0

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

 

preview-shoayeeتخریب خانه ای متعلق به دوره افشار؛

یکی از قدیمی ترین خانه های تاریخی کاشان، خیابان می شود خانه تاریخی شعاعی که با شماره 26578 در سال 88 به فهرست میراث ملی افزوده شده و قدمت آن به دوره افشار می رسد، قرار است توسط شهرداری کاشان به خیابان تبدیل شود به همین منظور بخش هایی از این خانه با لودر تخریب شده است. به گزارش واحد خبر جامعه آنلاین معماران ایران، با توجه به کتیبه گچی موجود در یکی از ایوانچه های بدنه شرقی حیاط، قدمت این بنا به سال 1160 و دوره افشاریه بر می گردد.

shoayee-house-3

shoayee-house-2

همچنین طبق کتیبه موجود در طاق نمای ضلع شرقی حیاط که در داخل کادر ستاره مانندی گچ بری شده، تاریخ احداث بنا مصادف با حکومت نادرشاه افشار در ایران است.

این خانه تاریخی که اکنون غیر مسکونی است، تا حدود دو سال پیش متعلق به آقای اسد الله شعاعی بوده است که بعد از فروختن آن به شهرداری شهرستان کاشان از املاک این ارگان دولتی به حساب می آید.

shoayee-house-5

اکنون قرار است شهرداری کاشان زمین این خانه را با زمین های خالی اطرافش به خیابان تبدیل کند به همین منظور بخشهایی از آن را تخریب کرده است.

shoayee-house-6

این بنای تاریخی با 500 متر مساحت در محله میدانگاه آقا در شهرستان کاشان ساخته شده و یکی از قدیمی ترین خانه های تاریخی ایران محسوب می شود که دارای کتیبه گچی است.

shoayee-house-4

در داخل طاق نمای این خانه که در میانه جبهه شرقی قرار گرفته، کتیبه ای گچ بری شده به قطر یک متر جدول بندی شده است و  اشعار محتشم کاشانی در آن به چشم می خورد این مهمترین کتیبه تاریخی در میان خانه های بررسی شده، است.
عکس از علی گرجی و آرزو حسین زاده

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

دیدگاه‌ها  

0 # جعفری 1392-04-10 16:45
:cry: واقعا متاسفم فقط همین...
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
0 # mohamad-rezayee 1392-04-10 21:04
خیلی خوبه که سایت معماران این مطالب رو منعکس می کنه
من نمی دونم چرا این چیز ها انقدر دست کم گرفته میشه
من هم متاسفم
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
انواع عضویت
پنل کاربری