امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

طبقاتی با نمای متفاوت

به طور كلی جهت طبقه بندی یك فرورفتگی و یا حتی یك دیوار معمولی ابتدا باید به موقعیت آن در محیط و سپس نوع كاربرد توجه كرد. ابعاد معین شده برای طبقه بندی و همچنین نوع وسایل مورد نظر برای قرار دادن روی طبقات و خصوصیات فیزیكی آنها اعم از وزن و اندازه، از جمله موارد تعیین كننده نوع و جنس طبقات انتخابی هستند

الهام اسمعیلی
 
 
 
 
 
 
در مبحث استفاده بهنیه از فضا، از فرورفتگی ها به عنوان یكی از پركاربردترین مكان های فراموش شده یاد كردیم و طبقه بندی آنها را نیز یكی از بهترین راهكارهای حل مشكل كمبود فضا و همچنین نظم بخشیدن به لوازم گوناگون برشمردیم. به طور كلی جهت طبقه بندی یك فرورفتگی و یا حتی یك دیوار معمولی ابتدا باید به موقعیت آن در محیط و سپس نوع كاربرد توجه كرد. ابعاد معین شده برای طبقه بندی و همچنین نوع وسایل مورد نظر برای قرار دادن روی طبقات و خصوصیات فیزیكی آنها اعم از وزن و اندازه، از جمله موارد تعیین كننده نوع و جنس طبقات انتخابی هستند. به طور كلی برای طبقه بندی یك دیوار از جنس های مختلف می توان استفاده كرد كه شیشه، فلز و چوب از جمله آنها هستند. هر یك از اجناس نام برده، با توجه به نوع و شرایط فیزیكی شان برای موارد مختلف مورد استفاده قرار می گیرند. در میان آنها، طبقات چوبی به جهت مقاومت شان در برابر وزن حاصل از لوازم مختلف با ابعادی بزرگ و همچنین ضربات احتمالی حاصل از قرار دادن و برداشتن از روی طبقه ها، كاربرد بیشتری را دارند؛ ولی معمولاًَ طبقات شیشه ای را در هر ابعادی نمی توان به كار برده و اغلب مواقع از آنها برای دیوارها و فرورفتگی هایی استفاده می شود كه مصرف مداوم لوازم چیده شده بر روی آنها كمتر بوده و حتی بیشتر، با هدف به معرض نمایش قرار دادن لوازم تزیینی مختلف به دیوار نصب می شوند. در این نوع كاربرد، از آن جا كه طبقات معمولاً  در فاصله مشخص و زیر هم به دیوار متصل می شوند، با نورپردازی یك طبقه شیشه ای، بقیه طبقات و لوازم موجود بر روی آنها نیز از نور مصنوعی تابیده شده ، استفاده می كنند.
طبقه فلزی نیز بیشتر برای مكان هایی مانند انباری ها به كار می روند كه ابعاد بزرگ تری از فضا تنها به این منظور اختصاص می یابند. البته در این مكان ها تخته های نئوپانی نیز مصرف زیادی دارند.
 
 
 
 
 
