شماره 7 خط یک (ایستگاه دانشگاه)، دومین مسابقه را برای طراحی داخلی و طراحی ورودی‌های ایستگاه شماره 11 خط یک (میدان ساعت)، برگزار می نماید.

 مسابقه طراحی داخلی و ورودی ایستگاه مترو شماره 11 تبریز

ادامه مطلب ادامه مطلب

فراخوان طراحی المان و میادین شهر کاشان

به گزارش جامعه آنلاین معماران ایران، سازمان زیباسازی شهرکاشان در راستای اهداف خود مبنی بر هویت بخشی و سامان دهی بصری و ارتقای کیفی میادین شهر ، از کلیه معماران، طراحان و هنرمندان محترم دعوت نماید که در طراحی المان میادین معلم، امام رضا(ع)، ، سلطانعلی(ع) و بصورت فردی یا گروهی اقدام به همکاری نمایند.

مسابقه طراحی المان و میادین شهر کاشان

ادامه مطلب ادامه مطلب

استاد علی اصغر شعرباف درگذشت

علی‌اصغر شعرباف، مرمت‌کار تزئینات بناهای تاریخی و استادکار معمار پیشکسوت شب گذشته (سه‌شنبه) در سن ۸۵ سالگی درگذشت.

ادامه مطلب ادامه مطلب

تازه ها

پژوهش

یادداشت

نقد و گفتگو

گزارش

خبر

ساخت آسمانخراش 121 طبقه در تهران تکذیب شد
شنبه, 31 مرداد 1394

رییس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران، ساخت آسمانخراش 121 طبقه در تهران را...
ادامه مطلب...

از درختان خیابان ولی عصر تنها 7000 درخت باقیست
شنبه, 31 مرداد 1394

رئیس کمیته محیط‌ زیست شورای شهر تهران گفت: تنها ۷۰۰۰ اصله درخت از درختان قدیمی...
ادامه مطلب...

مطالعات ترافیکی هتل پاسارگاد فرشته؛ نوش دارو بعد از ...
جمعه, 05 تیر 1394

رئیس کمیسیون شهرسازی شورای شهر تهران گفت: شهرداری مطالعات و پیوست های ترافیکی هتل...
ادامه مطلب...

طرح جامع شهر طبس و دیهوک تصویب شد
جمعه, 05 تیر 1394

در شورای برنامه ریزی و توسعه خراسان جنوبی طرح جامع دو شهر طبس و دیهوک مورد بررسی...
ادامه مطلب...

وام خرید مسکن در کلانشهر ها کم است
یکشنبه, 10 خرداد 1394

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه وام‌های خرید مسکن پاسخگوی کلان شهرها نیست، گفت:...
ادامه مطلب...

 

چهار باغ
مطابق نقشه خط شرقی غربی قطار شهری اصفهان
متروی اصفهان از زیر میدان نقش جهان می‌گذرد

