0

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

  مسجد جامع فریومد

آغاز عملیات لیزر اسکن مسجد جامع فرومد در استان سمنان

لیزر اسکن سه بعدی مسجد فرومد به همراه نقشه کامل آن با اعتباری بیش از 290 میلیون ریال از محل اعتبارات استانی تهیه می‌شود.


 

به نقل از روابط عمومی سازمان میراث فرهنگی سمنان، محمد طاهریان کارشناس حفاظت و مرمت این سازمان گفت: هدف از اجرای این پروژه تهیه نقشه‌های دقیق معماری، فتوگرامتری و مدل سه بعدی بنا به منظور انجام مطالعات طرح مرمت و آسیب‌شناسی در برنامه‌های آینده خواهد بود.

وی اضافه کرد: در بخشی از این عملیات پروفیل‌های طولی، عرضی و ارتفاعی به همراه انجام عملیات فتوگرامتری و عکس‌های تخت از بخش‌های دارای تزئینات نیز تهیه می شود.

طاهریان در ادامه افزود: بررسی میزان پیشرفت آسیب‌های وارد بر بنا، عملیات نصب خط‌کش‌های مندرج بر روی شکاف‌ها و ترک‌های در حال گسترش بر اساس استانداردهای جهانی صورت می گیرد.

وی با بیان این مطلب که این بنا یکی از ارزشمندترین آثار معماری دوره خوارزمشاهان بوده افزود: این بنا دارای تزئینات معماری منحصر به فرد گچی و آجری با تلفیق کاشی فیروزه‌ای بوده که تهیه سند مطالعاتی دقیق و انجام مطالعات بعدی از پروژه‌های دارای اهمیت این بنا است.

مسجد جامع فرومد در روستای فرومد در 165 کیلومتری شمال شهرستان شاهرود واقع شده است و در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

روابط عمومی سازمان میراث فرهنگی

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

انواع عضویت
پنل کاربری