0

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

معاون اول رییس جمهور درخصوص دیوارنویسی‌ها به مسئولان تذكر دادند،‌ این اولین جمله شهردار در بیان لزوم پاكسازی دیوارهای شهر شیراز بود، حال آنكه، این مشكل شاید یكی از چند معضل این شهر فرهنگی باشد كه علی‌رغم تذكرات رسانه‌ها و مردم، همچنان مغفول مانده است.

شهردار شیراز علی‌رضا پاك‌ فطرت

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه فارس، علی‌رضا پاك‌فطرت روز یكشنبه در جلسه علنی شورای اسلامی شهر شیراز، با اشاره به تذكر داده شده توسط محمدرضا رحیمی؛ معاون اول رییس‌جمهور در خصوص زیبایی منظر شهری سومین حرم اهل بیت(ع) خواست حساسیت بیشتری در شوراییان و خبرنگاران برای پیگیری این موضوع ایجاد كند.
 


شهردار شیراز البته مدعی شد كه از مدت‌ها قبل كار پاك‌سازی دیوارنویسی‌ها و هشدار به دیوار نویسان به اشكال مختلف در این شهر آغاز شده است، حال آنكه معاون اجرایی شهرداری حدود دو هفته قبل در یك كنفرانس خبری، برخورد قانونی با افرادی كه خدمات را روی دیوارها تبلیغ می‌كنند را عنوان كرد.
 


به گزارش ایسنا، پاك‌فطرت اما به دیگر مسایلی كه آنها هم به گونه‌ای و شاید خیلی بدتر و نگران كننده‌تر، منظر شهری و آرامش شهروندان را برهم زده و می‌زنند و حقوق مردم را تحت‌الشعاع قرار داده، پایمال می‌كنند، اشاره‌ای نداشت، اشغال پیاده‌روها توسط دست‌فروشان، رستوران‌ها و فست‌فودی‌ها و كافی‌شاپ‌ها، حضور و تعدد حضور وانت‌های فروشنده سیار، صدور مجوز توسط شهرداری برای كسانیكه خودروهایشان را به مغازه تبدیل كرده‌اند، تابلوهای بی‌تناسب و تعدد آنها در شهر، ریختن مصالح ساختمانی در پیاده‌روها، ماندن زباله كنار خیابان‌ها، بی‌توجهی مغازه‌داران و كسبه به تمیزی جداول و پیاده‌روها و ...
 


به گزارش خبرنگار ایسنا، طی سه ماه گذشته موضوع استفاده رستوران‌ها و فست‌فودی‌های نقاط مختلف شهر از پیاده‌روها در ایام تابستان و در ساعات بعدازظهر تا نیمه شب، برای چیدن صندلی و پذیرایی از مشتریانشان، نبود سطل‌های زباله مناسب و بی‌توجهی این گروه به نظافت این پیاده‌روها بعد از استفاده، بی‌توجهی به فضای سبز و معماری شهری توسط كسبه خصوصا رستوران‌داران و فست‌فودی‌ها و ایجاد تغییرات در این نقاط براساس شكل معماری مغازه‌های خود و همگون كردن بخشی از یك معبر طولانی با یك مغازه به قیمت برهم خوردن تعادل كل خیابان و منظر شهری و همچنین اجاره دادن رفوژ میانی بلوار شریعتی به یك شركت تبلیغاتی و نصب تعداد بی‌شماری تابلو بدون وجود همگونی مناسب و... از جمله تذكرات و سئوالاتی بوده كه از سوی خبرنگاران مطرح شده، اما همچنان هیچ نظارتی بر این روند وجود نداشته و واكنشی از سوی دستگاه‌های متولی دیده نمی‌شود.
 


پاك‌فطرت، شهردار شیراز البته در جلسه شورا به‌درستی خواستار تصویب افزایش میزان جرایم درنظر گرفته شده برای برخی تخلفات شد.
 


شهردار شیراز گفت: قوانین شهرداری‌ها مربوط به سال‌ها قبل بوده و نرخ تعیین شده برای جریمه تخلف‌هایی نظیر برهم زدن منظر شهری، بسیار پایین است.
 


پاك‌فطرت با بیان اینكه دستگاه قضایی به‌درستی اعتقاد دارد دیوار نویسی جرم نیست، بلكه تخلف است، گفت: جرایم درنظر گرفته شده برای مرتكبین این گونه تخلف‌ها، به میزانی نیست كه بازدارنده باشد و خوب است مجلس محترم در این خصوص مانند كاری كه برای جرایم راهنمایی و رانندگی انجام داد، فكری كرده و چاره‌اندیشی كند.
 


وی اضافه كرد: همزمان با ورود مجلس، شوراها می‌توانند در پروسه‌ای كوتاه‌مدت، مصوبه‌ای تصویب و براساس آن نرخ‌های جرایم تخلفاتی این‌چنین را افزایش دهند.
 


