0

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

كاوش باستان‌شناسی در محوطه‌های متعلق به دوره‌ی «پیش از تاریخ» در دشت هلیلان استان ایلام پس از حدود 60 سال ازسر گرفته می‌شود.

كاوش باستان‌شناسی در محوطه‌های متعلق به دوره‌ی پیش از تاریخ

معاون میراث فرهنگی اداره كل میراث فرهنگی و گردشگری استان ایلام در گفت‌وگو با خبرنگار سرویس میراث فرهنگی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با اعلام این مطلب بیان كرد: دشت هلیلان در شهرستان شیروان چرداول، محوطه‌ و غارهای پیش از تاریخی دارد كه در سال‌های پیش از انقلاب اسلامی توسط مورتن سن، باستان‌شناس دانماركی بررسی‌ و كاوش شدند و اكنون گزارش‌هایی كه از نتیجه‌ی كار او وجود دارد، بیشتر به زبان انگلیسی است و ترجمه نشده است.
 


عبدالمالك شنبه‌زاده اظهار كرد: یكی از محوطه‌های شاخص این دشت، تپه‌ی گوران است كه آثاری از دوره‌ی پارینه‌سنگی و میان‌سنگی در آن پیدا شده است. همچنین تعدادی سازه‌ی معماری و قبر در بررسی‌ها و كاوش‌های این تپه كشف شده بود. همه‌ی این كاوش‌ها و بررسی‌ها پیش ازانقلاب انجام شدند و با اقدامات حفاظتی خاص همراه نبودند و سبب شدند بسیاری از آثار معماری كشف‌شده از بین بروند.
 


او افزود:‌ با وجود بررسی‌هایی كه انجام شده و به حدود 60 سال پیش متعلق است، قطعا اگر دوباره بررسی‌ها و كاوش‌های جدیدی انجام شود، اطلاعات تازه‌تری به‌دست می‌آید؛ اما این كار نیازمند تامین اعتبار است. امیدوارم اعتبار لازم برای این كار تخصیص داده شود تا كاوش و بررسی این محوطه‌ی ارزشمند را آغاز كنیم.

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

انواع عضویت
پنل کاربری