0

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

 

كاربرد دو برج آجری در امر آبرسانی باغ تاریخی عباس آباد بهشهر كشف شد

پس از چهار سال كاوش، پیگردی و گمانه زنی باستان شناسی كاربرد دو برج آجری این مجموعه در امر آبرسانی باغ تاریخی عباس آباد بهشهر كشف و شناسایی شد.

با ادامه كاوش و پیگردی و گمانه زنی در عباس آباد بهشهر

كاربرد دو برج آجری در امر آبرسانی باغ تاریخی عباس آباد بهشهر كشف شد

 

پس از چهار سال كاوش، پیگردی و گمانه زنی باستان شناسی كاربرد دو برج آجری این مجموعه در امر آبرسانی باغ تاریخی عباس آباد بهشهر كشف و شناسایی شد.

موسوی نسب مدیر پروژه باغهای تاریخی بهشهر در گفتگو با واحد اطلاع رسانی با اعلام این خبر گفت: بر اساس مطالعات و بررسی های به عمل آمده دو برج آجری احداث شده به چهار دلیل مهم جنبه فشارشكنی آب ورودی از سمت محوطه گلباغ به سمت باغ را بر عهده داشته اند.

نظارت دقیق بر مناطق پوشش جنگلی محوطه از سوی نگهبان فرضی بالای برج، حفاظت 500 هكتار از مجموعه شامل باغ، كاخ، آسیاب، سد و ... با توجه به تكرار نشدن ساختار برجها از جمله دلایل احداث برجهای یاد شده به شمار می رود.

احداث برج آجری بر روی محور آبرسانی از دلایل قابل استفاده در ایجاد دو برج در این مجموعه است.

عبور لوله های سفالی از پایین به بالای برج این امكان را به وجود آورده كه مهندسین دوره صفوی با ساخت دو برج آجری از ضربات قوچی شكل سیالات جلوگیری به عمل آورده و از پارگی و شكستگی لوله های سفالی حفاظت كنند. به طـوری كه حتـی امروزه اگر آب فرادست (منبع آب) قطع شود و مجددا جریان آن برقرار گردد.

به گفته موسوی نسب حركت آب فرادست به آب داخل لوله های ضربه قوچی شكل وارد می نماید كه باعث پارگی لوله های آهنی می گردد، اما مهندسین دوره صفوی با احداث دو برج آجری در امر آبرسانی باغ تاریخی عباس آباد بهشهر با ساخت دو برج آجری از ششصد متر لوله های سفالی در برابر ضربات قوچی شكل سیالات (آب) محافظت كرده اند.

از یـادمانهای برجای مانده دوره صفـوی در مجـموعه تاریخی عـباس آباد بـهشهر دو بـرج آجری می باشـد كه در قسمت جـنوب شرقی باغ تاریخی به فاصله 169 متری از آن به سمت محوطه گلباغ (ایستگاه توزیع آب) با قطر 7 متر و با ارتفاع 14 متر و همچنین به فاصله تقریبی 186 متری از یكدیگر احداث گردیده اند.

 

منبع : سازمان میراث فرهنگی كشور

برچسب ها:

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

انواع عضویت
پنل کاربری