0

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 
مهندس شادمهر راستین:
فضا در معماری و سینمای امروز متاثر از حق انتخاب تماشاگر است

یكی از فصول مشترك معماری و سینما، فضا است. فضا در هر دوی این هنرها به وسیله «شخصیت» ساخته می شود و ویژگی مهم این فضا در جهان امروز، دادن حق انتخاب به تماشاگر است.
 یكی از فصول مشترك معماری و سینما، فضا است. فضا در هر دوی این هنرها به وسیله «شخصیت» ساخته می شود و ویژگی مهم این فضا در جهان امروز، دادن حق انتخاب به تماشاگر است.
مهندس «شادمهر راستین»، سینماگر و مهندس معمار كه از سوی دفتر پژوهش های فرهنگی، در خانه هنرمندان با موضوع «معماری، فضا، سینما» سخنرانی می كرد، در این باره گفت: «انتخاب كردن، اولین قدرت انسان در فضای آزاد است. در دوران مدرن به مخاطب اجازه داده می شود همچون یك شخصیت با اراده، انتخاب كند. در این شرایط، این انسان است كه به عملكرد و استفاده از فضا در معماری تعریف می بخشد و هم او در درك فیلم و سینما، مشاركت می كند. در نتیجه معمار امروز سعی می كند بنایی طراحی كند كه دعوت كننده باشد و نه مقهور كننده. در سینما نیز كارگردان خود را از سینما حذف می كند. از لانگ شات استفاده می كند و تماشاگر را مختار می گذارد كه درام را خودش در صحنه بسازد و اگر تمایل داشت با قهرمان یا شخصیت فیلم، هم ذات پنداری كند.»
او هدف از امكان انتخاب در فضای معماری و سینما را گفت و گو، مشاركت و آشنایی دانست و گفت: «فضای عمومی، فضایی غیر از فضای خصوصی (خانه) و فضای دولتی (ادارات، محل كار) است. همه هنرها، از جمله هنر معماری و سینما در پی كشف و شناخت این فضا هستند چرا كه انسان در این فضا ابعاد مهم و پیچیده ای از شخصیت خود را بروز می دهد یا شكل می دهد كه نه در فضای خصوصی می گنجد و نه در فضای دولتی. حوزه های عمومی مكان هایی مانند تماشاخانه ها، پیاده روها، پاتوق ها و ... است. در ایران فضاهای عمومی بسیار محدود است. این امر، انسان انتخاب گر عصر جدید را دچار مشكل می كند. این كمبود فضاهای عمومی، هم در معماری ما و هم در سینمای ما تاثیر گذاشته است و فضاهای خصوصی و دولتی را نیز دچار اختلال كرده است. در نتیجه از فرد ایرانی در هر یك از این مكان ها، رفتارهایی سر می زند كه به هیچ كدام از این حوزه ها تعلق ندارد.»

میراث خبر"

برچسب ها:

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

انواع عضویت
پنل کاربری