0

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

 شهرداری‌تهران برای آنكه میانگین ارتفاع پایتخت را حداقل به دو برابر وضعیت موجود افزایش دهد، سیاست جدیدی برای تشویق انبوه‌سازان به احداث بلندمرتبه‌ها در نظر گرفته است كه طبق گفته معاون شهرسازی، همزمان با رونمایی از طرح تفصیلی، اجرا می‌شود. قرار است عوارض تراكم كه در حال‌حاضر با قیمت‌بالا از ساخت‌وسازهای بلندمرتبه دریافت می‌شود، كاهش یافته و به جای آن، «عوارض بیشتر» از كوتاه‌مرتبه‌سازی اخذ شود تا برنامه «احداث ۴۰ برج ۵۰ طبقه در مناطق بااستعداد تهران» از این طریق تسهیل شود.

شهر تهران زیر تیغ شرداری

دنیای اقتصاد: برنامه احداث ۴۰ برج‌ ۵۰ طبقه در مناطق با استعداد تهران نهایی شد

قیمت زمین در تهران شكسته می‌شود؟
در پی ممنوعیت توسعه افقی شهر تهران، شهرداری طرح گسترش عمودی پایتخت را در دستور كار دارد تا به موازات اجرای طرح تفصیلی، ارتفاع این كلانشهر را حداقل به ۲ برابر وضعیت كنونی، افزایش دهد.

طرح جدید طبق گفته معاون شهرسازی شهرداری‌تهران‌شامل«اخذ معكوس عوارض‌ساخت» است به این صورت كه برخلاف رویه موجود، صدور مجوز برای ساخت‌و‌سازهای كوتاه‌مرتبه پرهزینه می‌شود و در مقابل، نرخ عوارض احداث بلندمرتبه‌ها كاهش پیدا خواهد كرد.

با اجرای این طرح عملا چالش هزینه‌ای «نرخ تراكم» برای برج‌سازی در تهران مرتفع شده و با رونق ساخت این نوع ساختمان‌ها، مسیر بهره‌برداری واقعی از زمین برای انبوه‌سازان هموار می‌شود.

در حال حاضر آن‌طور كه رییس انجمن انبوه‌سازان تهران می‌گوید، اغلب سازنده‌ها از ترس قیمت تراكم، ساختمان‌های كم‌ارتفاع بنا می‌كنند كه با توجه به ارزش زمین مجبور هستند ۴۰ درصد قیمت تمام‌شده هر واحدمسكونی را بابت خرید زمین هزینه ‌كنند، اما چنانچه عوارض بلندمرتبه‌سازی كاهش پیدا كند، تعداد آپارتمان‌ها در مساحت مشخصی از زمین، افزایش یافته و از این طریق، قیمت تمام‌شده مسكن كاهش می‌یابد.

ایرج رهبر، رییس انجمن انبوه‌سازان تهران درباره طرح گسترش عمودی پایتخت  گفت: این طرح بخشی از اقدامات شهرداری برای اجرای طرح تفصیلی است كه سازنده‌ها و سرمایه‌گذاران ساختمانی از آن استقبال می‌كنند و نتیجه اجرایی آن را، شكست قیمت زمین در پایتخت می‌دانند.

وی با بیان اینكه در حال حاضر سازنده‌ها برای تامین زمین با كاربری مسكونی به طور متوسط مترمربعی ۴ تا ۵ میلیون تومان هزینه می‌كنند كه این رقم به غیر از هزینه ساخت‌وساز است، تصریح كرد: حمایت شهرداری از برج‌سازی، كاربری زمین برای انبوه‌سازان را واقعی‌ می‌كند. همچنین هیربد معصومی، معاون امور معماری و شهرسازی شهرداری تهران نیز درباره جزئیات طرح گسترش عمودی پایتخت گفت: برخی مناطق تهران استعداد احداث حداقل ۴۰ برج ۵۰ طبقه را دارند در حالی كه هم‌اكنون عمده برج‌های مسكونی در منطقه یك قرار دارد و در سایر محله‌ها، حداكثر ارتفاع ساختمان‌ها، ۸ طبقه است.

وی افزود: شهرداری تهران که بنا دارد براساس طرح تفصیلی جدید پایتخت از گسترش افقی تهران جلوگیری کند و ارتفاع شهر را در جهت عمودی زیاد کند؛ در برنامه ریزی جدید خود تعیین کرده است که برای تشویق بیشتر سازندگان برخلاف روال گذشته، از ساخت و سازهای کوتاه مرتبه شهر عوارض بیشتری دریافت کند و به این ترتیب شهر را در نقاط پیش بینی شده در طرح تفصیلی، در جهت عمودی رشد دهد.

