0

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

واحد کنترل مضاعف بر ساخت و سازهای عمومی در شهرداری تهران تعطیل شده است. همین موضوع سوال رئیس کمیسیون عمران شورای شهر از شهرداری را در پی داشت که امروز در جلسه غیرعلنی شورای شهر مطرح شد.

شکیب از پاسخ‌های شهردار تهران درباره کنترل مضاعف قانع نشد

شکیب می‌گوید از سال 86 اداره‌های کنترل مضاعفی که به صورت رندوم بر ساخت و سازهای شهر در محلات و مناطق نظارت داشت، تعطیل شده‌اند.

خبرگزاری میراث فرهنگی ـ گروه شهری ـ بیشترین وقت جلسه غیرعلنی امروز شورای شهر تهران بازهم به انتقادهای رئیس کمیسیون عمران شورا از شهرداری گذشت. حمزه شکیب می‌گوید شهرداری 6 سال است که اداره‌های نظارت مضاعف‌اش را تعطیل کرده‌است. البته مشخص نیست چرا شورای شهر تا امروز و در این 6 سال هیچ واکنشی به این مضوع نشان نداده بود.
 
به گفته شکیب  ۱۰سال پیش با علم بر اینکه شرایط ساخت و ساز چه از لحاظ کیفی و چه لحاظ فنی و اجرایی وضعیت نامطلوبی دارد و متولیان این امر در آن زمان بسیاری از قوانین و مقرارت ساختمان را اجرا نمی‌کردند شورای شهر بر بحث کنترل مضاعف بر ساخت و ساز از سوی شهرداری تاکید کرد و مصوباتی را هم در این زمینه گذراند.
 
رئیس کمیسیون عمران شورای شهر می‌گوید از سال 86 به بعد بنا به دلایلی مصوبه شورای شهر تهران و موارد قانونی که ورود شهرداری تهران را در نظارت بر ساخت و ساز بلامانع می‌دانست نادیده گرفته شد و اداره‌های کنترل مضاعفی که به صورت رندوم بر ساخت و سازهای شهر در محلات ومناطق نظارت داشت، تعطیل شده‌اند.
 
در این جلسه که شهردار تهران هم حضور داشت شکیب از او پرسید: قبل از تشکیل شورای شهر در ارتباط با تقویت واحد کنترل مضاعف به طور مستقیم یا غیر مستقیم از سوی شهرداری تهران مصوباتی قانونی وجود داشته است پس چرا درباره کنترل مضاعف بر ساخت وسازها به یکباره شهرداری پای خودش را کنار کشیده و می‌گوید نسبت به اجرای بی‌کیفیت ساخت و سازهای شهر مسوولیتی مستقیم ندارد؟
 
شکیب در ادامه به استعلام‌های حقوقی و قانونی که از اداره کل حقوقی شهرداری و واحد مقررات ملی ساختمان وزارت مسکن و شهرسازی گرفته اشاره کرد و افزود: «بر خلاف نظرشهرداری تهران پاسخ استعلام‌های حقوقی و قانونی نشان می‌دهد نظارت بر ساخت و ساز و صحت عملکرد مهندسان ناظر ساختمان و جلوگیری از تخلفات ساختمانی و تخطی از قوانین ملی ساختمان اصول فنی بر عهده شهرداری است.»
 
حمزه شکیب سوال‌های دیگری هم از شهردار داشت. او با تاکید بر اینکه می‌داند سازمان نظام مهندسی تهران طی چند سال گذشته از بهم ریختگی‌هایی رنج می‌برده پرسید با حال و احوالی که این سازمان داشته کور کردن این چشم نظارتی (کنترل مضاعف شهرداری ) چه سودی داشت؟ آیا فکر نمی‌کنید مافیایی پشت این بهم ریختگی‌ها است؟
 
علی رضا جاوید، معاون شهرسازی شهردار تهران پیش از محمدباقر قالیباف به پرسش‌های شکیب پاسخ داد. به گفته او بعد از ابلاغ قانون نظام مهندسی به دلیل اختلافات اجرایی شهرداری و سازمان نظام مهندسی ماده 33 قانون نظام مهندسی که دلالت بر کنترل مضاعف برساخت وسازها دارد زمینه اجرایی اش فراهم نشد اما بعد از امضا تفاهم‌نامه با سازمان نظام مهندسی دیگر ضرورتی بر وجود نهادهایی موازی با سازمان نظام مهندسی در شهرداری تهران احساس نشد چرا که نظام مهندسی وجود کارکنان کنترل مضاعف را مخل استقلال مهندسان محاسب و طراحان ساختمان می‌دانستند.
 
