امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

شهری در یک عمارت در بخش‌های مسكونی بافت قدیم شهر بروجرد، خانه‌های قدیمی و با ارزش معماری و فرهنگی قابل توجهی وجود دارد كه یكی از بخش‌های نسبتاً سالم آن مجموعه خانه‌های مربوط به سادات طباطبایی در محله صوفیان است.

خانه‌های مربوط به سادات طباطبایی در محله صوفیان

 خانه قدیمی مرحوم افتخار‎الاسلام نبوی طباطبایی شامل چندین خانه قدیمی،‌ حمام، مسجد و مقبره بزرگان سادات طباطبایی بوده که از جمله ویژگی‌های مهم این بناها می‎توان به وجود حیاط‏‌های نسبتاً‌ وسیع با باغچه‌های پرگل و درختان تنومند،‌ اندرونی و بیرونی،‌ تالارها و پس تالارها،‌ پستوخانه‌ها، ‌یخچال‎های تعبیه شده در كف حیاط و بعضاً حوضخانه و حمام شخصی اشاره كرد.
 


وجود هنرهای تزئینی مختلف مانند كاشی‎كاری، ‌نقاشی، آجركاری،‌ نجاری و منبت‎كاری،‌ گره چینی و حجازی نیز از خصوصیات قابل توجه و مهم این بناهاست.
 


رییس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی بروجرد در این رابطه گفت: خانه مرحوم حاج افتخار‎الاسلام نبوی طباطبایی با وسعتی حدود 1550 متر مربع از جمله این بناها بوده كه در كوچه آقا از محله صوفیان احداث شده است.
 


"حجت‎الله یارمحمدی" افزود: این خانه در گذشته شامل اندرونی و بیرونی بوده كه قسمت بیرونی آن سال‌ها پیش تخریب و نوسازی شده است.
 


وی اظهار کرد: در حال حاضر عمارت مذكور شامل یك سردر ورودی زیبای كاشی‎كاری همراه با هشتی ورودی،‌ حیاط با طاق‎نماهای زیبای دایره‌ای با تزئینات كاشی و آجر، قسمت اندرونی و بهارخواب،‌ حیاط‏ خلوت و حمام بنا كه ورودی آن به لحاظ فرم و تزئینات، قرینه هشتی ورودی است.
 


مدیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی بروجرد، تصریح کرد: قسمت اصلی بنا كه در واقع اندرونی آن محسوب می‌شود در شمال حیاط قرار گرفته و به صورت دو طبقه احداث شده است.
 


یارمحمدی ادامه داد: طبقه اول(همكف)‌ كمی از سطح حیاط پایین‌تر واقع شده و مشتمل بر چند اتاق است كه پوشش سقف آنها به شیوه طاق ضربی اجرا شده است.
 


وی خاطرنشان کرد: طبقه دوم از طریق دو پلكان كه نمای فوقانی آنها بوسیله كاشی‎ كاری مزین شده قابل دسترسی بوده و این بخش نیز شامل دو اتاق قرینه در طرفین و یك تالار هفت‎دری با پنجره‌های اورسی و دو پس‏تالار بوده كه سقف آنها با قاب‎بندی‏های چوبی پوشیده و مزین شده است.
 


مدیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی بروجرد ادامه داد: قسمت شرقی حیاط نیز شامل چند اتاق و حمام عمارت بوده كه از سه بخش تشكیل و مشتمل بر یك حمام سرد با چهار طاق چشمه(رخت‎كن) ‌در چهار طرف كه با كاشی‌های ساده فیروزه‌‌ای تزئین شده، قسمت میان‎دری و حمام گرم بنا كه شامل چند طاق چشمه وخزینه حمام است.
 


حجت‏‌الله یارمحمدی گفت: در قسمت شرقی بنا یك حیاط خلوت احداث شده كه در بخش شرقی و غربی آن تعدادی اتاق در دو طبقه احداث شده است.

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

انواع عضویت
پنل کاربری