رییس شورای اسلامی شهر شیراز نیز در جلسه روز گذشته شورا بار دیگر با نشان دادن تصاویری از شركت‌ها و موسسات انتفاعی و غیرانتفاعی آموزشی متمركز در یك نقطه از شیراز، این موضوع را یكی از معضلات منتهی به ترافیك در خیابان قصردشت برشمرد.
 


علی زحمتكش با یادآوری اینكه از میان 14 مركزی كه از چهارراه مطهری تا میدان قصردشت به فعالیت مشغول هستند تنها سه مركز متعلق به آموزش و پرورش، وزارت علوم و وزارت بهداشت است كه به امور آموزشی اشتغال دارد، از شهردار شیراز خواست تا راهكاری مناسب برای این مشكل بیندیشد و مصوبات شورای دوم و تاكیدات شورای سوم را عملیاتی كند.
 


به گزارش ایسنا، زحمتكش اگرچه در خصوص دیگر نقاط كلان‌شهر شیراز و ابتلا به این معضل در آن نقاط، مطلبی عنوان نكرد، اما دلیل آن را نمی‌توان در قرار داشتن منزل رییس شورا در خیابان قصردشت،‌ جست و جو كرد.
 


رییس شورای شهر امروز یكی دیگر از دلایل بروز ترافیك در خیابان قصردشت را قطار شهری دانست كه به‌واسطه فعالیت‌های كارگاهی، از هر سمت خیابان دو متر عرض را كاسته و به خود اختصاص داده است!
 


براساس این گزارش، در سایر نقاط شیراز نیز مشكلات عنوان شده توسط رییس شورای اسلامی شهر شیراز وجود دارد و شاید تاثیراتی بسیار عمیق‌تر و طولانی‌تر بر ترافیك،‌ آلودگی هوا، برهم خوردن منظر شهری و تضییع حقوق شهروندان داشته و دارد، نقاطی مانند خیابان مقابل پارك آزادی، میدان آزادی، خیابان زند، ابتدای بلوار شهید چمران، خیابان اردیبهشت، معدل و هدایت، خیابان‌‌های مركزی و انشعاب‌های آن و دیگر نقاط كه هیچ‌گاه تصویر مشكلات آنها در شورا منعكس نشده است!
 


شهردار شیراز در پاسخ به مطالب طرح شده از سوی رییس شورا گفت: هر زمان كه شهرداری به قصد اعمال قانون با موسسات آموزشی مورد نظر اقدام كرد، به بهانه‌ برهم خوردن نظم و ایجاد تنش در جامعه، مقابل ما را سد كردند.
 


پاك‌فطرت گفت: یك‌روز می‌گویند حالا دانش‌آموزان مشغول تحصیل هستند و زمانی مدعی می‌شوند كه كار ثبت‌نام شروع و انجام شده، باید موضوع از مسیر مدیریتی دنبال و مرتفع شود، اگرچه علاوه بر مشكل موسسات آموزشی، وجود اداره‌های دولتی یا دستگاه‌های خدماتی هم در نقاط مختلف شهر آسیب‌هایی مانند ترافیك ایجاد كرده و می‌كند.
 


شهردار شیراز خاطرنشان كرد: درمانگاه محمدرسو‌ل‌الله(ص) در زرهی، اداره دارایی در قصردشت، سازمان تامین اجتماعی در میدان احسان و بسیاری از اداره‌ها و درمانگاه‌های دیگر در نقاط مختلف حتی پاركینگ مناسب را هم تعبیه و پیش‌بینی نكرده‌اند.
 


وی تصریح كرد: اگر زمان صدور مجوز، شهرداری مجوز ندهد، مخل مسیر ایجاد خدمات و توسعه خدمت‌رسانی عنوان می‌شود، در حالیكه شهرداری مخالف توسعه و وارد شدن سرمایه و پول به شیراز نیست، هر كاری باید در مسیر قانونی و عقلانی خود انجام شود.
 


به گزارش ایسنا، امروز شاید اولین نیاز حضور مسئولان بدون تشریفات در نقاط مختلف شهر و لیست كردن مشكلات مردم باشد.
 


اگرچه در مقطعی و با هدف تزریق مسكنی به بیكاری! مجوزی برای فعالیت دست‌فروشان در ساعات پایانی شب و در مسیرهایی كه بازار اصلی شیراز محسوب می‌‌شد، صادر شده بود اما لزوم ساماندهی و برنامه‌ریزی دقیق برای چنین فعالیت‌هایی به‌شدت احساس می‌شود.
 


صاحبنظران اعتقاد دارند، راهكار مناسب برای مواجه با چنین مشكلاتی، برخوردهای حذفی و اینكه گروه‌هایی تحت‌عنوان مقابله با سد معبر راه‌اندازی شده و زمینه‌ای برای بروز برخوردهای مختلف و ایجاد نارضایتی، فراهم شود، نیست.
 


جامعه‌شناسان معتقد هستند، مقابله با هر رفتاری باید با تدبیر و پژوهش و به‌شكلی علمی و تاثیرگذار باشد، باید رفتارها را با ارایه راهكار، تغییر داد، نه صاحب رفتار را به‌گونه‌ای حذف كرد.

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

انواع عضویت
پنل کاربری