0

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

 

در همایش ملی ساختمان مطرح شد:
فاصله‌ از معماری ایرانی و اسلامی ریشه مشكلات ساخت و ساز است

مهدی چمران در این همایش با تاسف از فاصله‌گیری از معماری ایرانی و اسلامی، سرچشمه بیشتر مشكلات در زمینه ساخت وساز را همین موضوع دانست.


محمد سعیدی‌كیا با تاكید بر عقب‌ماندگی ساختمان‌سازی در ایران در دویست سال گذشته گفت: بعد از انقلاب فرصت خوبی پیش آمد كه این عقب‌ماندگی را جبران كنیم اما این كار به سرعت و سادگی انجام نخواهد شد. بلكه نیاز به مدت زمان طولانی و زمانبندی مناسب دارد.

وی با تاكید بر اینكه هر حادثه تلخ می‌تواند باعث پیشرفت شود، تصریح كرد: مقررات آیین ساختمان و آیین‌نامه 2800 ماحصل كار كسانی است كه پس از زلزله رودبار به این امر پرداختند. در گذشته صحبت در مورد مقاوم‌سازی در برابر زلزله بسیار سخت بود اما اكنون با تلاش افرادی همچون مرحوم كازرونی، آخوندزاده، عبدالعلی‌زاده راه رو به جلو را در پیش داریم كه نتیجه آن قوانین بیست‌گانه‌ای است كه به این منظور شكل‌ گرفته كه سال گذشته نیز مبحث 21 نیز به آن اضافه شده است.

سعیدی‌كیا بهترین شكل اصلاح الگوی مصرف را اجرای مقررات، اصلاح قانون و گذاشتن مشوق‌هایی برای اجرای مقررات دانست.

وی در ادامه به قانون بیمه كیفیت اشاره كرد و گفت: این قانون حاصل تلاش شورای توسعه (دولت، بخش خصوصی، دانشگاه) است كه پس از آنكه مجلس خواهان اصلاح جزئی در آن شد این اصلاح صورت و دوباره به مجلس فرستاده شد كه درنهایت امیدواریم این قانون به تصویب برسد.

وزیر مسكن درباره شاخص‌های معماری اسلامی ایرانی نیز گفت: ما پیشنهاد دادیم مانند شورای شهرسازی، شورای معماری را نیز ایجاد كنیم كه رییس جمهوری به دلیل طولانی شدن این موضوع با این امر مخالفت كردند اما با ایجاد شورای معماری در شورای شهرسازی موافق بودند.

سعیدی‌كیا خاطرنشان كرد: بایدها و نبایدهای این قانون باید تضمین شود كه بایدهای آن مدت زمان زیادی طول خواهد كشید تا تصویب شود اما نبایدهای آن مانند عدم اشراف ساختمان‌ها، ناهمگونی در ساخت و ساز و بی‌هویتی فرهنگی مشخص شده است.

وی تاكید كرد: افراد متخصص باید در اجرای این قانون نقش تاثیرگذاری داشته باشند چونكه قوانین تنها مبانی كار هستند.

سعیدی‌كیا بالا رفتن قیمت ساختمان را با استفاده از فناوری‌های نوین رد كرد و گفت: یك مدیر پروژه‌های هنرمند می‌تواند با روش‌های صنعتی كارها را سریع‌تر و ارزان‌تر تمام كند چراكه فناوری‌های نوین باعث كاهش نیروی انسانی، افزایش كیفیت و كاهش زمان تولید می‌شود.

وزیر مسكن درباره قانون تولید و عرضه مسكن اظهار كرد: این قانون وضعیت‌های بسیار بالایی دارد كه شامل قوانین ساخت و ساز، قوانین مالی و كار و زمین است.

سعیدی‌كیا در ادامه گفت: دو جریان در كشور موجود است كه یكی ساخت و ساز و دیگر مقاوم‌سازی است. در ساخت و ساز ما به گونه‌ای خواهیم ساخت كه نیاز نباشد بار دیگر مقاوم‌سازی صورت گیرد، همچنین با سازمان فنی و حرفه‌ای برای آموزش افراد قرارداد بسته‌ایم كه 200 هزار نفر طی دو سال گذشته كارت مهارت را دریافت كردند.

وزیر مسكن به انتخابات نظام مهندسی كه در زمان نزدیك انجام می‌شود، اشاره كرد و مهندسان را تشویق به حضور حداكثری در این انتخابات كرد.

به گزارش ایسنا، مهدی چمران نیز در این همایش با تاسف از فاصله‌گیری از معماری ایرانی و اسلامی، سرچشمه بیشتر مشكلات در زمینه ساخت وساز را همین موضوع دانست.

وی با نقد عملكرد دولت در ساخت و ساز سازمان‌های دولتی گفت: حتی ساختمان‌های دولتی كه می‌تواند الگوی بخش‌های خصوصی باشند نیز به موضوع هویت ایرانی ـ اسلامی توجه نكرده‌اند.

رییس شورای شهر تهران با تاكید بر هویت ملی، آن را در رفتار و منش و زندگی فردی و اجتماعی مردم موثر دانست و خواستار بازگشت به فرهنگ خویشتن شد.

براساس این گزارش، رییس كمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی نیز در این همایش با مناسب ارزیابی كردن زمان همایش با تبیین برنامه پنجم توسعه گفت: اگر فرض كنیم 20 میلیون ساختمان داریم 15 میلیون به اصلاح نیاز دارند كه دو میلیون ساختمان اداری آن اصلاح شده و مانده 13 میلیون دیگر كه این حجم عظیم كاری است كه نمی‌توان به سادگی از آن گذشت.

وی در ادامه 90 درصد مقاوم‌سازی‌ها را نوسازی دانست و گفت: این را می‌شود در بافت‌های فرسوده و در خانه‌های روستایی مشاهده كرد.

حسین مقیمی در ادامه گفت: با توجه به اینكه از یك طرف جامعه از بیكاری رنج می‌برد و از طرف دیگر مردم به مسكن نیاز دارند، این امر می‌تواند باعث ایجاد اشتغال در كشور شود.

وی در ادامه تاكید كرد: از مشكلات پیش ‌رو تامین منابع مالی است كه باید راه را برای سرمایه‌گذاری خارجی باز كنیم.

به گزارش خبرنگار مسكن ایسنا، رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان كشور هم در این همایش ابراز عقیده كرد كه ما نیاز به منابع مالی نداریم بلكه با اجرای قوانین و مقررات ساختمان می‌توان سه میلیون شغل ایجاد كرد.

غرضی همچنین تنها راه اصلاح الگوی مصرف را اجرای قوانین و تربیت نیروی متخصص دانست.

ایسنا

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

انواع عضویت
پنل کاربری