0

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

کتاب «فرهنگ و تمدن اسلامی در قلمرو سامانیان» نوشته محمدرضا ناجی به همت رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در تاجیکستان و با حمایت مؤسسه بین‌المللی الهدی به خط سیریلیک در تاجیکستان منتشر شد.

Ketab Farhang_va_tamadone_aslami_dar_dore_sasanian

محمدرضا ناجی کتاب «فرهنگ و تمدن اسلامی در قلمرو سامانیان» را در 9 فصل با عنوان‌های: «تاریخ سیاسی سامانیان»، «جغرافیای سیاسی قلمرو سامانیان»، «دیوان سالاری و تشکیلات اداری»، «وضع اجتماعی»، «زندگی اقتصادی»، «معماری و هنر»، «ادیان و فرق»، «آموزش و پرورش و نهادهای آموزشی»، «علوم رایج در قلمرو سامانیان» تدوین کرده است.

  ناجی در مقدمه این اثر آورده است: «دوره سامانیان با وجود پاره‌ای ضعف‌ها و خطاها مانند هر دوره تاریخی که ممکن است روی دهد، دارای جنبه‌های ویژه و مثبت و ماندگاری است که از لحاظ سیاسی و فرهنگی شایان تامل و تاسی است. این کتاب در واقع به این پرسش‌های اساسی پاسخ می‌دهد که تاریخ و فرهنگ و تمدن عصر سامانیان حامل چه پیامی برای ایران امروز است.

   همچنین دامنه تحقیقات این کتاب گستره زمانی اواسط سده سوم تا اواخر سده چهارم هجری قمری را در قلمرو سامانیان که از آن به مشرق یا خاوران و خراسان بزرگ و گاه خراسان و ماوراء النهر یاد می‌شود، دربر می‌گیرد. این قلمرو پهناور افزون بر خراسان کنونی، مشتمل بر بخش‌های گسترده‌ای از افغانستان و منطقه‌ای که در عرف جغرافیای سیاسی امروز آن را آسیای مرکزی می‌نامند، از جمله جمهوری‌های تازه استقلال‌یافته، ترکمنستان، تاجیکستان، ازبکستان و قرقیزستان است».

  دکتر سیف‌الله ملاجان، لقمان بایمت اُف و محمود غیاث اُف با همکاری محمدحسین امیراردوش، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در تاجیکستان در مدت دو سال ترجمه سیریلیک این اثر را به عهده داشته‌اند و در نهایت نسخه سیریلیک کتاب «فرهنگ و تمدن اسلامی در قلمرو سامانیان» با حمایت مؤسسه فرهنگی، هنری و انتشارات بین‌المللی الهدی توسط نمایندگی این مؤسسه در تاجیکستان به چاپ رسیده است. مراسم رونمایی از این اثر به زودی در تاجیکستان برگزار خواهد شد.   نسخه فارسی کتاب «فرهنگ و تمدن اسلامی در قلمرو سامانیان» سال 1386 توسط انتشارات امیرکبیر منتشر شده است.

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

انواع عضویت
پنل کاربری