0

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

با انجام نخستین گمانه‌زنی‌ها در محوطه ربع رشیدیه،

بقایای معماری ایلخانی از زیر زباله‌های تبریز بیرون آمد

گمانه‌زنی‌های محوطه تاریخی ربع رشیدیه منجر به كشف بقایای معماری دوره ایلخانی شد.
لاله‌ روح‌انگیز ـ باستان‌شناس پژوهشكده باستان‌شناسی و مسؤول گمانه‌زنی در ربع رشیدیه ـ با بیان این مطلب گفت: قبل از آغاز گمانه‌زنی در ربع رشیدیه، این محوطه به شكل زباله‌دان درآمده بود و شهروندان تبریز نخاله‌های ساختمانی خود را در این محوطه تخلیه می‌كردند. این نخاله‌ها به دو صورت نخاله‌های در سطح و دپوشیده در خاك منطقه وجود داشت و ما ابتدا محوطه را پاكسازی كردیم و فقط نخاله‌های دپو شده باقی مانده كه باید حین انجام عملیات گمانه‌زنی برداشته شوند.
وی افزود: كار گمانه‌زنی براساس اعتبارات صورت گرفته از 20 تیر ماه امسال آغاز شده و در این خصوص مقدار زیادی آثار از قبیل پلان‌های معماری و اشیای دوره ایلخانی كشف شد.
روح‌انگیز با اشاره به انجام مطالعاتی در خصوص محوطه ربع رشیدیه، در این گمانه‌زنی‌ها گفت: این گمانه‌زنی‌ها جدا از تعیین حریم، عامل انجام یكسری مطالعات جدیدی درخصوص ربع رشیدیه شده است. براساس مكتوبات تاریخی این محوطه باید بسیار بزرگتر از آن چیزی باشد كه در حال حاضر به دست ما رسیده است.
وی گفت: تنها 12 درصد از محوطه ربع رشیدیه باقی مانده است؛ اما طبق مكتوبات تاریخی، این محوطه باید بیش از 100 هكتار وسعت داشته باشد.
سرپرست تیم گمانه‌زنی ربع رشیدیه در پایان یادآور شد: گمانه‌زنی‌ها تا شمال و داخل شهر تبریز انجام شده است و امكان دارد تا بخش‌های داخلی‌تر این شهر ادامه داشته باشد. در هر صورت، با كشف بقایای معماری دوره ایلخانی این گمانه‌زنی‌ها همچنان به عقب ادامه خواهد داشت.
(isna)"

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

انواع عضویت
پنل کاربری