0

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

كاخ سروستان دارای قدیمی‌ترین گنبد آجری كشورمجموعه كاخ سروستان كه قدیمی‌ترین گنبد آجری كشور را در خود جای داده است در زمان بهرام گور ساسانی ساخته شده است.
كاخ سروستان در استان فارس و در 9 كیلومتری جنوب شهر سروستان در دشتی وسیع جای گرفته است. این كاخ از سنگ و گچ و در زمان بهرام گور ساخته شده است.
طی دو سال گذشته در این مجموعه مطالعات و تحقیقات مختلفی انجام شده است كه طی آنها كاوشگران توانسته‌اند بناها، بقایای معماری و آثار از دوران اسلامی و ساسانی را شناسایی كنند.
این بنا كه از باشكوه‌ترین كاخ‌های ساسانی است در آن زمان مقدس بوده است. بخش‌های مختلف این بنا شامل یك ایوان ورودی و گنبدی در مركز و حیاط است. این كاخ نسبت به دیگر بناهای این دوره از فن معماری و پلان‌های پیچیده و كامل‌تری برخوردار است.

آخرین بررسی‌های باستان‌شناسی در مجموعه كاخ سروستان نشان داد؛ این مجموعه ساسانی در دوره اوج شكوه خود حدود 30 هكتار وسعت داشته است.
مجموعه كاخ سروستان كه قدیمی‌ترین گنبد آجری كشور را در خود جای داده است در زمان بهرام گور ساسانی ساخته شده است.
«امیر پیروز دقوقی»، مدیر پروژه كاخ سروستان در مورد بررسی‌های جدید و شناسایی وسعت این مجموعه گفت: «كارشناسان و باستان‌شناسان در آخرین بررسی‌ها و كاوش‌هایی كه در مجموعه كاخ سروستان انجام داده‌اند؛ توانستند بخش‌هایی از حصار و دیوارهای این مجموعه باستانی را كشف كنند.»
كشف این حصارها و دیوارها از وسعت 30 هكتاری این مجموعه، خبر می‌دهد. دقوقی در همین رابطه گفت: «پیش از انجام بررسی‌ها و كشف بقایای جدید كاخ سروستان؛ كارشناسان تصور می‌كردند وسعت این محوطه باستانی بیش از چند هكتار نباشد اما كشف آثار جدید بر اهمیت و وسعت این محوطه‌ها افزود.»
به گفته این باستان‌شناس، شناسایی دقیق وسعت این محوطه علاوه بر این كه می‌تواند كاوش‌ها و حفاری‌های آینده را سامان‌دهی كند؛ می‌تواند اطلاعاتی را در مورد ساختار و معماری اصلی این مجموعه در اختیار باستان‌شناسان قرار دهد.

 

 

 

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

انواع عضویت
پنل کاربری