0

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

عمارت كلاه فرنگی زندان قصر مرمت شد

عمارت كلاه فرنگی زندان قصر مرمت شد. مـرمت تنها نشانه باقیمانده از قصر قاجار، واقع در خیابان شریعتی، خیابان پلیس، عمارت داخل محوطه زندان قصر بــا هـزینه و نظارت اداره كل میراث فرهنگی استان تهران به پایان رسید.

 

منبع: سازمان میراث فرهنگی كشور

مـرمت تنها نشانه باقیمانده از قصر قاجار، واقع در خیابان شریعتی، خیابان پلیس، عمارت داخل محوطه زندان قصر بــا هـزینه و نظارت اداره كل میراث فرهنگی استان تهران به پایان رسید.

به گزارش واحد اطلاع رسانی سازمان میراث فرهنگی كشور، پاكسازی محوطه، سونداژ و گمانه زنی، دفع رطوبت، تصحیح خروج از مركزیت ستونها و پی بندی آنها، حذف الحاقات نامناسب، باز كردن ورودی زیرزمین، تعمیر شیروانی، رنگبرداری و ... از جمله موارد مرمتی این بنا به شمار می رود.

 

قصر قاجار كه یكی از كاخهای ییلاقی دوران فتحعلی شاه قاجار بود و پس از دوران سلطنت او به فراموشی سپرده شده و متروك شد، از سوی سایر پادشاهان قاجار نیز مورد استفاده قرار نگرفت.

باغ و استخر وسیع این قصر در زمان رضاشاه تخریب و در قسمتی از آن نیز در سال 1308 شمسی زندان قصر احداث شد.

عمارت كلاه فرنگی كه تنها یادگار دوران قاجار در محوطه وسیع زندان قصر به شمار می رود دارای یك پلان هشت ضلعی منتظم با مساحتی در حدود 100 مترمربع و یك زیرزمین است.

این عمارت كوچك و زیبا از جهت عملكردی شامل استراحتگاهی موقت در میان درختان باغ بوده و كاربردی انتزاعی داشته است.

این بنا زمانی به عنوان موزه زندان قصر و بعد از انقلاب مدتی نیز به عنوان انبار تاسیسات و سپس از آن به عنوان انبار سیمان مورد استفاده قرار گرفته است.

عمارت كلاه فرنگی شامل یك اتاق چند وجهی كوچك با ایوانی در دور تا دور آن است. پیرامون بنا و در جلوی ایوان 8 ستون با گچبری و سرستونهای كرنتی به چشم می خورد.

نـمای خارجــی بنا و در سطوح پشتی و بغل بنای ایوان با كاشی و نمای داخلی پوشش ایوان نیز با قاب بندی چوبی تزیین شده است.

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

انواع عضویت
پنل کاربری