0

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

زادگاه تیمور لنگ

«شهرسبز» یکی از شهرهای تاریخی ازبکستان و زادگاه« تیمور لنگ» است که در گذشته بخشی از ایران بوده و اکنون به دلیل اهمیت تاریخی و فرهنگی در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده‌ است.«شهرسبز» یکی از شهرهای تاریخی ازبکستان و زادگاه «تیمور لنگ» است که در گذشته بخشی از ایران بوده‌ است.

 

امیر «تیمور گورکانی» در سال 736 ه‍.ق در شهر سبز که در آن روزگار «کش» یا «قش» نامیده می‌شد، دیده به جهان گشود.

این شهر در 80 کیلومتری جنوب «سمرقند» و در ارتفاع 622 متری از سطح دریا قرار دارد.

امیر تیمور گورکانی یا تیمور لنگ، نخستین پادشاه گورکانی و مؤسس این سلسله است که از 771 تا 807 هـ.ق.(748- 783هـ.ش) بر بیشتر ممالک آسیا پادشاهی کرد.

            255266 582

تیمور در زبان ازبکی به معنای «آهن» است و از او با القاب «امیر تیمور»، «تیمور لنگ»، «تیمور گورکان» و «صاحبقران» نیز یاد شده‌ و اروپاییان به وی «تامرلان» (Tamerlane) نیز می‌گویند.

شهر سبز آغاز بزرگراه بین‌المللی است که در قرن 13 «مارکو پولو» از این مسیر به سمرقند سفر کرده است.

قصر «آق سرا» در زمان تیمور و به همت صنعتگران و معماران برجسته ایرانی، عراقی، هندی و خوارزمی در سال‌های 1319-1404ساخته شده است.

این قصر با گنبدهایی با رنگ آبی لاجوردی و طلا جذابیت خاصی دارد سقف آن از طلا و بر بالای بام آن آبشارهایی قرار داشته که بر جذابیت آن افزایش داده است.

           255265 488

این قصر 200 سال پیش خراب شده بود و از بزرگترین بناهای آسیای مرکزی بوده است.

مدرسه و مسجد «گنبد سبز» نیز در سال 1435 توسط نوه امیر تیمور ساخته شده که به نام پدرش «شاهرخ» نام‌گذاری کرده است.

این درحالی است که هسته مرکزی این شهر به دلیل اهمیت تاریخی و فرهنگی در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده‌ است و بیش از نیمی از ساختمان‌های تاریخی ازبکستان در شهر تاریخی سبز که بخشی از بخارا است، قرار دارد و این یکی از ویژگی‌های این شهر تاریخی خواهد بود.

          255268 490

«ارکین ارشگلو» مدیر بخش حفاظتی شهر تاریخی بخارا در حاشیه کارگاه معماری ایرانی، تیموری و مغولی با بیان این مطلب که شهر تاریخی سبز یکی از قدیمی‌ترین شهرهای ازبکستان است و قدمت آن به 2500 سال قبل می‌رسد، تصریح کرد: وضعیت حفاظتی و مرمتی شهر تاریخی سبز مشکلی در زمینه مرمت آثار تاریخی ندارد البته لازم است که از تجارب مرمتگران سایر کشورها به ویژه ایران استفاده شود.

ارشگلو درباره وضعیت حفاظتی و مرمتی شهر تاریخی سبز گفت: ازبکستان مشکلی در زمینه مرمت آثار تاریخی ندارد البته لازم است که از تجارب گروه‌های مرمت و بازسازی سایر کشورها به ویژه ایران استفاده شود و در زمینه حفاظتی نیز بازرسان و مأموران ویژه‌ای برای این سایت تاریخی در نظر گرفته شده که روزانه سرکشی می‌کنند.

وی با اشاره به همکاری‌های بین‌المللی ازبکستان تصریح کرد: در سال گذشته طرح مرمت قبرهای این شهر تاریخی را داشته و به همین منظور سنگ‌های لازم برای مرمت و بازسازی قبور از کشور پاکستان آورده شد.

به گفته مدیر بخش حفاظتی شهر تاریخی بخارا، این شهر به دلیل ویژگی‌های منحصر به فرد و وجود شاهکارهای معماری تیموری، تنها در سال گذشته 20 هزار گردشگر از این شهر تاریخی بازدید کرده‌اند.

در ادامه شما را به تماشای تصاویری از این شهر دعوت می‌نماییم.

          255272 559

          255273 801

          255274 656

          255270 210

 

 

 

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

انواع عضویت
پنل کاربری