0

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

بی توجهی مسئولان سازمان میراث فرهنگی و گردشگری به آثار تاریخی و جاذبه های گردشگری جزیره هرمز موجب شده تا آثار باقی مانده با قدمت بیش از یک قرن در کشاکش توسعه، تخریب و فراموش شود.

قلعه پرتغالی ها

جزیره هرمز به لحاظ پیشینه تاریخی درخشان خود سکونتگاه اقوام مختلفی در طول تاریخ بوده اوج تمدن و شکوه هرمز به عصر قبل از صفویه می رسد که با هجوم مغولان به کشور ایران شهر هرمز قدیم (حوالی نخل ابراهیمی میناب) در معرض تهدید قرار گرفت و امیر سیف الدین حاکم هرمز به همراه اهالی شهر آنجا را ترک کرده و به جزیره جرون که هم از ساحل فاصله چندانی نداشت و هم امنیت داشت مهاجرت کردند و آنجا را از حاکم قیس (کیش) خریدند و به یاد شهر خود این جزیره را هرمز نام نهادند.

با رونق تجارت دریایی هرمز به یکی از شهرهای پیشرفته و آباد آن زمان تبدیل شد به طوری که روزانه حدود 300 کشتی بار و متاع فراوانی از هرمز می بردند و یا به آنجا کالا وارد می کردند. جمعیت هرمز در آن زمان حدود 40 هزار نفر می رسید و همین مزایا باعث شد "آلبو کرک" دریا سالار پرتغالی هرمز را اشغال می کند و این نقطه برای تقویت استعمار آن زمان یعنی پرتغال بهره فراوانی ببرد.

001

عمده آثار تاریخی هرمز مربوط به همان زمان است که می توان به آنها بازار زعفرانی (محل خرید و فروش ادویه جات)، قلعه پرتغالیها، مکتب خانه ها، قصر صورت، قصر بی بی گل، برج گلک، برج تیر انداز، برج ناقوس، برکه صورت، برکه هشتاد گزی، اسکله سنگر محدلی، بازار چهل ستون، انبارهای معدن و برج ناصر اشاره کرد.

محمد زرنگاری نماینده هرمزگان در شورایعالی استانها در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: از جمله آثاری که در جزیره هرمز متاسفانه به خاطر برخی بی توجهی ها در طول سالیان گذشته به صورت کامل نابود و یا کمی از آن باقیمانده است بازار چهل ستون، برج گلک، قصر بی بی گل و برج تیرانداز است که اثری از آن باقی نمانده است.

رئیس شورای شهر هرمز با انتقاد از این بی توجهی ها بیان داشت: از طرفی بی توجهی به بناهای تاریخی موجود و تعمیرات غیر اصولی برخی آثار دیگر هم باعث شده سایه تخریب و نابودی بر سر آثار باستانی این جزیره سایه بگستراند.

وی عنوان کرد: مرمت غیر کارشناسی مکتب خانه ها با سنگ و سیمان و مرمت غیر اصولی قلعه پرتغالیها که به جای ساروج از گچ استفاده شد با اولین بارندگی فرور ریخت و بی توجهی به خانه و بازار زعفرانی منزل جری پولاک و برکه های تاریخی و نبود تابلو راهنما و حریم مشخص می توان در این زمینه ذکر کرد.

 

 

جزیره هرمز

زرنگاری نیز از کشف شهر خفته ای در زیر شهر جدید هرمز خبر داد و گفت: در حفاریهای فاضلاب شهر هرمز نشان داد که در زیر شهر فعلی شهری تاریخی خفته است که وجود تونلها و اتاقها با معماری زیبا، کوزه ها، کاسه و بشقاب های زیبا در این حفاری ها نشان از تمدن خفته ای در زیر زمین داشت که جای کاوش بسیاری دارد.

وی خواستار شد:که میراث فرهنگی و گردشگری استان در خصوص حفاظت از آثار تاریخی، نصب تابلو راهنما، مشخص کردن حریم، مرمت اصولی، تهیه بروشور و شناسنامه آثار ایجاد دیوار حفاظتی برای جلوگیری از ورود آب دریا به حریم قلعه، تخریب بناهای مزاحم آثار و سایر اقدامات مرتبط اقدامت عاجل انجام دهد تا آثار تاریخی هرمز بیش از این آسیب نبیند.

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

انواع عضویت
پنل کاربری