0

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 
كاوش در آتشكده چهارقاپی قصر شیرین و پایان تردیدها در شناخت معماری

آتشكده چهارقاپی قصر شیرین پس از اتمام عملیات ساماندهی محوطه بنا، برای كاوش احتمالی در زمستان سال جاری آماده شد. در حال حاضر سنگرسازی های زمان جنگ تحمیلی 8 ساله به جز یك مورد به عنوان میراث دفاع مقدس از محدوده این سازه ساسانی یا اسلامی حذف شده اند.آتشكده چهارقاپی یا چهارتاقی قصر شیرین، جزو آثاری است كه در جریان جنگ تحمیلی آسیب های فراوانی دیده است. این بنا كه در كاربری مذهبی و دوره ساسانی آن تردید وجود دارد، هم اكنون از تمامی عناصر زاید پاكسازی شده و برای كاوش های احتمالی آماده شده است.
«یوسف مرادی» مدیر پروژه بزرگ محور ساسانی كرمانشاه _ قصر شیرین درباره اقدامات انجام شده برای ساماندهی این بنا گفت: «از زمان جنگ تحمیلی 8 ساله بقایای سنگرسازی عراقی ها در این بنا وجود داشت. در حال حاضر تنها یك سنگر به عنوان میراث دفاع مقدس تخریب شده است. این سنگر از بیرون محوطه قابل دیدن نیست و در نقطه ای واقع شده كه با آغاز فعالیت های كاوش، می تواند به عنوان انبار یا محل اقامت مسئولان حفاری مورد استفاده قرار گیرد.»
در طول سال های پس از جنگ نیز ساختمان سازی در نقاط مختلف كرمانشاه از جمله قصرشیرین رونق گرفت. در این فعالیت ها، توجه خاصی به آثار تاریخی _ فرهنگی نمی شد. به طور مثال در محوطه آتشكده چهارقاپی، محوطه ای را برای ساخت آپارتمان انتخاب كرده و پی آن را نیز حفاری كرده بودند كه ادامه این كار از سوی سازمان میراث فرهنگی متوقف شد. در سال جاری آخرین بقایای پی ریزی و آرماتوربندی های ایجاد شده در این محوطه جمع آوری شدند. علف های هرز محوطه نیز پاكسازی شد. در صورتی كه اعتبار كافی در اختیار قرار گیرد و مشكلی برای انجام فعالیت كاوش پیش نیاید، حفاری در این بنا ادامه خواهد یافت.»
وجود شواهدی از نوع معماری اوایل اسلامی، تردیدی را در ساسانی بودن این بنا به وجود آورده است. حفاری های سال جاری، به این شك و تردیدها پایان می دهد.
آتشكده چهارقاپی، از سنگ و ملات گچ ساخته شده و دارای گنبدخانه مركزی است. این بنا از نظر معماری و نحوه چیدمان سنگ ها برای بررسی ساخت و ساز و معماری در اواخر دوره ساسانی و اسلامی است.
میراث خبر"

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

انواع عضویت
پنل کاربری