0

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

می‌گویند بقعه قیدار نبی قدمتی هزار ساله دارد اما گسترش و بازسازی‌های غیر کارشناسی سبب آسیب‌های جدی بر کالبد و ماهیت این بنای تاریخی شده، چنانچه نوسازی‌ها بخشی از دیوار قدیمی بقعه و قسمتی از مدرسه دیواره جنوب غربی را از بین برده‏است.

لباس جدید بر تن بقعه قیدار نبی می‌کنند

خبرگزاری میراث‌فرهنگی ـ‌گروه میراث‌فرهنگی ـ  مرمت‌های غیراصولی در بقعه‌ها و بناهای تاریخی ـ‌مذهبی ایران سناریویی است که گویی تمامی ندارد، هنوز داغ مرمت غیراصولی مقبره ناصرالحق آمل تازه است که دخالت‌های کالبدی نادرست بر پیکر قیدار نبی زنجان منجر به باز شدن  این زخم کهنه می‌شود.
 
بقعه هزار ساله قیدار نبی سال‏هاست طرح معماری منحصربه‌فرد خود را حفظ کرده است. اما بازسازی‌های ناهمگون اخیر سبب شده که کالبد و ماهیت این اثر تاریخی به‌شدت مخدوش شود.

لباس جدید بر تن بقعه قیدار نبی می‌کنند

یکی از فعالان میراث‌فرهنگی زنجان در رابطه با وضعیت بازسازی این اثر تاریخی اینطور می‌گوید: «درحالی به بقعه هزار ساله قیدار نبی درحال بازسازی است که برای این نوسازی‌ها از مصالح مدرن و نامتناسب استفاده می‌شود.»

لباس جدید بر تن بقعه قیدار نبی می‌کنند

این فعال اضافه کرد: «درحال‌حاضر بخشی از مدرسه قدیمی که در کنار دیواره جنوب غربی بقعه قرار دارد و قسمتی از دیوار قدیمی بقعه هم تخریب شده است این درحالی است که آنطور که اهالی می‌گویند کتیبه ساخت بقعه نیز چندی پیش به سرقت رفته است.»

لباس جدید بر تن بقعه قیدار نبی می‌کنند

در این میان بقعه جلبی اغلو نیز یکی از یکی از دیدنی‌ترین بناهای مجموعه سلطانیه مدتی است که درب آن به‌روی بازدیدکنندگان بسته شده‌است. فعالان میراث‌فرهنگی خبر از اتاق‌های قدیمی این بقعه می‌دهند که تبدیل به اقامتگاه شده است. بنایی که گفته می‌شود نزدیک به 700 سال قدمت دارد.

لباس جدید بر تن بقعه قیدار نبی می‌کنند

هم‌اکنون اقداماتی که در قالب فعالیت‌های مرمتی در بقعه‌ها و بناهای تاریخی انجام می‌گیرد سبب نگرانی‌های جدی کارشناسان و فعالان میراث‌فرهنگی شده است.

لباس جدید بر تن بقعه قیدار نبی می‌کنند

«سعید فلاح‌فر» کارشناس ارشد مرمت، پیش از این درخصوص فعالیت‌های غیر اصولی مرمت به خبرگزاری میراث‌فرهنگی گفته بود:«این روزها دخالت‌های کالبدی تحت‌عنوان مرمت بناهای تاریخی، یکی از آفت‌هایی است که سلامت بناها را تهدید می‌کند. به نظر می‌رسد همه اقدامات حفاظتی؛ در ساخت و سازهای ساختمانی خلاصه شده است و هر چه این اقدامات عجیب‌تر باشند گویی جذاب‌ترند».

لباس جدید بر تن بقعه قیدار نبی می‌کنند

این کارشناس تاکید بود، آنچه در درجه اول اهمیت قرار دارد؛ حفظ جان و روح  اثر است. دخالت کالبدی وقتی لازم و قابل توجیه است که در خدمت حفاظت باشد، نه در مقابل آن. بدون توجه به نقشه راه ارزشی، مداخله فیزیکی هرگز تنها و اولین گزینه اجرایی نیست. مداخله فیزیکی اگر باعث تنزل ارزش‌ها و داشته های تاریخی و اخلال در شفافیت اثر باشد، نه تنها پسندیده نیست، بلکه نوعی تخریب و آسیب محسوب می شود.

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

انواع عضویت
پنل کاربری