0

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

preview

محسن گلکارنویسنده:مهندس محسن گلکار

کارشناس ارشد مرمت بافت

این مسجد که در سال 254 ه . ق در زمان سیزدهمین خلیفه عباسی المعتزبالله المتوکل که در زمان امام حسن عسکری (ع) خلافت میکرد، کار ساختمان آن آغاز شد. پس از او خلفای دیگری در این باب کوشیدند تا اینکه در زمان خلیفه بیست و نهم المستربالله به پایان رسید.

 

menar

منارمسجد جامع شوشتر 

katibe1

این مسجد به سبک شبستانی میباشد . قبل از پوشش کنونی سقف مسجد به وسیله شاه چوب هندی مسقف شده بود و بر طبق کتیبه موجود در مسجد که دارای تاریخ 683، 933، 1175، 1213 و 445 هجری قمری است معلوم میشود که مسجد در قرون بعدی به کرات تعمیر  و مرمت شده است .

shabestan

شبستان مسجد جامع شوشتر

 در شبستان مسجد منبر چوبی نفیسی قرار دارد که طبق کتیبه، نام (منصور ابواحارث) و تاریخ صفر 445 هجری قمری بر روی آن حک گردیده و بر دیواره شیستان مسجد کتیبه گچ بری با مضمون سوره یاسین حک شده است و در بعضی از کتیبه ها فرامین حکومتی (بخش نامه های مهم دولتی) به چشم میخورد.

shabestan 2
مسجد در طرف شمال 12 ردیف ستون و در طرف جنوب 8 ستون دارد که بلندی هر کدام از ستون ها  در حدود 5 متر است. ساختمان مناره مسجد را به دوران چوپانیان و شیخ اویس بن شیخ حسن چوپانی نسبت میدهند.

katibe2

کتیبه به خط کوفی

بنای مناره مسجد جامع شوشتر در سال 822 هجری قمری بوده است و چون کج شده بود در قرن 12 هجری قمری، قفسه اش را از ترس انهدام تا حد مقرنس برداشتند و در سنوات انقلاب مشروطیت که آن را در جنگ های محلی سنگر قرار داده بودند و قسمتی از طرف مشرق آن خراب گردید که در وسط  آن میلی استوانه ای شکل از آجر ساخته شده که روی آن با با کاشی زیبا مفروش است و بر تمامی آن کلمه الله اکبر نوشته شده است . بلندی مناره ابتدا 26 متر بوده و هم اکنون در حدود 18 متر است.

jedare1

دیواره مسجد جامع شوشتر

مسجد جامع در گذشته دارای حوض آبی بوده  که در گذشته توسط قناتی که از نهر داریون آب میگرفته، پرمیشد. ستون های جلوی مسجد در دهه 40 به بنا الحاق شده اند و در گذشته حمامی در پشت مسجد قرار داشت.

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

انواع عضویت
پنل کاربری