معاون شهرسازی شهرداری گفت: شهرداری بنا ندارد که در تهران بلندمرتبه‌سازی کند، اما براساس نقاط پیش‌بینی شده در طرح تفصیلی، باید برج‌های بالای ۵۰ طبقه ساخته شود تا از این طریق بتوانیم بلند مرتبه‌سازی در تهران را به افق سال ۱۴۰۵ كه میانگین ارتفاع پایتخت را چهار طبقه تعیین كرده، برسیم. به گفته معصومی‌متوسط تعداد طبقات ساختمان‌ها در مقطع کنونی در تهران فقط ۱/۲ طبقه است که با متوسط استاندارد جهانی پایتخت کشورهای دیگر فاصله زیادی دارد.

معصومی‌معتقد است در حال حاضر در بلند مرتبه‌سازی عوارض بیشتری از مالکان دریافت می‌شود این در حالی است که براساس سیاست های جدید، دریافت عوارض بیشتر از ساختمان‌های بلندمرتبه متوقف و به مرور زمان از ساختمان‌های کوتاه‌مرتبه عوارض بیشتری دریافت می‌شود.

او اضافه کرد: بنا داریم در افق ۱۴۰۵ متوسط تعداد طبقات پایتخت را به چهار طبقه برسانیم؛ بنابراین روی سیاست جدیدی کار می‌کنیم که پس از ابلاغ طرح تفصیلی از کوتاه‌مرتبه‌سازی در تهران عوارض بیشتری دریافت کنیم و مردم را به سمت بلندمرتبه‌سازی هدایت کنیم.

معصومی‌در عین حال افزود: بیشترین تعداد طبقات ساختمان ها در برخی مناطق تهران تنها ۸ طبقه است آن هم در منطقه‌ای همچون منطقه یک تهران که بلندمرتبه‌سازی بیشتری انجام می‌شود، اما در مناطق مرکزی، شرقی، جنوبی و غربی تهران اصلا بلند مرتبه‌سازی دیده نمی‌شود.

او تصریح کرد: ما در برخی از مناطق تهران نقاط مستعد و مناسبی داریم که باید حداقل ۴۰ برج بالای ۵۰ طبقه با تامین سرمایه گذاری از سوی مردم و تامین سرانه و الزامات ساختمان های بلند مرتبه از سوی شهرداری ساخته شود.

ساخت‌وسازهای حاشیه‌ خطرناك‌تر از داخل تهران
معصومی‌ در بخش دیگری از صحبت‌هایش نسبت به ساخت‌وسازهای بی‌برنامه در حریم شهر تهران هشدار داد و گفت: قرار نیست با اجرای برنامه سبک‌سازی پایتخت از ساخت‌و‌ساز در ۲۲ منطقه تهران جلوگیری شود، اما در اطراف تهران ساخت‌و‌سازهای بی‌برنامه در دستور كار قرار بگیرد. معصومی‌در این باره اظهار کرد: به علت نبود مدیریت یکپارچه شهری در شهرهای پیرامون تهران یا در حریم تصمیماتی گرفته می‌شود که ما را در شهرداری تهران نگران کرده است. به عنوان مثال، من اخیرا باخبر شده ام که در شهری در اطراف تهران که در حریم منطقه ۲۰ قرار دارد یک مرکز تجاری با هزار و ۷۰۰ واحد ساخته شده است. اجرای چنین پروژه هایی در واقع نقض غرض است، چون اگر ما سیاست سبک سازی تهران را داریم به این معنا نیست که در ۲۲ منطقه تهران جلوی ساخت و ساز را بگیریم، ولی اطراف تهران ساخت و ساز بکنیم.

او در ادامه افزود: ساخت و ساز در اطراف تهران به مراتب خطر بیشتری از ساخت و ساز در خود پایتخت دارد و این اتفاقی است که به لحاظ نبود مدیریت یکپارچه، هر شهر در اطراف تهران تصمیم مستقل می‌گیرد، اما عملا خطری برای تهران محسوب می‌شود؛ یعنی بیش از آنکه دوستان ما در هیات دولت نگران توسعه شهر هستند ما نگران توسعه‌هایی هستیم که بدون مطالعه در اطراف تهران شکل می‌گیرد.

 

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

انواع عضویت
پنل کاربری