خط شرقی غربی متروی اصفهان از خمینی شهر شروع و پس از عبور از کهندژ و قطع کردن خیابان چهارباغ، از زیر قسمت شمالی میدان امام (نقش جهان) به سمت خیابان حافظ می رود. طبق نظر كارشناسان سازمان میراث فرهنگی و گردشگری عبور مترو از زیر سازه های تاریخی این شهر می تواند به این بناهای بسیار ارزشمند آسیب های جبران ناپذیری را وارد سازد.میراث استان ها _ با وجود ادامه اختلافات میان كارشناسان میراث فرهنگی و گردشگری با مقامات شهر اصفهان در ارتباط با عبور مترو از زیر خیابان چهارباغ در ماه های اخیر، سازمان قطار شهری اصفهان در سایت اینترنتی خود احتمال گذر مترو این شهر از میدان نقش جهان در مسیر خط شرقی و غربی را بررسی و نقشه آن را تهیه می كند.
به گزارش «میراث خبر»، در بخش معرفی شبكه های مترو اصفهان در سایت اینترنتی قطار شهری اصفهان آمده است: «خط شرقی غربی از خمینی شهر شروع و به صورت پل از طول خیابان اشرفی اصفهانی (كهندژ) عبور نموده و در غرب خیابان خرم به زیر زمین رفته و در میدان امام حسین (تقاطع خیابان چهار باغ) از زیر خط شمالی جنوبی وارد خیابان سپه می شود. این خط سپس از زیر قسمت شمالی میدان امام (نقش جهان) به سمت خیابان حافظ می رود. خط اخیر مترو در ادامه در زیر خیابان هاتف قرار گرفته و به سمت شمال ادامه می یابد تا از روی میدان لاله به صورت پل عبور نموده و در طول خیابان زینبیه تا محل پاركینگ و تعمیرگاه ادامه یابد. لازم به ذكر است مسیر فوق هنوز نهایی نگردیده و در دست مطالعه است.»
«محسن جاوری»، كارشناس سازمان میراث فرهنگی اصفهان در مورد عبور مترو از زیر میدان نقش جهان گفت: «سازمان میراث فرهنگی به شدت با عبور مترو از زیر میدان نقش جهان و آثار آن مخالف است و به هیچ وجه اجازه ایجاد چنین خطی را نمی دهد.»
وی با بیان این كه عبور مترو از زیر میدان نقش جهان، به سازه ها و آثار این میدان به شدت آسیب وارد خواهد كرد، گفت: «طی چند هفته گذشته از سوی مقامات مترو شهر اصفهان سه پیشنهاد در مورد مسیر خط شرقی غربی به میراث فرهنگی داده شد كه از آن میان دو طرح به دلیل عبور مترو از زیر میدان صریحا رد شد و یك طرح كه از بخشی دیگر از بافت تاریخی می گذشت؛ مشروط به ایجاد اصلاحاتی در آن مورد موافقت قرار گرفت.»
در مورد عبور مترو از زیر میدان نقش جهان اصفهان برخی از مقامات مترو شهر از صدور اجازه و اعلام موافقت از سوی سیف الله امینیان رییس میراث استان اصفهان و معاون حفظ و احیای سازمان جدید میراث فرهنگی و گردشگری در سال های گذشته خبر می دهند.
سیف الله امینیان در این باره گفت: «سال 74 اداره میراث فرهنگی استان اصفهان به مسئولان مترو شهر پیشنهاد داد تا در صورتی كه مترو اصفهان از داخل هیچ بافتی عبور نكند و به صورت یك حلقه در اطراف بافت تاریخی شهر ایجاد شود، سازمان میراث فرهنگی نیز با عبور مترو از بخش شمالی میدان مشروط بر آن كه روی آن مطالعات كارشناسی بسیار دقیق صورت گیرد و هیچ آسیبی به آثار موجود در میدان وارد نكند، موافقت خواهد كرد.»
امینیان اقدامات اخیر مسئولان مترو را در عبور از بافت تاریخی نشانه بی اعتنایی آنها به این بافت دانسته و یادآور شد: «هم اكنون با توجه به این كه مسئولان مترو شهر به پیشنهاد سازمان هیچ گونه توجهی نكرده اند، پیشنهاد و نظر قبلی ما مبنی بر عبور مترو از قسمت شمالی میدان باطل است.»
امینیان همچنین گفت: «سازمان میراث فرهنگی و گردشگری با عبور مترو شهر اصفهان نه تنها از زیر میدان نقش جهان بلكه از زیر هر بنای تاریخی شهر نیز به شدت مخالت است و هر گونه اقدام خودسرانه مسئولان شهری و مترو مورد پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.»
طی چند سال گذشته در حالی كه مسئولان مترو شهر اصفهان به عبور مترو از زیر خیابان تاریخی چهارباغ و برخی بناهای تاریخی پافشاری كرده اند، مسئولان سازمان میراث فرهنگی و گردشگری بارها مخالفت خود را با عبور مترو اعلام داشته اند. طبق نظر كارشناسان سازمان میراث فرهنگی و گردشگری عبور مترو از زیر سازه های تاریخی این شهر می تواند به این بناهای بسیار ارزشمند آسیب های جبران ناپذیری را وارد سازد.
آخرین واكنش رسمی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری درباره عبور مترو از زیر خیابان تاریخی چهارباغ و بناهای تاریخی به نامه صریح حسین مرعشی رییس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری مبنی بر مخالفت این سازمان با عبور مترو از زیر خیابان چهارباغ باز می گردد.

