0

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

 

چهار باغ
مطابق نقشه خط شرقی غربی قطار شهری اصفهان
متروی اصفهان از زیر میدان نقش جهان می‌گذرد

خط شرقی غربی متروی اصفهان از خمینی شهر شروع و پس از عبور از کهندژ و قطع کردن خیابان چهارباغ، از زیر قسمت شمالی میدان امام (نقش جهان) به سمت خیابان حافظ می رود. طبق نظر كارشناسان سازمان میراث فرهنگی و گردشگری عبور مترو از زیر سازه های تاریخی این شهر می تواند به این بناهای بسیار ارزشمند آسیب های جبران ناپذیری را وارد سازد.



میراث استان ها _ با وجود ادامه اختلافات میان كارشناسان میراث فرهنگی و گردشگری با مقامات شهر اصفهان در ارتباط با عبور مترو از زیر خیابان چهارباغ در ماه های اخیر، سازمان قطار شهری اصفهان در سایت اینترنتی خود احتمال گذر مترو این شهر از میدان نقش جهان در مسیر خط شرقی و غربی را بررسی و نقشه آن را تهیه می كند.
به گزارش «میراث خبر»، در بخش معرفی شبكه های مترو اصفهان در سایت اینترنتی قطار شهری اصفهان آمده است: «خط شرقی غربی از خمینی شهر شروع و به صورت پل از طول خیابان اشرفی اصفهانی (كهندژ) عبور نموده و در غرب خیابان خرم به زیر زمین رفته و در میدان امام حسین (تقاطع خیابان چهار باغ) از زیر خط شمالی جنوبی وارد خیابان سپه می شود. این خط سپس از زیر قسمت شمالی میدان امام (نقش جهان) به سمت خیابان حافظ می رود. خط اخیر مترو در ادامه در زیر خیابان هاتف قرار گرفته و به سمت شمال ادامه می یابد تا از روی میدان لاله به صورت پل عبور نموده و در طول خیابان زینبیه تا محل پاركینگ و تعمیرگاه ادامه یابد. لازم به ذكر است مسیر فوق هنوز نهایی نگردیده و در دست مطالعه است.»
«محسن جاوری»، كارشناس سازمان میراث فرهنگی اصفهان در مورد عبور مترو از زیر میدان نقش جهان گفت: «سازمان میراث فرهنگی به شدت با عبور مترو از زیر میدان نقش جهان و آثار آن مخالف است و به هیچ وجه اجازه ایجاد چنین خطی را نمی دهد.»
وی با بیان این كه عبور مترو از زیر میدان نقش جهان، به سازه ها و آثار این میدان به شدت آسیب وارد خواهد كرد، گفت: «طی چند هفته گذشته از سوی مقامات مترو شهر اصفهان سه پیشنهاد در مورد مسیر خط شرقی غربی به میراث فرهنگی داده شد كه از آن میان دو طرح به دلیل عبور مترو از زیر میدان صریحا رد شد و یك طرح كه از بخشی دیگر از بافت تاریخی می گذشت؛ مشروط به ایجاد اصلاحاتی در آن مورد موافقت قرار گرفت.»
در مورد عبور مترو از زیر میدان نقش جهان اصفهان برخی از مقامات مترو شهر از صدور اجازه و اعلام موافقت از سوی سیف الله امینیان رییس میراث استان اصفهان و معاون حفظ و احیای سازمان جدید میراث فرهنگی و گردشگری در سال های گذشته خبر می دهند.
سیف الله امینیان در این باره گفت: «سال 74 اداره میراث فرهنگی استان اصفهان به مسئولان مترو شهر پیشنهاد داد تا در صورتی كه مترو اصفهان از داخل هیچ بافتی عبور نكند و به صورت یك حلقه در اطراف بافت تاریخی شهر ایجاد شود، سازمان میراث فرهنگی نیز با عبور مترو از بخش شمالی میدان مشروط بر آن كه روی آن مطالعات كارشناسی بسیار دقیق صورت گیرد و هیچ آسیبی به آثار موجود در میدان وارد نكند، موافقت خواهد كرد.»
امینیان اقدامات اخیر مسئولان مترو را در عبور از بافت تاریخی نشانه بی اعتنایی آنها به این بافت دانسته و یادآور شد: «هم اكنون با توجه به این كه مسئولان مترو شهر به پیشنهاد سازمان هیچ گونه توجهی نكرده اند، پیشنهاد و نظر قبلی ما مبنی بر عبور مترو از قسمت شمالی میدان باطل است.»
امینیان همچنین گفت: «سازمان میراث فرهنگی و گردشگری با عبور مترو شهر اصفهان نه تنها از زیر میدان نقش جهان بلكه از زیر هر بنای تاریخی شهر نیز به شدت مخالت است و هر گونه اقدام خودسرانه مسئولان شهری و مترو مورد پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.»
طی چند سال گذشته در حالی كه مسئولان مترو شهر اصفهان به عبور مترو از زیر خیابان تاریخی چهارباغ و برخی بناهای تاریخی پافشاری كرده اند، مسئولان سازمان میراث فرهنگی و گردشگری بارها مخالفت خود را با عبور مترو اعلام داشته اند. طبق نظر كارشناسان سازمان میراث فرهنگی و گردشگری عبور مترو از زیر سازه های تاریخی این شهر می تواند به این بناهای بسیار ارزشمند آسیب های جبران ناپذیری را وارد سازد.
آخرین واكنش رسمی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری درباره عبور مترو از زیر خیابان تاریخی چهارباغ و بناهای تاریخی به نامه صریح حسین مرعشی رییس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری مبنی بر مخالفت این سازمان با عبور مترو از زیر خیابان چهارباغ باز می گردد.

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

انواع عضویت
پنل کاربری