0

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: بررسی طرح تفصیلی شهر تهران در کمیسیون ماده 5 هنوز نهایی نشده است و اعضا هنوز نقشه های یک دو هزارم این طرح را بررسی نکرده ‌اند.

میرمحمد غراوی، دبیر شورایعالی شهرسازی و معماری ایران با اشاره به آخرین وضعیت طرح تفصیلی شهر تهران در کمیسیون ماده 5 گفت: این طرح در حال تصویب است و هنوز بررسی آن به اتمام نرسیده.

طرح تفصیلی پایتخت

وی در گفتگو با خبرنگار مهر ادامه داد: طرح تفصیلی شهر تهران دو بخش دارد یک بخش نقشه‌های یک دو، هزارم که کاربری پیشنهادی اراضی را مشخص کرده است و کمیسیون مغایرتهایی را که با طرح جامع دارد مشخص می کند. همچنین پیشنهادات جدید شهرداری باید در کمیسین ماده 5 دوباره به تصویب برسد.

عضو کمیسیون ماده 5 با بیان اینکه بخش دیگر طرح تفصیلی بررسی ضوابط مقرارت است که بررسی آن تا فصل 15 انجام شده است گفت: قسمت 16در جلسه هفته آینده بررسی می شود اما طرح تفصیلی بخش مهم دیگری دارد که آن نقشه های یک دو هزارم آن است که ما هنوز آن را بررسی نکرده ایم و هیچ نگاهی به روی این نقشه نینداخته ایم.

وی در پاسخ به این پرسش که برخی کارشناسان و اعضای شورای شهر تهران طرح تفصیلی را به دلیل ساخت و سازهای زیادی که در این سالها بر خلاف این طرح اجرایی شده عملیاتی نمی دانند گفت: سه سال و نیم است که کمیسیون ماده 5 روی این طرح کار کرده است و ما به وظایف قانونی خود عمل کرده ایم، اما هر کسی می تواند اظهار نظر کند و لزومی ندارد ما به این سخنان پاسخ دهیم.

 

1300 تناقض میان طرح جامع و تفصیلی

 

وی با اشاره به تناقض های طرح تفصیلی و طرح جامع گفت: طرح تفصیلی در مقیاس یک دو هزارم تهیه می شود و طرحی است اجرایی همراه با جزئیات که کاربریها، معابر و استاندارد های شهری را مشخص می کند تا شهرداریهای مناطق بر اساس آن پروانه ساختمانی صادر کنند.

غراوی افزود: وقتی طرح جامع و طرح تفصیلی را تدقیق می کردیم بیش از هزار و 200 تا هزار 300 مورد مغایرت داشت که بیش از 700 مورد آن تدقیق بود اما باقی پیشنهادات جدید شهرداری است که باید بررسی گردد.

 

مخالفتی با بلند مرتبه سازی نداریم

 

غراوی در پاسخ به این پرسش که چرا شورای عالی شهر سازی با بلند مرتبه سازی در پایتخت مخالفت می کند گفت: ما با بلند مرتبه سازی مخالفتی نداریم در طرح جامع شهر تهران که ابلاغ شده حکمی وجود دارد که در آن قید شده" اگر ساختمانی بخواهد بیش از 12 طبقه احداث شود باید برایش ضوابط، مقررات و دستور العمل هایی تدوین شود" واین ضوابط بر اساس عرض گذر و معابر و خدمات عمومی است. این ضوابط و مقررات باید توسط شهرداری تهران تهیه شود و در مراجع قانونی مانند کمیسیون ماده 5 تهران به تصویب برسد و بعد از آنکه به تایید نهایی شورای عالی شهر سازی و معماری کشور رسید قابلیت اجرایی دارد.

وی ادامه داد: چون این حکم در سند طرح جامع آمده و تا این لحظه هیچ دستور العملی و مقررات و ضابطه ای توسط شهرداری تهیه نشده و به تصویب کمیسیون ماده5 نرسیده است بنابراین فعلا هر گونه ساخت و ساز بالای 12 طبقه از سوی ما درست نیست مگر این که این ضوابط به تایید برسد.

 

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

انواع عضویت
پنل کاربری