امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

مسؤول انجمن دوستداران میراث فرهنگی رامهرمز گفت: قلعه "دا و دختر" می‌تواند گردشگران زیادی را به خود جذب كند. قلعه داودختر در شمال رامهرمز و روی كوه‌های گچی قرار دارد. این قلعه از نظر نوع معماری شبیه قلعه‌های رومی اطراف دریای مدیترانه است و به گفته باستان‌شناسان متعلق به دوره ساسانی است.

قلعه دا و دختر


وی افزود: ساختار این قلعه به گونه‌ای است كه فقط از یك طرف می‌توان وارد آن شد و از سه طرف دیگر دشمن به هیچ وجه نمی‌توانست آن را بگیرد چون به سه در عمیق متصل شده است.
 


معتمدی بیان كرد: مصالحی كه در ساخت این قلعه استفاده شده از مصالح بومی خود منطقه است و از سنگ قلوه‌ای و گچ كوره‌ای و در بعضی قسمت‌های آن ساروچ به كار رفته كه نوعی سیمان است و برای ساخت سد هم استفاده می‌شد.
 


این دوستدار میراث فرهنگی یادآوری كرد: این قلعه در فهرست آثار ملی ثبت شده و به جرات می‌توان گفت كه در منطقه از نظر زیبایی در نوع خود بی‌نظیر است. از دیگر ویژگی‌های این قلعه این بوده كه در قدیم از جاده شاهی، كه جاده‌ای از شوش تا پاسارگاد است، محافظت می‌كرد.
 


مسؤول انجمن دوستداران میراث فرهنگی رامهرمز خاطرنشان كرد: این قلعه حدود چهار سال پیش مرمت و مقداری هم آثار تاریخی در آن یافت شد ولی در حال حاضر بر اثر ضربات انسانی و اثرات ناشی از باد و باران صدمات زیادی به آن وارد شده است.
 


معتمدی توضیح داد: این قلعه به خاطر نزدیكی به شهر و كمربندی رامهرمز و هم‌چنین نزدیكی به یك روستا و داشتن امكانات رفاهی، گردشگران زیادی به خصوص در فصل زمستان و بهار دارد.
 


وی بیان كرد: ما از اداره میراث فرهنگی استان و كشور می‌خواهیم كه به این قلعه بهای بیش‌تری بدهند و نسبت به مرمت آن اقدام كنند. 50 درصد این قلعه سالم است اما 50 درصد دیگر آن نیاز به بازسازی دارد. هم‌چنین با توجه به این‌ كه این قلعه نگهبان ندارد بعضی افراد به آن آسیب رسانده‌اند.
 


او تاكید كرد: با توجه به این‌ كه مصالح این قلعه در خود رامهرمز تهیه می‌شود، مرمت آن به هزینه زیادی نیاز ندارد.

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

انواع عضویت
پنل کاربری