0

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

زمانی كه فرد دارای معلولیت، غول كنكور را پشت سر می‌گذارد یك چشمش خندان و دیگر چشمش گریان می‌شود؛ چراكه می‌داند ممكن است جلوی غول پله‌های دانشگاه‌ها و محیط های آموزشی متوقف شود.

 

ایسنا: مناسب‌سازی معابر و اماكن همچون دانشگاه‌ها برای استفاده افراد دارای معلولیت نه تنها منجر به سهولت تحصیل آنها می‌شود بلكه می‌تواند به پویایی و جلوگیری از انزوای این قشر نیز كمك كند.

ابلاغ بخشنامه اخیر وزارت علوم به دانشگاه‌ها درخصوص فضاسازی برای تردد معلولان جسمی و حرکتی، این امیدواری را ایجاد می‌كند تا یكی از موانعی كه راه تحصیل افراد دارای معلولیت را سد كرده است، از میان برود.

دکتر متکان معاون وزیر علوم در این بخشنامه اظهار امیدواری نموده است با بکارگیری مقررات ملی ساختمان و ضوابط و مقررات شهرسازی و معماری برای معلولان جسمی و حرکتی، شاهد مناسب‌سازی کلیه فضاهای کالبدی اعم از فضاهای آموزشی، کمک آموزشی، پژوهشی و خدماتی بوده و بتوانیم حقوق شهروندی استفاده کنندگان از اینگونه محیطهای آموزش عالی را بیش از پیش رعایت کنیم.

بنابراین گزارش، هموارسازی معابر و اماكن عمومی نیاز بیش از 25 درصد افراد جامعه است و تنها مشكل معلولان نیست؛ هرچند كه همه‌ی مردم با مشكل ناهمواری معابر درگیر هستند.

اجرای بخشنامه مناسب‌سازی فضاهای آموزشی كه یكی از مهم‌ترین دغدغه‌های تحصیلی افراد دارای معلولیت است، گام موثری در جهت اجرای قانون مغفول مانده‌ی 16 ماده‌ای حقوق معلولان خواهد بود.

در ماده 2 این قانون آمده است: «کلیه وزارتخانه ها، سازمانها و موسسات و شرکتهای دولتی و نهادهای عمومی و انقلابی موظفند در طراحی، تولید و احداث ساختمانها و اماکن عمومی و معابر و وسایل خدماتی به نحوی عمل نمایند که امکان دسترسی و بهره مندی از آنها برای معلولان همچون افراد عادی فراهم گردد».

هم‌چنین در تبصره 2 این ماده شهرداری‌ها موظف شده‌اند از صدور پروانه احداث و یا پایان کار برای آن تعداد از ساختمانها و اماکن عمومی و معابری که استانداردهای تخصصی مربوط به معلولان را رعایت نکرده باشند خودداری نمایند.

چندی پیش، معاون توانبخشی بهزیستی با اشاره به روند نامناسب مناسب‌سازی در دانشگاه‌ها گفته بود: اعمال مناسب‌سازی در دانشگاه‌ها چندان دشوار نیست اما اراده‌ی جدی در این زمینه وجود ندارد و عقب هستیم.

سخنگویی یادآور شده بود: باید اعلام كرد كه در مناسب سازی فضاهای آموزشی عقب مانده‌ایم و دانشگاه‌های جامعه، معلول هستند؛ چرا كه قادر نیستند معلولان خود را بپذیرند.

هم‌چنین مدیرکل معماری و ساختمان شهرداری تهران با تاکید بر اهمیت مناسب‌سازی فضاهای شهری برای معلولان و جانبازان، از ضرورت همکاری همه ارگان‌های مربوط سخن گفت.

جواد کریمیان اقبال با بیان این که معلولیت به عنوان جزئی از حیات انسانی، از دیرباز زندگی انسان خصوصا انسان شهرنشین را تحت تاثیر خود قرار داده است گفت: امروز در کشور های پیشرفته دنیا نهاد های ذی‌مدخل در امور شهری سعی کرده‌اند تا فضای شهری و معماری را برای معلولان و جانبازان مناسب کنند تا این قشر از جامعه بدون جدایی گزینی از سایر ین به گونه‌ای توانمند اقدام به زندگی عادی در کنار سایر افراد جامعه کنند.

اما مشخص نبودن اعتبارات در بودجه‌های تعیین شده و عدم نظارت از سوی دستگاه‌های نظارتی از جمله عوامل اجرا نشدن مناسب‌سازی معابر و اماكن بوده است.

هم‌چنین با توجه به این‌كه بیش از 25 درصد از مردم جامعه نیاز به هموارسازی معابر و اماكن عمومی دارند و این موضوع تنها مختص معلولان نیست، ضرورت تسریع در اجرای مناسب‌سازی شهری را بیش از پیش احساس می‌شود.

در این ارتباط مدیرعامل انجمن ندای معلولان ایران چندی پیش گفت: مناسب سازی نکردن اماکن عمومی همچون دانشگاه‌ها، منجر به ترک تحصیل معلولان می‌شود.

محمود با اشاره به این‌كه معلولان حدود 10 درصد از جمعیت 14 میلیونی دانش‌آموزان كشور را تشكیل می‌دهند، اظهار كرد: طبق قانونی قرار بود که هر ساله، 30 درصد از مراکز عمومی مناسب‌سازی شود، ولی هنوز 10 درصد ساختمان های کشور نیز مناسب‌سازی نشده‌اند.

بنابراین گزارش، ابلاغ بخشنامه وزارت علوم به دانشگاه‌ها درخصوص فضاسازی برای تردد معلولان جسمی و حرکتی، همه‌ی آن‌چه باید انجام شود نیست، بلكه نظارت بر دانشگاه‌ها برای مناسب‌سازی نیز ضروری به نظر می‌رسد.

به گزارش ایسنا، اگرچه همه‌ی مشكلات دانشجویان معلول، محدود به فضاسازی برای تردد در دانشگاه‌ها نمی‌شود اما مطمئنا بخش زیادی از دغدغه‌ی این قشر را برای تحصیل علم مرتفع می‌كنند؛ دغدغه‌ای كه بسیار مهم‌تر از طرح‌هایی همچون حضور بدون كنكور معلولان در دانشگاه‌ها است.

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

انواع عضویت
پنل کاربری