امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

دوربین دیجیتال

عكاسی دیجیتال پدیده نسبتا جدیدی است، اما این پدیده هم مانند سایر پدیده های دیجیتال از سرعت تغییر و تحول بالایی برخوردار است. این تغییر و تحول جدا از جنبه های فنی و تكنولوژیك، در شیوه ارتباط مردم و عكاسان با پدیده تصویرگری دیجیتال نیز تاثیر خواهد گذاشت. اگر تا دیروز گرفتن دوربین در نزدیكی صورت و چسباندن یك چشم به منظره یاب آن بدیهی ترین و اصلی ترین نماد عكس گرفتن به شمار می رفت امروز و با توجه به نمایش هم زمان منظره در صفحه نمایش LCD دوربین های دیجیتال، تغییر عمده و واضحی در شیوه عكس گرفتن مردم اتفاق افتاده است.
مردم دوست دارند تصویر گری دیجیتال از این هم ساده تر و سهل الوصول تر شود، رقابت میان ویدیو و عكس و گرایش مردم به تهیه تصاویری كه خاطرات آنها را به شكل زنده تری باز آفرینی كند، تولیدكنندگان دوربین های دیجیتال و نرم افزار های تصویرگری دیجیتال را بر آن داشته تا تهیه عكس های پانوراما را نیز مانند بسیاری از موارد تخصصی و حرفه ای دیگر ، به میان مردم و در دسترس آنها بیاورند.

یكی از اتفاقات مهمی كه در آینده نزدیك ، در زمینه تغییر شیوه های مرسوم و سنتی عكاسی خواهد افتاد، سهولت و فراگیر شدن تهیه عكس های پانوراما از مناظر و اماكن مختلف است. پیش از این امكان تهیه عكس های پانوراما كه نسبت طول و عرض آنها به یكدیگر بسیار زیاد و تصویر آنها معادل در كنار هم قراردادن چندین عكس معمولی است، تنها برای طیف خاصی از علاقه مندان به عكاسی و عكاسان حرفه ای امكان پذیر بود.

استفاده از لنز های مختلف با فواصل كانونی گوناگون، لزوم نورسنجی و فوكوس یك دست و با دقت در تمام تك عكس ها و استفاده از سه پایه و دیگر تجهیزات جانبی و همچنین نیاز به اندكی دانش و آگاهی از فیزیك نور برای رفع خطاها و تهیه عكس های پانورامای 180 و 360 درجه، عملا امكان تهیه عكس پانوراما را برای افراد معمولی ناممكن كرده بود.

پس از به بازار آمدن دوربین های دیجیتال نرم افزار هایی نیز در كنار آنها و در بعضی موارد حتی توسط سازندگان دوربین ها و همراه با آنها عرضه شد كه امكان تهیه عكس پانوراما را برای كاربران معمولی نیز فراهم می كرد، كافی بود تا شما در نقطه ای بایستید و در حالی كه دوربین دیجیتال تان را در سطحی ثابت روی دست گرفته و یا روی سه پایه قرار داده اید اندك اندك به یك سمت خود بچرخید و طی یك دور كامل 360 درجه، در هر توقف عكسی بگیرید كه بین 20 تا 30 درصد از آن با عكس قبلی یكسان بوده و هم پوشانی داشته باشد.

پس از انتقال عكس های گرفته شده به كامپیوتر نرم افزار، بقیه كارها را به طرز شگفت انگیزی برای شما انجام می داد و عكس ها را با توجه به مناطق هم پوشانی شده طوری به یكدیگر می چسباند كه دیگر خود شما هم قادر به تشخیص تك عكس های تان در عكس پانورامای نهایی نباشید. كم كم به این نرم افزارها امكانات تازه و جذاب تری اضافه شد، مثلا پس از تهیه یك عكس تخت 360 درجه نرم افزار آن را به طور مجازی درون بخشی از یك كره قرار می داد و شما در حالی كه ماوس را به چپ و راست حركت می دادید تصور ناظری را داشتید كه در مركز آن منظره ایستاده و در حالی كه دور خود می چرخد به آن نگاه می كند.ماتیو براون دانشجوی بریتانیایی دوره PhD دانشگاه بریتیش كلمبیا یكی از این محققان است.

او سرگرم كار بر روی نرم افزاری است كه كار تشخیص و چسباندن عكس ها به یكدیگر را بهتر و سریع تر از نرم افزار های امروزی انجام می دهد. نرم افزار ماتیو براون حتی قادر به تشخیص هر گروه از مجموعه تك عكس های مربوط به یك عكس پانوراما نیز هست، یعنی با استفاده از این نرم افزار می توان تمام تك عكس های مختلف از نقاط مختلف را یك جا وارد برنامه كرد و كار تشخیص و چسباندن مجموعه تك عكس های هر منظره را به نرم افزار سپرد.

ماتیو براون روزهای 13 تا 16 اكتبر در دهمین كنفرانس سالانه «بینایی كامپیوتر» كه در نیس فرانسه برگزار شد در مورد نرم افزار خود سخنرانی كرد. او به دنبال جلب موافقت شركت های نرم افزاری برای خریدن امتیاز این نرم افزار است تا بتواند در آینده به كمك آنها نرم افزار پانورامای خود را توسعه دهد. براون عكس های پانورامایی را كه با استفاده از نرم افزار خود تهیه كرده در آدرس اینترنتی http://www.cs.ubc.ca/~mbrown/panorama/panorama.html قرار داده است.
منبع:روزنامه شرق

برچسب ها:

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

انواع عضویت
پنل کاربری