0

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

دکتر قالیباف

شهردار تهران: طرح جامع تهران انعطاف‌پذیر است

شهردار تهران از پویایی و قابلیت انعطاف طرح جامع تهران خبر داد و تاكید كرد این طرح بر مبنای اصول طرح‌های راهبردی دردستوركار قرار داد.محمد باقر قالیباف با اعلام این خبر در گفت‌وگو با سرویس مسائل راهبردی خبرگزاری ایسنا تأكید كرد: اساساً علت تأسیس نهاد مشترك تهیه طرح‌های جامع تهران همین بوده و ادامه روش‌های قبلی تهیه طرح‌های توسعه شهری در این نهاد هیچ گونه معنا و مفهومی ندارد.
شهردار تهران اعلام كرد: توافق كردیم كه تركیبی 15 نفره از دانشگاهیان و متخصصین شهری در قالب یك شورای راهبری، مسئولیت رصد دائمی و اصلاح طرح‌های جامع و تفصیلی شهر تهران را در نهاد تهیه‌كننده طرح جامع عهده‌دار ‌شوند.

وی عندلیب، رئیس جدید نهاد تهیه‌كننده طرح جامع تهران را مدیری توانا در حوزه عقل نظری و عقل ابزاری معرفی كرد و افزود: شورای راهبری در قالب نهاد تهیه طرح‌های جامع، اصلاحات لازم را به طرح منتقل می‌كند و پس از انجام بررسی‌های كارشناسی‌های لازم، اصلاحات انجام گرفته مراحل اداری را در شهرداری تهران، شورای شهر تهران و شورای‌عالی شهرسازی سپری خواهد كرد.

قالیباف با تأكید بر اینكه طرح‌های توسعه شهری باید به‌طور مستمر همراه با تغییر نیازهای جامعه بازنگری شوند، تأكید كرد: وزارت مسكن و شهرسازی هم باید بپذیرد كه نه تنها طرح‌های جامع بلكه حتی طرح‌هایی كه با رویكرد راهبردی تدوین می‌شوند، وحی منزل نیستند و متناسب با شرایط در حال تغییر جامعه و شهر باید انعطاف‌های لازم را داشته باشند. وی با تأكید بر درستی امضای توافقنامه تهیه مشترك طرح جامع تهران توسط وزارت مسكن و شهرسازی، شهرداری تهران و شورای اسلامی شهر تهران، گفت: زمانی كه من وارد شهرداری شدم، حدود یك سال و اندی از این تصمیم گذشته بود و من هم اجرای این تصمیم را ادامه دادم، اما در آن زمان متوجه وجود دو اشكال اساسی در این طرح شدم.

قالیباف از «بی‌توجهی به الگوی برنامه‌ریزی راهبردی» و «دور از دسترس بودن طرح از نقد مردم و نخبگان» به‌عنوان دو اشكال اساسی‌ای یاد كرد كه در آغاز بررسی مطالعات طرح جامع تهران در دوره مسئولیت وی مورد توجه شهرداری قرار گرفته است.

وی با اشاره به اینكه این اشكالات را شخصاً به وزارت مسكن و شورای شهر منتقل كرده است، گفت: در اولین نشستی كه با حضور آقای سعید كیا، مسئولین و استادان درباره طرح جامع تهران داشتم، اشاره كردم؛ در حال حاضر در هیچ جای دنیا روش طرح جامع برای تهیه طرح‌های توسعه شهری به‌عنوان یك سند بالادستی به‌كارگرفته نمی‌شود و طرح‌ها باید راهبردی شوند و ویژگی‌های پویایی و پایایی را همراه با یكدیگر داشته باشند و نباید طرح‌ها به‌صورت ایستا و خشك تنظیم شوند.

وی گفت: اگر چه وزارت مسكن نیز این دیدگاه را از منظر علمی قبول داشت، با این حال مقاومت‌‌هایی در این باره وجود داشت و آنها اصرار داشتند كه نام طرح‌های جامع حفظ شود، چرا كه در متن قانون و در ردیف بودجه مربوطه از عنوان طرح جامع استفاده شده است.
قالیباف این وضعیت را نشان‌دهنده میزان مشكلات و مانع آفرینی‌های اداری و بوروكراسی در مسیر اصلاح متدولوژی تهیه طرح‌های توسعه شهری دانست و ناخرسندی خود را از وجود این موانع بوروكراتیك، اعلام كرد.

قالیباف با تأكید دوباره بر مواضع پیشین خود در مقاله‌ای كه با عنوان طرح جامع تهران؛ الزامات و راهبردهامنتشر كرده بود، دور از دسترس نخبگان قرار داشتن طرح را دومین نقد مهم وارد بر طرح جامع تهران دانست و متذكر شد: این طرح به‌طور حتم باید در اختیار كارشناسان قرار می‌گرفت و همزمان با تدوین طرح، حاصل دیدگاه‌های ارائه شده و نقد‌های انجام گرفته باید در اختیار شركت‌های مشاوره وزارت مسكن و شهرسازی و همچنین نهاد طرح جامع تهران قرار می‌گرفت.

وی گفت: از زمانی كه من وارد شهرداری شدم توافق شد تا این كار با همكاری دوستان انجام شود و فكر می‌كنم كه همزمان، سرویس مسائل راهبردی ایسنا هم شروع به بررسی و نقد این طرح كرد و در كارگاه‌های متعدد، موضوعات مختلف طرح را مورد بررسی قرار داد كه بسیار مفید بود.

شهردار تهران اذعان داشت: به هر حال دانشگاهیان اشكالاتی به این طرح وارد می‌كردند كه به‌نظر من مجموعه نهاد را به سوی بهتر شدن هدایت می‌كرد و نهاد سعی می‌كرد تا با دقت بیشتری به كار خود بپردازد.

وی تجدید نظر در تركیب شورای‌عالی شهرسازی را از جمله دیگر موارد اصلاح فرایند تهیه طرح‌های شهری دانست و گفت: در حال حاضر نه شهردار و نه رئیس شورای شهر تهران به هنگام تصویب طرح جامع، در تركیب شورای‌عالی شهرسازی عضویت ندارند و از حق رأی نیز برخوردار نیستند؛ در حالی كه وزارت صنایع و بسیاری از وزارت‌خانه‌های دیگر در این شورا عضویت دارند و از حق رای نیز برخوردارند. شهردار تهران پیشنهاد داد به هنگام ورود طرح هر شهر به شورای‌عالی شهرسازی، شهرداری و شورای اسلامی آن شهر نیز در تركیب شورای‌عالی شهرسازی عضویت و حق رای داشته باشند.

قالیباف، همچنین با اعلام اینكه نقشه 1:2000 شهر  برای طرح‌های تفصیلی آماده شده است، از انعكاس تمامی طرح‌های تفصیلی روی پرتال شهرداری در آینده بسیار نزدیك خبر داد كه دسترسی عموم مردم را به آنها فراهم می‌كند و هر شخصی مطلع خواهد شد كه منزل و محیط اطراف آن در چه شرایطی است و چه نوع كاربری‌ای دارد.

 

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

انواع عضویت
پنل کاربری