امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

فیلم بازار تبریز در ‪ ۲۳‬قسمت ساخته شد

رییس سازمان بازرگانی آذربایجان شرقی از تهیه فیلمی درباره بازار تاریخی تبریز خبر داد.وی افزود :این فیلم‌كه مراحل‌آخر تهیه و تولید خود را می‌گذارند، بر مبنای تحقیق علمی و پژوهشی ساخته می‌شود.رییس سازمان بازرگانی آذربایجان شرقی از تهیه فیلمی درباره بازار تاریخی تبریز به زبان‌های انگلیسی و فارسی خبر داد.

صادق نجفی روز پنجشنبه به خبرنگار ایرنا گفت: این فیلم‌كه مراحل‌آخر تهیه و تولید خود را می‌گذارند، بر مبنای تحقیق علمی و پژوهشی ساخته می‌شود.

وی افزود: برای ساخت این فیلم مستند ‪ ۹‬ماه تحقیق علمی توسط محققان حوزه تاریخ آذربایجان، انجام شده است.

رییس سازمان بازرگانی آذربایجان شرقی از تهیه فیلمی درباره بازار تاریخی تبریز به زبان‌های انگلیسی و فارسی خبر داد.

صادق نجفی روز پنجشنبه به خبرنگار ایرنا گفت: این فیلم‌كه مراحل‌آخر تهیه و تولید خود را می‌گذارند، بر مبنای تحقیق علمی و پژوهشی ساخته می‌شود.

وی افزود: برای ساخت این فیلم مستند ‪ ۹‬ماه تحقیق علمی توسط محققان حوزه تاریخ آذربایجان، انجام شده است.

نجفی اضافه كرد: فیلم بازار تبریز در ‪ ۲۳‬قسمت ساخته شده و ارایه آن به بازار محصولات فرهنگی ، هنری ، گامی در راستای معرفی بزرگترین سازه مسقف جهان در جامعه فرهنگ و هنر خواهد بود.

وی اظهار داشت: همچنین فیلمی در ‪ ۲۶‬قسمت با مشاركت اتحادیه صادركنندگان و تولیدكنندگان فرش استان در مورد " فرش آذربایجان " در حال ساخت است.

مجموعه بازار تبریز یكی از زیباترین و بزرگ‌ترین مجموعه بازارهای جهان می‌باشد.

قدمت بازار تبریز به قرن چهارم هجری می‌رسد و از آن زمان به بعد به تدریج بر وسعت راسته‌های آن افزوده شده است.

كثرت سراها و تیمچه‌ها و وجود تعدادی مدرسه و مسجد در مجموعه بازار تبریز به آن اهمیت خاصی بخشیده است.

این مجموعه یكی از شاهكارهای منحصربفرد معماری ایرانی است كه طاق‌هاو گنبدهای مقرنس آن بی‌نظیر یا كم‌نظیر هستند.

مهمترین تیمچه‌های مجموعه بازار تبریز شامل " مظفریه " ، " شیخ كاظم " ، " گرجیلر " ، " حاج صفرعلی " ، " میرزا شفیع " ، " حاج رحیم " و " حاج میرابوالحسن " می‌باشد.

بزرگ‌ترین گنبد مجموعه بازار تبریز ، گنبد تیمچه " امیر " است كه بانی آن میرزا محمدخان امیرنظام زنگنه بوده و در سال ‪ ۱۲۶۰‬هجری قمری درگذشته است.

معمار معروف " تیمچه امیر " نیز " صمد معمار " نامی بوده كه داستان زندگی او در بین معماران تبریز ، زبانزد است.

یكی از زیباترین قسمت‌های بازار تبریز ، تیمچه مظفریه است كه ساختمان آن در سال ‪ ۱۳۰۵‬قمری پایان پذیرفته و به سبب حضور مظفرالدین میرزا در آیین گشایش آن به نام وی ، معروف شده است.

بانی ، تیمچه مظفر تبریز كه به مدت چندین دهه ، محل اصلی صادرات فرش آذربایجان و كشور به اروپا بوده ، حاج شیخ معروف (جعفر قزوینی ) بوده كه در عین حال، بانی تیمچه‌ها و دالان " حاج شیخ " نیز بوده است.

مجموعه بازار قدیمی تبریز به سبب ویژگی‌های معماری آن و ضرورت حفظ و نگهدای از آن در سال ‪ ۱۳۵۴‬در فهرست آثار ملی كشور ثبت شده و اینك بر اساس قانون تحت حفاظت محسوب شده و هرگونه مرمت آن بر مبانی مجوز سازمان میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی استان ممكن است.

جهانگردان و سیاحان بنامی بازار تبریز را در اعصار و قرون مختلف دیده و به تصویر كشیده‌اند كه از جمله آنها می‌توان از " مقدسی " در قرن چهارم قمری ، "یاقوت حموی" و " ماركوپولو " در قرن هفتم قمری ، " ابن‌بطوطه " و " حمدالله مستوفی " در قرن هشتم یاد كرد.

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

انواع عضویت
پنل کاربری