امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

 

گردآوری و ترجمه :

مهندس محسن گلکار

مهندس امیر ملکی 

 

صنعا پایتخت یمن، شهری کهن است که در مرکز کوهستان های سر به فلک کشیده در دشتی مسطح قرار دارد.صنعا در زمینه اقتصادی به مدت 200 سال یکی از مراکز بسیار مهم آسیای صغیر به شمار میرفته است و این جریان تا سال 1962 ادامه داشته است.

صنعاء

پیدایش صنعا به 2000 سال پش بر میگردد که مرکز پایتخت سیاست و اقتصاد به شمار می¬رفته است. صنعا پایتخت فعلی یمن در جنوب شرقی عربستان حرف بسیاری برای گفتن داشته است. در قرون اخیر از قرن 17 میلادی به بعد نگرشی تازه در صنعا شکل گرفت که موجب جریان حفاظت و مرمت بناهای تاریخی صنعا شد. همین عامل باعث شد که بسیاری از آثار صنعا در جوامع جهانی و ملی شناخته شود.

این منطقه به سبب ساختمان های بلند مرتبه ای که با مصالح ابتدایی ساخته شده است بسیار شهرت دارد .بلندی برخی از ساختمان های صنعا تا 9 طبقه نیز میرسدکه از خشت خام و گل تهیه میشوند.بلندترین ساختمان صنعا که غرور آسمان را میشکند مسجد صنعا میباشد که بسیار زیبا و فراموش ناشدنی است.

صنعاء

صنعاء

 

سطح زمین پایه و شالوده ای محکم برای ساختمان های صنعا به شمار میرود که ساختمان معمولا بر روی زمین استوار میشود. 2 طبقه اول به عنوان محلی برای پذیرایی و مهمانخانه ساختمان به شمار می¬رود و طبقات بالاتر محلی برای زندگی خانواده به حساب می آید که از آن به عنوان محلی برای استراحت،غذا خوری و پخت و پز استفاده میکنند. طبقات بالایی که مفرج نام دارند از سه جبهه باز می¬باشند و به سه طرف ساختمان دید دارند. در مواقعی که مهمان بسیار عزیز و گرامی باشد به طبقات بالاتر منتقل شده و در بعدازظهر غروب بسیار دلپذیری به نمایش گذاشته میشود.

 
 صنعاء
صنعاء   

معمولا سطوح پایینی از سنگ و طبقات بالایی از آجر ساخته میشوند. پنجره ها در خطوط گچی برجسته روی دیوار نما قرار میگیرند که در هنگام ساخت چهار چوب پنجره، شیشه در درون آنها فرو میرود.ورودی اصلی خانه به راه پله ای باز میشود که راه ارتباطی به چندین طبقه میباشد.این راه پله باستون های بسیار قطوری احاطه شده است که علاوه بر ایستایی جعبه پله، بار سایر طبقات را به زمین منتقل میکند.

 صنعاء

 

ایده اصلی ساختمان های صنعا به طبیعت بر میگردد زیرا در اصل صنعا در محیطی سرسبز و مملو از درخت پدید آمده است. صنعا در بلندترین قسمت از یمن واقع شده است که 2500 متر از دریا ارتفاع دارد و دمای آن در طول شبانه روز  اختلافی به بزرگی 30 درجه سانتیگراد به خود میگیرد.

 صنعاء

 

 

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

انواع عضویت
پنل کاربری