0

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

طرح «نگارخانه‌ای به وسعت یک شهر» كه در چهارچوب يك پروژه ی فرهنگي و اجتماعي اين روزها در پايتخت خودنمايي مي‌كند، با استقبال مثبت بسياري از اهالي فن مواجه شده است.

جالب آن كه همين چند روز پيش روزنامه نيويورک تايمز نسبت به اين مسله واكنش نشان داد. نیویورک تایمز در گزارشی با نام «شهردار تهران ناگهان پشتیبان هنر شد»، نوشت: محمدباقر قالیباف شهردار تهران به عنوان خلبانی بازنشسته و بازنده ی دو انتخابات ریاست جمهوری شناخته می‌شود. در هفته‌ای که گذشت، او لقبی تازه به خود افزود: حامی هنر.

ghalibaf honardoost 2


در گزارش نیویورک تایمز آمده است: «قالیباف دستور داد که تصویر آثار هنری مشهور از جمله آثار هنرمندان غربی روی بیلبوردهای تهران قرار گیرد. کم و بیش در درازای یک نیمه‌شب، همه ی بیلبوردهای تهران که منبع درآمد محسوب می‌شوند دست از آگهی محصولات کره‌ای و سودهای بانکی برداشتند و جای خود را به آثار هنری دادند. ساکنان تهران که چندین ساعت از روز را در جاده‌های شلوغ می‌گذرانند و بیشتر برای جلوگیری از ورود دود جلوی دهان خود را می‌بندند، اکنون به این آثار هنری خیره می‌شوند.
حمید همراز راننده ی 58 ساله تاکسی در راه بندان بزرگراه همت گفت که این کار، مسیر همیشگی صبحگاهی وی را بسیار جالب کرده است. وی افزود: اکنون در ماشین، ما راجع به نقاشی‌ها و آثار هنری صحبت می‌کنیم.
مجتبی موسوی، مدیر اداره ی حجمی سازمان زیباسازی شهرداری تهران هدف از این کار را همین مسایل اعلام کرد. وی گفت: مردم ما به حدی درگیر هستند که نمی‌توانند به موزه یا نمایشگاه بروند؛ از این‌رو ما تصمیم گرفتیم تمام شهر را به یک نمایشگاه بزرگ تبدیل کنیم.
رضا باقری، یکی دیگر از مقامات شهرداری گفت ایده این کار از خود شهردار بوده و تمام کارها زیر نظر شخص وی انجام شده است. وی تاکید کرد: قالیباف عاشق هنر است و به‌ ویژه در سال‌های اخیر علاقه وی به آثار هنری بیشتر شده است.
مدیریت یک شهر بزرگ مانند تهران به چیزی فراتر از ارایه خدمات نیاز دارد. فرهنگ و هنر هم باید در نظر گرفته شود.
برخی تحلیلگران بر این باورند انگیزه ی اصلی شهردار برای تبدیل‌ شدن ناگهانی به یک پشتیبان هنر، سیاسی است. همان‌گونه که در آمریکا جناح‌های سیاسی خود را برای انتخابات ریاست‌ جمهوری سال 2016 آماده می‌کنند، قالیباف هم با وجود دو بار شکست‌خوردن در انتخابات یکی از سیاستمداران باهوش و بلندپرواز شناخته می‌شود.
به گفته ی تحلیلگران با توجه به آنکه احتمال دارد توافق هسته‌ای این تابستان به امضا برسد و احتمالا روابط ایران و آمریکا بهبود یابد، شهردار در صدد برآمده است که جایگاه خود را به نام مردی برای تمام فصول تحکیم کند. »
قباد شیوا هنرمند پیشکسوت گرافیک هم بر این باور است طرح «نگارخانه‌ای به وسعت یک شهر» باعث می‌شود که مردم به آسانی با آثار هنری آشنا شوند. قباد شیوا درباره ی طرح «نگارخانه‌ای به وسعت یک شهر» گفت: به نظر من ایده بسیار خوبی است که حتی برای مدت کوتاهی هم که شده آثار هنری را در اماکن عمومی پیش روی شهروندان بگذاریم و فضایی به وجود بیاوریم تا هنرهای تصویری به سهولت در معرض دید قرار بگیرد.
خسرو سینایی کارگردان پیشکسوت سینما می‌گوید این روزها با اجرای «نگارخانه‌ای به وسعت یک شهر» بیشتر به شهر دقت می‌کند. اين کارگردان و مستندساز باسابقه ی سینما در باره ی پیآمدهای استفاده از آثار هنرمندان مطرح ایرانی و خارجی در دکوراسیون و مبلمان شهری گفت: در این چند روزه اخیر موقعی که در سطح شهر تردد می‌کنم با این تابلوهای نقاشی برخورد می‌کنم و به نظرم ایده خوب و ارزشمندی است و هر روز صبح که در ترافیک اتوبان همت مشغول عبور هستم با دقت این نقاشی‌ها را تماشا می‌کنم و لذت می‌برم. سینایی افزود: این روزها شهر تهران و به‌ خصوص اتوبان‌ها به دلیل ترافیک برای شهروندان تنش زاست و دیدن این آثار هنری برای آنها جنبه آرام بخشی داشته است.
ایرج راد، بازیگر پیشکسوت و مدیرعامل خانه ی تاتر ایران بر این باور است این روزها شهر تهران به نگارخانه‌ای زیبا و همگانی تبدیل شده است. وی درباره ی با اجرای اين طرح گفت: تاثیرات به کارگیری آثار هنری در سطح خیابان‌های شهر یکی از اقدامات ارزشمند و درخورتقدیر سازمان زیباسازی شهر تهران است. استفاده گسترده از آثار نقاشان بزرگ ایرانی در معابر شهری و تمام شهر تهران تبدیل شدن به نگارخانه ‌ای زیبا از آثار نقاشی بسیار جذاب است.

هنرآرت

برگرفته از: روزنامه ی قانون

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

انواع عضویت
پنل کاربری