0

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

نماینده ورامین و پیشوا اگرچه یکی از امضا کنندگان طرح انتقال پایتخت است، اما اعتقاد دارد اجرای این طرح عملی نیست و بهتر است مسئولان به جای انتقال پایتخت، به فکر سر و سامان دادن به تهران باشند.

طرح انتقال پایتخت خوب است، اما عملی نیست

خبرگزاری میراث فرهنگی – گروه مجلس: نماینده ورامین و پیشوا اگرچه یکی از امضا کنندگان طرح انتقال پایتخت است، اما اعتقاد دارد اجرای این طرح عملی نیست و بهتر است مسئولان به جای انتقال پایتخت، به فکر سر و سامان دادن به تهران باشند.
 
سید حسین نقوی حسینی، نماینده ورامین و پیشوا در مجلس نهم در گفت و گو با خبرگزاری CHN می گوید «سال هاست که طرح انتقال پایتخت مطرح می شود، شاید حدود دو دهه اما فقط در سطح طرح می ماند و اقدام دیگری انجام نمی پذیرد.»
 
او با اشاره به این گذشت زمان می گوید «تناسب دو دهه زمان و پیشرفت موضوع انتقال پایتخت نشان می دهد، این طرح واقعاً قابل اجرا نیست. همه ما موافق هستیم با این طرح و حتی من طرح را امضا کرده ام، چون خود طرح موضوعیت دارد، اما واقعاً زمینه عملی پیدا نمی کند.»
 
چند روز پیش امیر خجسته، رئیس کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور از بررسی طرح انتقال پایتخت از تهران در کمیسیون شوراها سخن گفته بود.
 
وی هدف از ارائه این طرح را در جهت تشکیل شورای عالی انتقال پایتخت و به منظور بررسی، جمع بندی و اظهار نظر در خصوص تراکم زدایی از تهران و انتقال پایتخت سیاسی و اداری آن به جهت سازماندهی شهر تهران دانسته بود.
 
با این حال نقوی حسینی با اشاره به برخی تلاش های محمود احمدی نژاد برای انتقال برخی سازمان ما به استان های دیگر، تصریح می کند:  در دولت های نهم و دهم تلاش بسیار جدی صورت گرفت که شرکت هایی که حوزه فعالیت اقتصادی شان تهران نیست، دفاترشان را به حوزه فعالیت های اقتصادی خودشان منتقل کنند. بطور مثال مثل کرمان دفترش را به کرمان ببرد یا شرکت های پتروشیمی و نفی منتقل شوند. کار به جایی رسید که حتی هیات دولت تهدید کرد و زمان گذاشت که تا این زمان انجام نشود دفاتر این شرکت ها پلمپ می شود، اما هیچ اتفاقی نیافتاد و هیچ شرکتی دفترش را نبرد. برخی شرکت ها هم که دفترش را موقتاً تعطیل کرد، به محض این که آبها از آسیاب افتاد دوباره کارشان را آغاز کردند.»
 
او معتقد با اشاره به همین موضوع تاکید می کند که طرح انتقال پایتخت از تهران یک طرح غیر عملی است و با واقعیت ها فاصله دارد.
 
عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس معتقد است انتقال بخشی از وزارت خانه ها جواب گو نیست و خسارت زیادی به مردم وارد می آورد. او تاکید می کند: پیش از این مطرح بود که بطور مثال چند وزارتخانه به سمنان بروند و چند وزارت خانه به اصفهان بروند. این نوع انتقال بخشی واقعاً مردم را اسیر می کند و قابل قبول نیست. اگر قرار است انتقال صورت بگیرد باید مجموعه مدیریت سیاسی منتقل شود.
 
نماینده ورامین و پیشوا در باره این که آیا بهتر نیست به جای انتقال پایتخت، طرحی برای سامان دادن به تهران ارائه شود، می گوید: این که به جای این طرح غیر عملی انتقال پایتخت ما می توانیم به سامان دهی تهران بپردازیم و این حرف درستی است. حالا که ما نمی توانیم پایتخت را منتقل کنیم، حداقل تهران را سامان دهی بکنیم.
 
او با اشاره به برخی استدلال های مخالفان سامان دهی پایتخت، می گوید: برخی این استدلال را دارند که بافت تهران به گونه ای است که اصلاح و سامان دهی شهر خیلی پر هزینه خواهد بود. بطور مثال در ساخت بزرگراه امام علی (ع) بیش از چند صد خانه خریداری تخریب شد تا توانستند یک بزرگراه را بسازند. سامان دهی به شهر تهران با وجود تراکم جمعیتی و تراکم مسکونی و اداری کار واقعاً سختی است. اگرچه در نظر اول به نظر می آید که امکان سامان دهی وجود ندارد، اما اصل طرح سامان دهی درست است.

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

انواع عضویت
پنل کاربری