0

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

بقایای یك سد ساخته شده توسط «مایاها» كه می‌توان آن را یكی از قدیمی‌ترین سدهای ساخته شده توسط مردمان این تمدن لقب داد، در گوآتمالا كشف شد.

كشف بقایای یك سد 1500 ساله در گوآتمالا

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، یك تیم از باستان‌شناسان بین‌المللی در جریان كاوش‌های خود شهر تاریخی «تیكال» بر جای مانده از تمدن «مایا» در شمال كشور گوآتمالا، روز گذشته موفق به كشف بقایای یك سد ساخته شده توسط مردمان این تمدن در شمال گوآتمالا شدند كه می‌توان آن را یكی از قدیمی‌ترین سدهای ساخته شده توسط مردمان این تمدن دانست.
 


براساس برآوردهای باستان‌شناسان، این سد كه قدمتی 1500 ساله داشته و قدیمی‌ترین سد ساخته شده توسط مایاها در منطقه آمریكای مركزی محسوب می‌شود، 260 فوت عرض و 33 فوت ارتفاع داشته و می‌توانسته 20 میلیون گالون آب را ذخیره كند.
 


به گزارش پاپیولر آركئولوژی، مایاها مجموعه‌ای از اقوام سرخ‌پوست در جنوب مکزیک و شمال آمریکای مرکزی بودند كه شهرهایشان را در دل جنگل‌های بارانی می‌ساختند.
 


براساس اعتقادات مایاها، جهان توسط یكی از خدایان قوم مایا كه هم در خلق انسان‌ها نقش داشته و هم خدای جنگ است، در سال 2012 میلادی نابود می‌شود. هم‌چنین آثار دیگری در شهر تاریخی «یاكوتان» وجود دارند كه نگرانی‌ها درباره‌ی پایان جهان در سال 2012 را افزایش می‌دهند.
 


تمدن مایاها در سال‌های 300 تا 900 میلادی به اوج قدرت و دانش خود رسید و مردم آن در علوم نجوم، هنر، معماری، ریاضیات بسیار پیشرفته بودند.

برچسب ها:

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

انواع عضویت
پنل کاربری