0

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

 

با همت میراث فرهنگی و شهرداری
خانه های تاریخی ماسوله دیگر فرو نمی ریزد

عملیات مرمت خانه های تاریخی ماسوله با همكاری میراث فرهنگی وشهرداری ماسوله آغاز شده است. .... گفتنی است که نقشه سایت تاریخی ماسوله با تمامی عناصر معماری و فضاها ی آن نیزآماده وجهت اطلاع رسانی به بازدید كنندگان در روستای تاریخی ماسوله نصب شده است .عملیات مرمت خانه های تاریخی ماسوله با همكاری میراث فرهنگی وشهرداری منطقه آغاز شده است.
دكتر «نیكروز شفیعی» مدیر پروژه بزرگ ماسوله در این زمینه به «میراث خبر»، گفت: «پس از مذاكرات مفصل و مصوبه دولت در خصوص موظف بودن شهرداری برای هزینه در بافت و محوطه های تاریخی و مجاب شدن مدیریت میراث استان عملیات مرمتی و فعالیت های دیگر در این روستای تاریخی آغاز شد.
وی در ادامه افزود: «در بخش مرمت بناهای تاریخی روستای ماسوله خانه هایی كه ساكنین دایم و یاارزش معماری بالایی دارنددر الویت مرمت قرار گرفتند. همچنین مرمت پروژه مستقل بازار دو طبقه ماسوله که بسیار حایز اهمیت است نیز آغاز شده است.
در این فعالیت۶۵درصد عملیات بر عهده پروژه بزرگ ماسوله و ۳۵ درصد باقی مانده بر عهده شهرداری است.
شفیعی همچنین اضافه كرد: «یكی دیگر از برنامه های اجرایی، ساخت سرویس بهداشتی برای میهمانان و بازدید کنندگان ماسوله است كه محل ساخت، رونما، طراحی و نظارت بر عهده میراث و اعتبار مورد نظر بر عهده شهرداری قرار دارد.
مدیر پروژه بزرگ ماسوله از دیگر فعالیت های در حال انجام در ماسوله را نصب نقشه سایت عنوان كرد و گفت: «شاید برای نخستین بار است كه نقشه سایت تاریخی با تمامی عناصر معماری و فضاها در ایران آماده و نصب شده است و در حال حاضر در تلاشیم تا دو نقشه دیگر با ابعاد بزرگ تری را آماده كنیم تا علاقه مندان بتوانند با اطلاعات مناسبی از منطقه بازدید كنند.»
«آرش خدابخشی»، از کارشناسان پروژه بزرگ ماسوله نیز در این مورد گفت: «این نخستین باری است كه شهرداری منطقه با همكاری میراث فرهنگی برای مرمت بناهای تاریخی به طور جدی و با عزم راسخ همكاری می كند.
وی افزود: «هم اكنون ۴۸باب خانه در ماسوله در فهرست آثار مرمتی قرار گرفته و مصالح فعالیت عمرانی از میراث فرهنگی و هزینه ها از طریق مالك و شهرداری تامین می شود.
خدابخشی اضافه كرد: «در تلاش هستیم تا در ساری جاری بر خلاف سال گذشته كه 23 باب خانه تخریب شد، هیچ خانه ای فرو نریزد و به همین دلیل حتی خانه هایی را كه به هر دلیلی خالی از سكنه است، ابتدا پس از اعلام هشدار و اخطار به مالك در مورد تخریب احتمالی، مرمت می كنیم و هزینه های صورت گرفته را از مالك دریافت می كنیم.»
روستای تاریخی و فرهنگی ماسوله كه در زمره روستاهای منحصر به فرد تاریخی كشور در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده، مدتی بود كه به دلایل مختلف در حال تخریب بوداما پس از مذاكرات مفصل در مورد مشكلات و مسایل مختلف این منطقه تاریخی، در حال حاضر بسیاری از مشكلات رفع شده و این روستا مرمت و احیا می شود.

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

انواع عضویت
پنل کاربری