0

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

با تخلیه کردن ساختمانهای دانشگاه لرستان در حریم قلعه فلک الافلاک فردا ظهر کار تخریب برخی از این بناها در حضور استاندار لرستان شروع می گردد.

00

 

 

به گزارش خبرنگار مهر، سالها جدال بر سر موضوع تخلیه حریم قلعه فلک الافلاک از سوی برخی نهادها از جمله دانشگاه لرستان مطرح بود که بالاخره کار تخلیه حریم قلعه از سوی این دانشگاه آغاز شد تا فردا برخی از ساختمانهای دانشگاه با حضور مسئولان تخریب شوند.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان لرستان در این رابطه  گفت: مصوبه آزادسازی حریم قلعه فلک الافلاک در سال 1382 به تصویب مجلس شورای اسلامی رسیده است.

عباس گودرزی ادامه داد: پس از آن نیز در سفر اول هیئت دولت به لرستان 2 میلیارد و 80 میلیون تومان برای آزادسازی حریم این بنای تاریخی اختصاص پیدا کرد.

فلک الافلاک

 

اسدی تصریح کرد: نگهداری این بناها نیز مشروط به اصلاح ارتفاع و متناسب کردن نمای آنها با فضا و حریم قلعه فلک الافلاک است.

وی با بیان اینکه فعلا کار تخریب و آزادسازی را از بناهایی که ارزش ندارند شروع می کنیم، وی یادآور شد: در این راستا با توجه به پلانهای تهیه شده از ساختمانهای قدیمی و جدید، ساختمان سلف سرویس دانشگاه، ساختمان نقلیه و ایستگاههای نگهبانی تخریب خواهند گردید.

مشاور میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان لرستان در ادامه گفت: همچنین ساختمان دانشکده ادبیات با توجه به اینکه یک اثر ملی محسوب می شود به نمایشگاه دائمی صنایع دستی استان مبدل خواهد شد.

بنابر این گزارش، قانون آزادسازی حریم قلعه فلک الافلاک در جلسه علنی روز چهارشنبه مجلس شورای اسلامی مورخ نوزدهم آذرماه سال 1382 تصویب شد و در 26 آذرماه به تایید شورای نگهبان رسید.

آزادسازی قلعه فلک الافلاک از آن جهت حائز اهمیت است که علاوه بر ضرورت ایجاد یک مجتمع فرهنگی توریستی در کنار این اثر باستانی، ثبت جهانی این اثر که در دستور کار سازمان میراث فرهنگی قرار گرفته است نیز نیازمند آزادسازی حریم این بنای تاریخی است.

قلعه فلک الافلاک بر بلندای تپه ای باستانی و طبیعی در مرکز شهر خرم آباد واقع شده است و دارای هشت برج و دو حیاط مستطیل شکل بوده است.

ارتفاع بلندترین دیوار این قلعه سترگ و باشکوه تا سطح تپه پنج متر و 22 سانتیمتر و مساحت کلی آن پنج هزار و 300 متر مربع و پلان بنای این قلعه تاریخی به صورت هشت ضلعی نامنظم هست.

فلک الافلاک

 

زیبایی و معماری شگفت انگیز قلعه فلک الافلاک موجب شده که این قلعه تاریخی و باستانی لرستان از سوی بسیاری از کارشناسان به عنوان یکی از شاهکارهای مهندسی و معماری دنیا لقب گیرد.

این قلعه به لحاظ موقعیت استراتژیکی خود در قرن چهارم هجری قمری به عنوان مقر حکومت آل حسنویه و گنجور در زمان آل بویه درآمد و از قرن ششم هجری پس از ساخته شدن شهر جدید خرم آباد این قلعه نیز بنام خرم آباد معروف شد و احتمالا نام فلک الافلاک در دوره قاجار به آن اطلاق شده است.

این بنای کم نظیر مربوط به دوره ساسانی است و به شماره 883 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

این قلعه در برخی منابع به نامهای "شاپور خواست"، سابر خواست" و "فلک الافلاک" نامگذاری شده است. در مجاور این قلعه باستانی چشمه پرآب نیز وجود دارد که زیبایی خیره کننده ای را به این بنای باستانی بخشیده است.

فلک الافلاک

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

دیدگاه‌ها  

0 # یک ایرانی 1392-11-17 16:47
خییییییییلی خوب بود.استفاده کردم.اگر میشود عکس های بیشتری در این صفحه بگذارید. :-) :-) :-) :roll: :roll: :roll: :D
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
انواع عضویت
پنل کاربری