جاوید همینطور مدعی شد در قانون نظام مهندسی به طور صریح اشاره‌ایی بر مسوولیت فنی شهرداری برای کنترل فنی و سازه‌ایی بر ساخت و سازها نشده است. به گفته او دغدغه رئیس کمیسیون توسعه و عمران شورا بسیار درست است ولی ایجاد نهاد موازی با سازمان نظام مهندسی تنها راه حلی است که بتوان برساخت وساز نظارت و کنترلی مضاعف داشت.
 
شهردار تهران بعد از معاون‌اش به سوال‌های رئیس کمیسیون عمران پاسخ داد. او با اشاره به اینکه ساخت و ساز در تهران رضایت‌بخش نیست گفت نمی‌توان برای حل این موضوع قانون را نادیده گرفت.
 
او با اعتقاد براینکه کنترل مضاعف بر ساخت و ساز بر عهده شهرداری نیست گفت: «این موضوع باید کارشناسی دنبال شود. یک دوره به خاطر بد عمل کردن یک سازمان، شهرداری به بحث کنترل مضاعف بر ساخت و ساز ورود پیدا کرد چرا؟ چون سازمان نظام مهندسی کارش را خوب انجام نمی‌داد. این روش مناسبی نبود باید شرایطی فراهم شود تا سازمان‌های متولی در مسیر اصلی خودشان قرار گیرند.
 
قالیباف از شکیب پرسید اگر شهرداری کنترل مضاعف را مجددا راه‌اندازی کند و بعد در مقاطعی در مورد یک ساختمان اختلاف نظر به وجود بیاید و مهندسان ناظر سازمان آن سازه را تایید کرده باشند اما واحد کنترل مضاعف شهرداری بگوید محاسبات درست نیست مرجع قانونی این اختلاف چه کسی خواهد بود قطعا سازمان نظام مهندسی مرجع است چرا که از طرف حاکمیت به عنوان متولی بر چگونگی ساخت وساز انتخاب شده است.
 
شکیب که از پاسخ شهرداری تهران قانع نشده بود خطاب به شهردار تهران گفت: «جای تعجب دارد که کنترل مضاعف را یک کار اشتباه می‌دانید. وجود سیستم‌های نظارتی درهمه جای دنیا مرسوم است نباید به یک سیستم نظارتی اکتفا کرد چرا که در اینجا علاوه بر سرمایه ریالی، سرمایه جانی افراد هم وسط است.»
 
«خسرو دانشجو»، سخنگوی شورا هم به حمایت از همکار خود پرداخت. او هم با این عقیده که وضعیت ساخت و ساز مناسب نیست رو به شهردار تهران کرد و چند نکته را به او یادآوری کرد: «شهرداری تهران در بسیاری از مباحثی که الان ورود پیدا کرده محل قانونی نداشته است مگر برای ساخت مساجد قانون شهرداری را مکلف کرده است مگر برای کمک به هیات‌های مذهبی و هزاران کار فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی که ورود پیدا کرده، قانون‌گذار مسوولیتی را برای شهرداری در نظر گرفته‌است ولی به لحاظ احساس وظیفه و اینکه شهرداری به دلیل همان ابزارهای موجودش می‌تواند برای بهبود شرایط کارهایی را انجام دهد به مباحث ورود پیدا کرده‌است.
 
دانشجو نتیجه گرفت وضعیت عمومی ساخت وساز هم جدای از این مسائل مهم نیست اگر می‌توانیم کمکی کنیم پس بهتر است شهرداری آستین بالا بزند و در جهت بهبود ساخت وساز کاری کند. به اعتقاد او هیچ جایی به اندازه شهرداری ابزار کنترل کردن ساخت وساز در شهر را ندارد.
 
قالیباف صحبت‌های دانشجو را تایید کرد و کمی از موضع خود کوتاه آمد و گفت: «شهرداری تهران این آمادگی را دارد که برای استفاده از ابزارهایی که در اختیار دارد برای بهبود کیفیت ساخت وساز اقداماتی را انجام دهد».
 
حمزه شکیب، رئیس کمیسیون عمران شورای شهر که پرسنده سوال از شهردار تهران بود در نهایت اعلام کرد که از پاسخ‌ها قانع نشده است چرا که شهرداری و نظام مهندسی هر کدام یک وظیفه دارند و ورود هر کدام به بحث کنترل مضاعف بر ساخت وساز رافع مسوولیت هایشان نیست

کد: 1816

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

انواع عضویت
پنل کاربری