 
با توجه به موارد فوق، اغلب طبقه بندی های با هدف كاربردی به وسیله تخته ای چوبی انجام می شوند. الـبـتـه منظـور از چـوب در ایـن جا نـئـوپان و یا جنـسی فشرده تر از آن به نام (Medium density fiber) MDF است كه پیش از این در كابینت بندی های آشپزخانه بیشتر از آن استفاده می  كردند ولی امروزه در ساخت انواع كتابخانه ها، میزها و بسیاری از لوازم چوبی و وسایلی از این قبیل، مورد استفاده قرار می گیرند. از آن جا كه اغلب طبقه بندی ها،  صرفنظر از لوازمی كه در روی آنها قرار می گیرند، به لحاظ ظاهری شبیه به هم هستند، با ابتكارات مختلف می توان به نمای آنها جلوه ای دیگر بخشید و در ضمن در دكوراسیون محیط نیز تنوعی پدید آورد.
در این راستا، روش های معمول رایج این تغییر  ظاهری شامل موارد زیر هستند:
۱ـ رنگ كردن چوب های طبقه كه برای ایجاد نمایی متفاوت می توان از تكنیك های مختلف رنگ آمیزی مانند بافت دار كردن و چاپ با مهر و غیره استفاده كرد.
۲ـ پهن كردن تورهای پلاستیكی  یا پارچه ای و یا پلاستیك های نازك سفره ای و آویزان كردن ادامه آنها از هر طبقه، كه در مورد اخیر، با بریدن لبه مستطیل پلاستیكی به فرم دالبری و یا هفت و هشت، علاوه بر ایجاد پوششی برای سطح آن، آویزی نیز فراهم می شود كه در ایجاد تغییر نمای طبقه بسیار موثر است؛ حال آن كه جهت فراهم آوردن این چنین تغییرات، برای طبقات نئوپانی و یا MDF ساده صرفنظر از روش های یاد شده، راهكارهای ابتكاری  آسان و ارزان نیز وجود دارند كه به كارگیری آنها، سبب پدید آمدن ظاهری متفاوت از طبقه بندی و در نهایت فضای مورد نظر خواهد شد كه در این جا به چند نمونه از آنها اشاره می كنیم:
توضیح:  از آن جا كه با چیدن لوازم مختلف بر روی طبقات، تنها نمای قطر تخته نئوپانی و یا MDF طبقه در معرض دید قرار می گیرد، در مدل های معرفی شده زیر، برخلاف راهكارهای متداول كه علاوه بر آویز و تزیینی برای نمای طبقات، سطح روی آنها نیز پوشیده می شوند، تنها با زینت دادن همان قطر خارجی تخته های یاد شده، این تغییر ظاهری به صورت زیبایی انجام گرفته و برای پوشش سطوح به رنگ كردن آنها به رنگی متناسب با تزیین موردنظر نمای طبقه بسنده می شود.
ـ در نمونه های ارایه شده در تصویر۱ بر روی نمای هر یك از طبقات، با توجه به موضوع لوازم مخصوص آن طبقه، نمای آن را زینت داده اند. برای این منظور از عناصر ساده و پیش پاافتاده ای مانند گل مصنوعی، قالب های شیرینی پزی، برس های یقه شویی، پونس، در نوشابه و توری كنفی هر یك متناسب و هماهنگ با لوازم روی آن انجام گرفته است.
ـ تصویر۳ یك كمد قدیمی را نشان می دهد كه نمای طبقات آن با كاغذ سفید، هماهنگ با رنگ ظرف های چیده شده در آن (كمد)، زینت یافته است. برای این منظور ابتدا با توجه به طول طبقه ها و فاصله میان آنها كاغذی متناسب بریده و پس از چندین بار تا كردن كاغذ بر روی هم به صورت چندلا، ابتدا طرح موردنظر را به صورت نیمه، در یك وجه از كاغذ تا شده كشیده و پس از بریدن توسط قیچی و باز كردن كاغذ، با فرمی تزیین یافته و برش های زینتی مواجه می شوید. این نمای كاغذی طبقه را با چسب چوب و یا چسب حرارتی به لبه طبقه  چوبی بچسبانید. برای همین منظور از مواد دیگری مانند فویل های آلومینیمی نیز می توانید استفاده كنید. فویل ها تنها روكش های خوبی برای ظروف غذا نیستند بلكه از آنها با هدف تزیینی و دكوراسیونی نیز می توان بهره گرفت. در این جا نیز با توجه به ابعاد موجود طبقه، آن را به میزان لازم بریده سپس با قیچی مانند كاغذ، فرم دار كنید. جهت چسباندن به لبه طبقه ها می توانید مانند تصویر۵ از میخ های ریز استفاده كرده و یا آن كه در این مورد نیز قطراتی از چسب حرارتی را به كار برید.
 
 
 
 
 
 
-در تصویر۲ شاهد نمایی زیبا از یك طبقه به وسیله كاغذ هستید. برای این منظور مستطیلی از كاغذ سفید با عرض ۱۰ سانتی متر و طولی برابر با طول طبقه آماده كرده و یكی از طول های این مستطیل را به شكل ۷ و ۸ ببرید. حال با طراحی اشكال برگ و میوه های لیمو و سیب بر روی كاغذ و انتقال الگو بر روی ابر و برش دور آنها با كاتر و یا قیچی، چند مهر ابری آماده كنید. با استفاده از قلم مو سطح روی هر یك از مهرها را با رنگ موردنظر آغشته كرده و سپس در فضای داخل مثلث های نمای كاغذی لبه طبقه چاپ كنید. پس از اتمام این كار، نواری تزیینی تهیه كرده و به لبه دیگر این مستطیل كاغذی بچسبانید. سپس حاشیه كلی را به لبه طبقه متصل كنید.
ـ شما می توانید با توجه به اجناسی كه بر روی طبقات چیده می شوند و با الهام از نقش رنگ و حتی موضوع آنها، طرحی را بر روی نمای طبقه با قلم مو و رنگ بكشید. برای این منظور ابتدا طرح موردنظر را با مداد طراحی كرده و سپس با قلم مو و رنگ نقاشی كنید. در این روش دیگر آویزی وجود ندارد و برای طبقاتی كه با فواصلی كم از هم قرار دارند، مناسب است.
ـ روبان ها نیز عناصر زینت دهنده بسیار خوبی برای نمای طبقه بندی ها محسوب می شوند. شما می توانید با استفاده از روبان هایی با رنگ ها و ابعاد مختلف و ایجاد فرم های تزیینی با آنها، برای طبقات موجود در فضای اتاقتان جلوه ای زیبا و متفاوت ایجاد كنید.(تصویر ۴) در این راستا، كاربرد ریشه ها و نوارهای تزیینی لباس ها را هم نباید نادیده شمرد. این عناصر نیز، به جهت تنوعی كه در رنگ، طرح و فرمشان دارا هستند، نمای زیبایی را پدید می آورند.
البته به طور كلی این شما هستید كه با در نظر گرفتن شرایط محیط و با توجه به كاربرد طبقات مناسب ترین روش تزیینی را برمی گزینید.
مأخذ : روزنامه همشهری - سال سوم - شماره ۱۷۷
برچسب ها:

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

انواع عضویت
پنل کاربری