0

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

مدیركل میراث فرهنگی و گردشگری استان همدان گفت: محوطه‌ی زیرزمینی ارزانفود برای سومین‌بار كاوش باستان‌شناسی می‌شود.

كاوش مجموعه‌ی دست‌كند زیرزمینی «ارزانفود» برای سومین‌بار

اسدالله بیات در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس میراث فرهنگی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، بیان كرد: ارزانفود یك مجموعه‌ی دست‌كند زیرزمینی است كه سه تا هشت متر در زیر زمین عمق دارد. این مجموعه زیر یك پشته‌ی طبیعی است كه روی بستر سنگی آن هم یك ساختار معماری قوی وجود دارد.

   او افزود: سومین فصل كاوش‌های باستان‌شناسی ارزانفود با هدف ادامه‌ی كاوش‌ها در فضاهای شناسایی‌شده‌ی فصل‌های گذشته، پیگردی و شناسایی ساختار معماری فوقانی و نیز شناسایی مركز تپه انجام می‌شود.

   به گزارش ایسنا، در كنار این كاوش باستان‌شناسی كه تا پایان تیرماه ادامه خواهد داشت، اقدامات مرمتی و حفاظتی روی یافته‌های باستان‌شناسی نیز انجام می‌شود. این منطقه در حال حاضر شرایط لازم را برای بازید گردشگران ندارد، ولی از پتانسیل بسیار خوبی برای جذب گردشگر به همدان برخوردار است.

   ارزانفود یكی از مجموعه آثار دست‌كند زیرزمینی در ایران است كه در سال 1389 به‌طور اتفاقی كشف و همان زمان برنامه‌ی پاك‌سازی و شناسایی در آن انجام شد. براساس بررسی‌هایی كه در این محوطه انجام شده، قدیمی‌ترین لایه‌ای كه در این محل می‌توان تشخیص داد، به دوران اشكانی مربوط است و استقرار و استفاده از این مجموعه در دوره‌های سلجوقی، ایلخانی‌، تیموری و صفوی ادامه داشته است.

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

انواع عضویت
پنل کاربری