0

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

محمد حسین ایمانی خوشخو که سال‌ها ردای معاونت هنری ارشاد را بر تن داشت و امروز رییس کمیسیون هنر و معماری شورای عالی انقلاب فرهنگی است در یادداشتی بر لزوم راه اندازی دانشگاهی برای هنرهای ایرانی، اسلامی و هنرهای سنتی تاکید کرد.

کاشکاری

متن کامل این یادداشت که به صورت اختصاصی در اختیار خبرگزاری مهر قرار گرفته است به این شرح است:

مهمترین تفاوتی که بخش فرهنگ و هنر با دیگر بخش‌ها دارد این است که اسناد بالادستی مشخصی این حوزه را هدایت نمی‌کند. در بخش‌های دیگر اسناد بالادستی به طور معین وجود دارد و برنامه‌ها و راهکارها در آنها بیان شده است و انجام یا عدم انجام آنها رصد می شود اما در بخش فرهنگ و هنر این اسناد کلی است و به گونه‌ای نیست که بتواند راه و مسیر مشخصی را پیش پای مدیران فرهنگ و هنر بگذارد و همین موجب می‌شود در این بخش سلیقه‌های مدیریتی وارد شود و برنامه بلند مدتی که با تغییر مدیریت‌ها کمتر دچار خدشه و تغییر شود، وجود ندارد. نبود این اسناد عدم هماهنگی، وحدت رویه و سیاستگزاری بلند مدت را به دنبال دارد.
البته در اسنادی مانند چشم‌انداز بیست‌ساله و برنامه پنج‌ساله به فرهنگ و هنر پرداخته شده اما نیاز است اسناد مشخصی برای فرهنگ و هنر با ذکر جزییات و به دور از کلی گویی تدوین شود تا برنامه‌ها و راهکارهایی را ارائه کند و فعالیت‌های نهادهای فرهنگی و هنری مطابق این سند و برنامه‌های آن رصد شود.

با نگاهی به کارنامه سی‌ساله انقلاب اسلامی می توان دید که فضای فرهنگ و هنر نیز متحول شده، استعدادهایی شناخته شده و حرکت هایی صورت گرفته است اما این براساس یک برنامه و هدایت مشخص نبوده است و به تاثیر از فضای انقلاب اسلامی این اتفاق افتاده است.

اگر اسناد مشخص و جامعی وجود داشت فرهنگ و هنر پله پله ارتقا پیدا می کرد و یک روند رو به رشد داشت، در حالی که به خاطر نبود چنین اسنادی و اینکه تکلیفی برای مدیریت هنری مانند دیگر بخش‌ها تعریف نشده است، بر اساس سلیقه عمل می‌شود و حرکت‌ها و برنامه‌ها منقطع است و روند فرهنگ و هنر مستمر نیست. بنابراین در حوزه فرهنگ و هنر یک حرکت سینوسی همراه با فراز و نشیب‌های فراوان دیده می شود.

اسناد بالا دستی مانند سند چشم انداز و برنامه پنج ساله که قبلا تدوین و تصویب شده و موجود است مسیر خود را می روند، اما نباید در سی ساله دوم انقلاب اسلامی این کاستی را رها کرد. بنابراین شورای عالی انقلاب فرهنگی با توجه به جایگاه والایی که دارد با بررسی‌هایی که انجام داد دریافت که بیش از گذشته به سیاستگزاری‌ها و برنامه‌ریزی های فرهنگ و هنر بپردازد و بخشی در شورای عالی انقلاب فرهنگی به این منظور ایجاد شود و کمیسیون هنر و معماری در شورا برای سیاستگذاری کوتاه مدت و بلند مدت، هدایت و برنامه ریزی در حوزه هنر و همسو کردن - نه یکی کردن – برنامه‌های نهادها و دستگاه‌های هنری راه اندازی شد و همچنین این کمیسیون فعالیت‌های هنری دستگاه‌های هنری دستگاه‌ها را مطابق با اسناد بالا دستی رصد می کند.
کمیسیون هنر و معماری شورای عالی انقلاب فرهنگی با توجه به اهمیت و ضرورت جایگاه آموزش هنر برای به ساماندهی آموزش هنر و تدوین سندی در این زمینه می‌پردازد.

کمیسیون هنر و معماری طرح‌ها و برنامه‌های مختلفی را در نظر دارد. تدوین سند توسعه برای هر یک از رشته های هنر سینما، تئاتر ، موسیقی و هنرهای تجسمی و البته معماری از جمله برنامه های کمیسیون است و جریان ها و برنامه های هنری کشور در این کمیسیون رصد و بررسی می‌شود. جشنواره‌های بین‌المللی فیلم، تئاتر، هنرهای تجسمی و موسیقی به عنوان رویدادهای مهم هنری در جلسات اخیر کمیسیون هنر و معماری شورای عالی انقلاب فرهنگی مورد بررسی قرار گرفت.

راه‌اندازی دانشگاهی برای هنرهای ایرانی، اسلامی و هنرهای سنتی دغدغه هنرمندان پیشکسوت هنرهای سنتی از جمله استاد محمود فرشچیان است که بارها بر آن تاکید شده است. کمیسیون هنر و معماری نیز بر اساس این ضرورت و نیاز برای حفظ و گسترش هنرهای ایرانی، اسلامی این موضوع را در دستور کار خود قرار داده است و در کارگروهی با حضور هنرمندان و کارشناسان برای بررسی و تدوین اساسنامه‌ای برای این دانشگاه تشکیل می شود.

برچسب ها:

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

انواع عضویت
پنل کاربری