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

:: آگهی ::


 با معماران دیده شوید

200x100

با معماران دیده شوید

200x100

با معماران دیده شوید

200x100

با معماران دیده شوید

200x100

با معماران دیده شوید

200x100

:: آگهی ::


 با معماران دیده شوید

200x100

با معماران دیده شوید

200x100

با معماران دیده شوید

200x100

با معماران دیده شوید

200x100

با معماران دیده شوید

200x100

از وبلاگ هادرسی از پیتر زومتور

هسته واقعی کار معماری، در عمل ساخت نهفته است.
ادامه مطلب


درسی از دانلد جاد

هویت، چیزی است که طرفداران دو آتشه اش آن را از بین می برند.
ادامه مطلب


درسی از پیتر آیزنمن

امروز دوران بازی های شکلی سوپراستار های معماری سر آمده است!
ادامه مطلب


نکته‌ای از فرانک لوید رایت

معماران، در نگاه عموم، معروف به عدم توجه به خواسته های کاربران هستند.
ادامه مطلب


نکته‌ای از فیلیپ جانسون

معماران، در نگاه عموم، معروف به عدم توجه به خواسته های کاربران هستند
ادامه مطلب


اینوکستا، پوشش نانو برای فضاهای داخلیInoxta

ممکن است نام اینوکستا به گوشتان خورده باشد. اینوکستا نوعی از انواع متنوع پوشش برای دیوار و سقف است. ورق های اینوکستا از استیل ضدزنگ و پوشش نانو سرامیک درست شده اند، انعطاف پذیرند و ضد آتش و چون از تکنولوزی نانو در ساخت آن استفاده شده است، آلودگی را به خود جذب نمی کند و لک و اثر انگشت روی آن نمی ماند. ساختار اینوکستا تایل ها: نمونه ها:  برای اطلاعات بیشتر اینجا را کلیک کنید. دانلود کاتالوگ بیشتر بخوانید: A.M.P.B
ادامه مطلب


EnergyPlus vs DesignBuilder

... این نرم افزار دیزاین بیلدر آیا نرم افزار معتبری هستش که من بخوام برای پایان نامه ازش استفاده کنم؟... یعنی فقط جنبه ی تجاری نداشته باشه اون نرم افزار.
ادامه مطلب


پایتون Python را یاد بگیرید و به دیگران بیاموزید!

من کلا فکر می کنم که در آینده نزدیک اگر می خواهید در هر زمینه ای کار درست و حسابی انجام بدهید باید یه حد پایه
ادامه مطلب


کتابخانه و نمایشگاه تازه‌های کتاب اهواز / عادل اسدی و سالار صائمی

معرفی پروژه کتابخانه و نمایشگاه تازه‌های کتاب اهواز / عادل اسدی و سالار صائمی 
ادامه مطلب


تحولات و گرایش‌های معماری معاصر جهان از 1988 تا 2007 ـ 1

معماری جهان تحولات و گرایش‌های معماری معاصر جهان از 1988 تا 2007  ـ 1
ادامه مطلب


معماران فیلم‌های سینمایی3

آنچه در ادامه می‌خوانید، سومین بخش از نگاه فرانک مجیدی، نویسنده وبلاگ یک پزشک، به تعدادی از فیلم‌های مطرحی است که در آن‌ها، بازیگران و ستاره‌های سینما، به ایفای نقش یک معمار پرداخته‌اند:
ادامه مطلب


از چه نرم افزارهای شبیه سازی استفاده کنیم؟ (قسمت دوم)

اگر قسمت اول را نخوانده اید، همچین چند مطلب پایین تر می توانید
ادامه مطلب

پربازدیدترین ها

سرویس ها

انواع عضویت
پنل کاربری