0

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

یک عضو هیئت علمی دانشگاه هنر اصفهان گفت: شهرداری باید از احیای بدنه شرقی چهارباغ تجربه کسب کند، زیرا این‌گونه تخریب‌ها و ساخت‌وسازها و در کل برخورد فیزیکی با معماری در دنیا سال‌ها پیش منسوخ شده است.

شهرداری باید از احیای بدنه شرقی چهارباغ تجربه کسب کند

رامین مدنی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران‌(ایسنا)، منطقه اصفهان، اظهار کرد: طرح احیای میدان عتیق و خیابان کشی‌های اطراف آن سال‌ها پیش پیشنهاد شد تا دخل و تصرف و هم‌چنین عجله‌هایی که برای خیابان کشی در این منطقه رخ داده بود جبران و بی‌نظمی‌های آن را بهبود بخشد.
 
وی با بیان اینکه اگر بخواهیم این طرح یک چهره مدرن و سنجیده داشته باشد باید از دخل و تصرف در این طرح و اطراف آن جلوگیری به عمل آید، افزود: میدان امام علی (ع) را باید به عنوان یک فضای زنده در نظر گرفت و به یکی از مراکز فرهنگی، تفریحی و اقتصادی تبدیل شود. ترسیم این چهره برای میدان سخت نیست، اما تحقق آن تنها با کمک برنامه‌ریزان ممکن می‌شود.
 
مدیر گروه دوره دکترای معماری اسلامی دانشگاه هنر اصفهان با اشاره به اینکه طرح احیای میدان عتیق از گذشته وجود داشته و امروز به مرحله اجرا در آمده است،‌ ادامه داد: اگر میدان امام علی (ع) پس از تکمیل شدن نتواند یک فرم مناسب و مشخص ارایه کند با نهایت تاسف باید گفت احیای میدان عتیق یک طرح بازنده است.
 
مدنی با بیان اینکه متاسفانه در احیای بدنه شرقی چهارباغ عباسی یک ساخت‌وساز شلوغ بدون در نظر گرفتن یک احیای منطقی رخ داده است،‌ تصریح کرد: شهرداری باید از احیای بدنه شرقی چهارباغ تجربه کسب کند زیرا این‌گونه تخریب‌ها و ساخت‌وسازها و در کل برخورد فیزیکی با معماری در دنیا سال‌ها پیش منسوخ شده است.
 
وی با اشاره به اینکه در حال حاضر با نرم‌افزاری‌های قوی می‌توان زنده‌ترین فضاهای شهری را طراحی کرد و نتیجه هم گرفت، ادامه داد: در خصوص میدان امام علی (ع) نیز اگرچه طرح از احیای بدنه شرقی چهارباغ بهتر بوده است اما با ساخت کالبد تنها 30 درصد کار انجام شده و 70 درصد آن هنوز باقی مانده است.
 
این عضو هیئت علمی دانشگاه هنر اصفهان با اشاره به اینکه معماری اسلامی تعریف و دسته‌بندی مشخصی ندارد،‌ خاطر نشان کرد: معماری اسلامی باید نرم، دارای حجم مناسب و تزیینات اصیل باشد و متکثر نباشد اما من تردید دارم که در این میدان چنین مشخصه ای وجود داشته باشد با این حال باید تا اتمام کار صبر کرد.
 
مدنی اضافه کرد: به اعتقاد من اگر فرم ستون‌ها در زیر گذرها این قدر بزرگ و بدقواره نبود مشکلی در طرح به وجود نمی‌آمد و باید خوشحال باشیم که این ستون‌ها در بخش زیرین طرح قرار گرفته‌اند با این وجود در خصوص معماری اسلامی نباید زیاد سخت گیر باشیم زیرا یک اجماع مشخص در این خصوص وجود ندارد.
 
وی با اشاره به اینکه فرسودگی کالبدی میدان عتیق را به یک مسئله پیچیده در اصفهان تبدیل کرده بود، گفت: با وجود این فرسودگی عتیق را باید از سایر مناطق فرسوده شهر مانند مفت آباد جدا کرد، زیرا مناطق فرسوده ای مانند مفت آباد سکونتگاه‌های غیر رسمی و بدون ازش تاریخی هستند که به راحتی سرو سامان داده می‌شوند.
 
مدیر گروه دوره دکترای معماری اسلامی دانشگاه هنر اصفهان ادامه داد: عتیق شناسنامه اصفهان است و هویت تاریخی آن حتی بر بهترین نوسازی‌ها هم چیره می‌شود به همین دلیل باید از میدان بهره‌وری چند منظوره و مراکز فرهنگی در دل آن ایجاد کرد.
 
مدنی افزود: بناهای تاریخی بسیار زیادی در اصفهان وجود دارد که به دلیل نبود برنامه‌ریزی مناسب متروکه شده‌اند و در سرمایه گذاری‌ها بلا استفاده مانده‌اند و این امر نشان می‌دهد احیای کالبد یک بنا تنها 30 درصد کار است و 70 درصد موفقیت یک طرح به برنامه‌ریزی‌های پس از آن بستگی دارد.
 
وی با اشاره به اینکه آینده میدان امام علی (ع) نیز بستگی به برنامه‌ریزی و سرمایه گذاری موفق دارد، تاکید کرد: برنامه‌ریزان قوی و دوره دیده هم‌چنین مدیران بخش خصوصی باید وارد شوند زیرا ورود بخش دولتی به این عرصه موفقیت آمیز نیست. در کنار اقتصاد باید فعالیت‌های فرهنگی بدیع رخ دهد و بدون تعارف باید گفت فرهنگ و اقتصاد در این مکان باید به درستی در کنار یکدیگر قرار گیرند تا میدان امام علی (ع) در جذب سرمایه موفق شود.
 
این معمار با بیان اینکه بدون برنامه ریزی اصولی آینده و حیات میدان عتیق به خطر می‌افتد، تصریح کرد: ما جهان نما را به عنوان یک طرح ناموفق داریم و باید از آن درس بگیرم وباید توجه داشته باشم که محدوده دخالت جهان‌نما کم بود، اما اگر برنامه ریزی‌های میدان امام علی (ع) خوب پیش نرود قلب تاریخی اصفهان نابود می‌شود.

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

انواع عضویت
پنل کاربری