0

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

شهرداران تهران همیشه کابوس روزهای پایانی کارشان را دارند. این‌بار محمدباقر قالیباف است که زیرذره‌بین شورای شهر و رسانه‌ها قرار گرفته. از طرفی بعضی اعضای شورای شهر وجود هزار میلیارد تومان هزینه فاقد سند در شهرداری را افشا می‌کنند و از طرفی دیگران تخلف‌های مالی شهرداری در این سال‌ها یکی یکی رو می‌شود. شهرداری در پاسخ می‌گوید که نتیجه حسابرسی‌ها نشان می‌دهد که شهرداری تخلفی ندارد اما محمدعلی نجفی،‌عضو کمیسیون شورای شهر می‌گوید این نوع حسابرسی اساسا غلط و بی‌نتیجه است.

شیوه حسابرسی مالی شهرداری بی‌اثر و بی‌فایده است

خبرگزاری میراث فرهنگی ـ گروه شهری ـ حمزه شکیب، رئیس کمیسیون عمران شورا چندی پیش اعلام کرد 130 میلیارد تومان از بودجه‌ای که قرار بود به سازمان نوسازی پرداخت شود به این سازمان پرداخت نشده و مشخص نیست کجا هزینه شده است. اما این پول کجا هزینه شده است؟ محمدعلی نجفی در گفتگو با CHN می‌گوید زمانی محل دقیق هزینه‌شدن این پول‌ها مشخص می‌شود که گزارش‌های حسابرسی تمام شود.


به گفته او گزارش حسابرسی سال 89 تازه در نیمه اول امسال مطرح شده است در نتیجه آن چیزی که آقای شکیب گفته‌اند مربوط به سال 91 است و گزارش حسابرسی‌اش امسال به دست شورا نخواهد رسید. این عضو شورای شهر معتقد است اگر حسابرسان خیلی خوب و سریع عمل کنند گزارش سال 91 درنیمه اول سال آینده در شورای چهارم مطرح خواهد شد.

نجفی که سابقه مدیریت بر سازمان برنامه و بودجه کشور را در کارنامه دارد از همین زاویه مخالفت خود با این نوع شیوه‌های حسابرسی را اعلام می‌کند. به اعتقاد او این شیوه حسابرسی« بی‌اثر» است چرا که حسابرس بعد از دو سال گزارشی را ارائه می‌کند که در آن بعضی تخلف‌های مالی در ارتباط با دستگاه خاصی اعلام می‌شود و شورا بدون اینکه درباره آن تخلف‌ها تصمیم‌گیری کند آن را برای شهرداری می‌فرستد که کار بیهوده‌ای است که هیچ اثری هم ندارد.


شورای شهر حتی بارها از رویه شهرداری برای همکاری‌نکردن با حسابرسان انتقاد کرده است. هفته پیش در جلسه علنی شورای شهر مشخص شد که شهرداری به برخی مناطق شهرداری ابلاغ کرده بود که با حسابرسان همکاری نکنند. نجفی معتقد است که شورای بعدی باید« در شیوه رسیدگی به حسا‌ب‌ها و عملکرد شهرداری تغییر اساسی ایجاد کند.»


او مثال روشنی از عقیم‌ماندن حسابرسی شورا به میان می‌آورد. این عضو شورای شهر تهران به حسابرسی سال 82 تا 84 اشاره می‌کند که« تخلف‌های زیادی» در آن مشخص شد اما شورای شهر« هیچ کاری» درباره آن نکرد. به گفته نجفی بعد از آن هم موارد زیادی درباره سازمان‌های وابسته به شهرداری مطرح شده است اما کار موثری برای رسیدگی به آن تخلف و یا جلوگیری از تکرار دوباره آن تخلف انجام نشده است.

شیوه نظارت شورا بر شهرداری کاربردی نیست. سال‌ها است که اعضای شورای شهر تهران این موضوع را یادآور می‌شوند. نجفی هم می‌گوید سازوکاری در شورا وجود ندارد که بتواند مانع این تخلف‌ها شود. به اعتقاد او شورا باید یک سیستم نظارت مستمر،‌ فراگیر و فرایندی داشته باشد که وجود ندارد.

اما آیا کسی برای ایجاد این سازوکار تلاشی کرده است؟ نجفی پاسخ می‌دهد  از روز اول ورود به شورا این را از رئیس و اعضای شورا خواستیم که برای طراحی چنین سیستمی بودجه مختصری قائل شوند که این کار انجام نشد. کارهای انجام نشده شورای سوم شهر تهران بسیار است. فعلا کارنامه مالی قالیباف موضوع بحث‌های داغ شورای شهر است و معلوم نیست شورا با چه سازوکاری به این موضوع رسیدگی خواهد کرد. آیا این گزارش‌ها هم به سرنوشت گزارش حسابرسی از شهرداری احمدی‌نژاد دچار خواهد شد، نجفی که می‌گوید امیدوار است شورای چهارم به این کار بپردازد.

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

انواع عضویت
پنل کاربری