0

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

مدیر پایگاه میراث جهانی ارگ بم با اشاره به اهمیت مرمت بزرگترین قلعه خشتی جهان گفت: برای ادامه بازسازی ارگ بم تامین اعتبار طرحهای جامع مرمت این بنا ضروری است.

 

Maremat Arge Bam

 

به گزارش خبرگزاری مهر، افشین ابراهیمی با اشاره به روند بازسازی و بهسازی ارگ قدیم بم با قدمت بیش از دو هزار سال گفت: به زودی نور پردازی ، اجرای مبلمان جدید محوطه ارگ بم و سایر آثار شاخص محدوده منظر فرهنگی بم و همچنین ایجاد اقامتگاه و استراحتگاه موقت ویژه بازدید کنندگان در محوطه این ارگ از محل اعتبارات استانی و با حمایت استاندار و سرپرست اداره کل میراث فرهنگی استان اجرا خواهد شد.

 

وی افزود: مبلمان جدید محوطه ارگ بم شامل تابلوهای معرفی آثار و راهنمای مسیر بازدید، سایبان ، نیمکت، سطل زباله و.... می شود.

 

ابراهیمی به بازسازی ارگ تاریخی بم اشاره کرد و ادامه داد: طبق ضوابط میراث جهانی بخشهایی از ارگ مورد بازسازی قرار گرفته که جنبه کاربردی داشته است که می توان به تکیه ویژه برگزاری مراسم آیینی، مسجد پیامبر(ص) جهت ادای نماز و بخشهایی از بازار به نمایشگاه صنایع دستی و کارگاههای پشم بافی، گلیم بافی اشاره کرد.

 

وی اظهار داشت: فضاهای نمایشگاهی همچون نمایشگاه ماکت و فنون مقاوم سازی ، نمایشگاه عکس و کارگاههای مرمت اشیاء، بانک سفال، کارگاه باستان شناسی و... از دیگر بخشهای بازار هستند که به آنها کاربری داده شده است.

 

ابراهیمی تصریح کرد: بازسازی ارگ به صورتی انجام شده که با ورود مخاطب به این مجموعه بزرگ تاریخی آنها شاهد چهره ای از معماری قبل وبعد زلزله خواهند بود چرا که زلزله بخشی از تاریخ بوده و نمی توان نشانه های تاریخ را حذف کرد.

 

ابراهیمی گفت: مرمت این خانه تاریخی که در ارگ بم قرار گرفته از سال گذشته آغاز شده و امسال ادامه دارد.

 

این مسئول یادآور شد: خانه یهودی‌ها در کوچه ساباط یهودی‌ها واقع شده که در ۲۷مردادماه ۱۳۸۲با شماره ۹۵۶۸به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

 

وی تصریح کرد: فعالیت‌های عمرانی و مرمتی در ارگ بم و منظر فرهنگی بم نیز در سال 91 ادامه دارد.

 

ابراهیمی اظهار داشت: در صورت تامین اعتبار و تصویب طرح‌های پیشنهادی ارگ بم، چند برنامه مرمتی نیز در سال 91 آغاز خواهد شد.

 

مدیر پایگاه میراث جهانی ارگ بم از ادامه عملیات حفاظت و مرمت خانه سیستانی این ارگ در سال 91 خبر داد و گفت: مرمت و حفاظت از این خانه تاریخی که در ارگ بم واقع شده یکی از برنامه‌های اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان در سال 91 است.

 

وی تصریح کرد: خانه تاریخی «حاج اسدالله‌خان سیستانی» مشتمل بر 2 خانه آرشام و عامری در مجاورت یکدیگر در شهر بم، خیابان 22 بهمن، کوچه سرهنگ (زورخانه تختی) قرار دارد.

 

این مسئول یادآور شد: خانواده حاج اسدالله‌خان سیستانی 200 سال پیش از ارگ بم به این خانه‌ که خود ساخته بودند، نقل مکان کردند.

 

ابراهیمی افزود: خانه تاریخی سیستانی، امروز یکی از مقاصد گردشگری با اهمیت در ارگ بم به شمار می‌آید.

 

وی اظهار داشت: گزارش‌ها و عکس‌های موجود قدمت، زیبایی و اصالت معماری ایرانی را در این بنا نشان می‌دهد.

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

انواع عضویت
پنل کاربری