0

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

با ساخت یک بنای بلندمرتبه در خیابان میرزا کوچک‌خان جنگلی در تهران، حریم خیابان ادیان ابراهیمی شکسته شد

شكسته شدن حریم خیابان «ادیان ابراهیمی» در تهران

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از کمیته‌ی پیگیری خانه‌های تاریخی تهران، خیابان 30 تیر و میرزا کوچک‌خان جنگلی تهران، از مهم‌ترین خیابان‌های ایران و جهان محسوب می‌شوند که مكان‌های مذهبی ادیان کلیمی، مسیحی، زرتشتی و مسلمان در آنجا كنار یكدیگر قرار گرفته‌اند. قرار گرفتن این بناها که علاوه بر مذهبی بودن، جلوه‌ای تاریخی و ملی نیز دارند، باعث شده است که این خیابان با بافتی فرهنگی، تاریخی و مذهبی به‌عنوان خیابان ادیان ابراهیمی جهان در ایران معروف شود.
 


نیایشگاه زرتشتیان (آدریان) یکی از مهم‌ترین بناهای تاریخی خیابان میرزا کوچک‌خان جنگلی است که در ضلع شمالی مدرسه‌ی فیروزبهرام قرار دارد و همزمان با آغاز دهه‌ی فجر در سال 1381 با شماره‌ی 7442 در فهرست آثار ملی به ثبت رسید. این بنا از نظر معماری یکی از مهم‌ترین آثار فاخر شهر تهران محسوب می‌شود و معماری آن برگرفته از معماری آتشگاه یزد است.
 


در چند روز گذشته، در کنار این اثر و در حریم مدرسه‌ی فیروزبهرام و کلیسای حضرت مریم (س) که هر دو این آثار نیز در فهرست آثار ملی ثبت شده‌اند، سازه‌ای بلندمرتبه در حال ساخت است که باعث شکسته شدن حریم درجه‌ی یک این سه آثار ثبتی شده و به منظر این آثار و خیابان ادیان آسیب می‌زند.
 


براساس پیگیری‌های كمیته‌ی پیگیری خانه‌های تاریخی تهران، متاسفانه این اثر، حریم ثبتی از سوی سازمان میراث فرهنگی ندارد و در مدیریت‌های گذشته بیش از دو سال پیش، اجازه‌ی ساخت‌وساز از سوی اداره كل میراث فرهنگی و گردشگری تهران برای ساخت این سازه‌ی بلندمرتبه صادر شده است. این در حالی است كه مجوزهای ساخت‌وساز میراث فرهنگی استان تهران محدودیت اعتبار به مدت دو سال دارند و با توجه به پایان یافتن اعتبار این مجوز، باید از طریق شهرداری منطقه‌ی 12 و گرفتن استعلام دوباره از اداره‌ی میراث فرهنگی اقدام می‌شد که متاسفانه این کار انجام نشده و اکنون یک سازه‌ی بلندمرتبه بدون اجازه‌ی اداره‌ی میراث فرهنگی استان تهران در کنار این آثار در حال ساخت است.
 


یگان حفاظت و معاونت حفظ و احیای اداره کل میراث فرهنگی تهران در یک‌ماه گذشته نامه‌هایی را به محمدباقر قالیباف ــ شهردار تهران ــ نوشته و خواستار توقف ادامه‌ی ساخت این سازه شده است؛ ولی شهرداری مدت‌دار بودن مجوزهای اداره‌ی میراث فرهنگی را برای ساخت‌وساز در بافت و آثار تاریخی، بی‌معنی قلمداد كرده و در پاسخ گفته است: مجوز ساخت‌وساز در کنار اثر ثبتی آدریان در گذشته از سوی این اداره کل صادر شده است و به همین منظور نیاز به تمدید اعتبار مجوز پس از دو سال از سوی اداره کل میراث فرهنگی نیست.
 


در این وضعیت باز هم شاهد شكسته شدن حریم آثار تاریخی شهر تهران توسط مدیریت شهری هستیم، تا هویت چندین و چند صد ساله‌ی تهران رو به نابودی برود. در این میان، مواردی نیز برعهده‌ی سازمان میراث فرهنگی است، بر این اساس كه باید تکلیف مجوزهای خلاف قانون اداره کل میراث فرهنگی استان تهران در مدیریت‌های گذشته مشخص و این مجوزها باطل شوند تا دیگر شاهد چنین تخریب‌ها و شکسته شدن حریم آثار تاریخی نباشیم.
 


براساس این گزارش، چندی پیش نیز حریم خانه ـ موزه‌ی مقدم به‌عنوان گران‌ترین خانه ـ موزه‌ی جهان در ایران به همین صورت شکسته شد و تا کنون این موضوع در کش‌وقوس‌های دادگاه بین شهرداری و میراث فرهنگی شهر تهران مسکوت مانده است.

برچسب ها:

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

انواع عضویت
پنل کاربری