0

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

طرح تاسیس دانشگاه جامع هنرهای سنتی

فرهنگستان هنر
طرح تاسیس دانشگاه جامع هنرهای سنتی
را بررسی و تدوین می كند

تاسیس دانشگاه جامع هنرهای سنتی توسط فرهنگستان هنر بررسی می شود.
سید عبدالمجید شریف زاده مدیر گروه هنرهای سنتی فرهنگستان هنر در این باره گفت: « ما در حال بررسی و برنامه ریزی تاسیس دانشگاهی هستیم كه به صورت تخصصی به هنرهای سنتی ایران بپردازد. طبیعتا این دانشگاه به دلیل ویژگی های رشته مرتبط و رابطه استاد و شاگردی كه در این حوزه وجود دارد، نمی تواند مثل دانشگاه های دیگر عمل كند.»
شریف زاده با انتقاد از اعمال شیوه ترمی و تدریس فعلی رشته های هنری و صنایع دستی ادامه داد: «ماهیت تشكیل چنین رشته هایی در دانشگاه ها خوب است اما شیوه های فعلی تدریس اجازه نمی دهد كه تجربه استادان به دانشجویان منتقل شود. ترمی كه فقط 16 جلسه است چطور می تواند همه اصول و ریزه كاری های سفاگری، قلمزنی یا بافت پارچه های سنتی را ارایه دهد. زمان كوتاه و دروسی كه ربطی به این رشته ندارد و همینطور استفاده از افراد بی تجربه برای تدریس از ضعف های این رشته ها است.»
او ادامه داد: «شیوه انتقال استاد شاگردی باید در دانشگاه نیز حفظ شود. شاگردان باید آنقدر بیایند و درس بگیرند تا استاد تمام فوت و فن را به آنها بیاموزد. ضمن اینكه جذب دانشجو نیز باید با نظر استاد مربوطه انجام شود. استاد باید دانشجو را انتخاب و همه اصول را به او بیاموزد. طبیعتا دانشجویی كه درست انتخاب می شود و در نظر استاد توانایی پذیرفته شدن در دانشگاه را دارد می تواند دوره را با موفقیت به پایان برساند. درست مثل طلبگی در حوزه علمیه است كه وقتی به درجه اجتهاد می رسد، فارغ التحصیل می شود نه بعد از چهار سال. بنا براین استادان هم باید از هنرمندان درجه یك انتخاب شوند.»
فرهنگستان هنر در حال حاضر در حال بررسی و برنامه ریزی برای این دانشگاه است تا آن را به سازمان های زیربط ارایه كند. شریف زاده در این باره گفت: «این دانشگاه خاص باید به تایید شورای عالی انقلاب فرهنگی برسد و بعد به وزارت علوم ابلاغ شود. دانشگاه جامع هنر های سنتی یك استثنا است. همه رشته های سنتی باید در یك جا متمركز شود و بنا نیست این دانشگاه را در شهرهای دیگر هم راه اندازی كنیم.»

 

برچسب ها:

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

انواع عضویت
پنل کاربری