0

امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

بیش از 91 سال از ورود موزه به کشور می گذرد و اکنون درهای بیش از 91 موزه در کشور به روی مردم باز است تا بیشتر از پیشنیانشان بدانند.

00

به گزارش خبرنگار مهر، استان مرکزی در قلب ایران زمین، دارای بیش از 11 موزه است که تعدادی از این موزه ها مهمتر و سالانه بیش از 20 هزار بازدید کننده دارند.

تاریخ شش هزار ساله استان مرکزی، در قالب ساختمان هایی که موزه نام گرفته از طریق گنجینه هایی چون شامل اسناد، آثار باستانی، تاریخی و ظروف قدیمی در کمترین زمان بشناسند.

مهمترین موزه های استان مرکزی

موزه باستا‌ن‌شناسی و مردم‌شناسی چهار فصل، موزه سلطان آباد، موزه حسن‌پور و موزه مفاخر استان، چهار موزه از موزه‌های استان مرکزی هستند که در موزه باستان شناسی و مردم شناسی چهار فصل اشیایی به قدمت چهارهزار سال پیش از میلاد تا دوره ایلخانی وجود دارد.

01

موزه چهار فصل اراک، زیباترین موزه استان مرکزی

 

موزه چهار فصل که بهترین موزه استان مرکزی است و در آن انواع سکه، سفال، اشیا و دفینه های زیرخاکی، سنگ نبشته ها، انواع عکس قدیمی و از همه اینها جالب تر معماری منحصربه فرد حمام چهار فصل به عنوان یک اثر قاجاری است.

 

این موزه تلاش کرده است تاریخ استان مرکزی به خصوص اراک را پیش چشم مخاطبان گذارد.

 

شکل داخلی خود موزه نیز بخشی از تاریخ استان و بسیار دیدنی است.

 

موزه سلطان آباد اراک در قلب بازار سنتی اراک

 

سلطان آباد نام قدیم اراک است و موزه ای به همین نام در قلب بازار اراک توسط باباخانی یکی از جوانان هنرمند این شهر ایجاد و راه اندازی شده است که جزو اولین موزه های خصوصی کشو است که در سال 1386 به روی مردم گشوده شد.

 

این موزه در سرای کاشانی بازار است و چهارمین موزه اراک محسوب می شود.

 

در این موزه مجموعه‌ای نفیس از خطوط مختلف قرون اسلامی و از کاتبان مشهور آن دوران همچون محمدجعفر تبریزی، میرزا غلامرضا اصفهانی، میرزا رضاخان فراهانی و همچنین تابلوهای نقاشی قهوه‌خانه‌ای و نمونه‌های نفیسی از آثار فلزکاری با کتیبه و خطوط اسلامی موجود است.

 

موزه حسن پور ارام در گذر بازار سنتی این شهر

 

موزه حسن‌پور نیز در بافت قدیمی شهر اراک و در بازار اراک قرار دارد و موزه صنایع دستی استان مرکزی محسوب می‌شود که آثار منحصر به فردی از هنرمندان معاصر در رشته‌های مختلف همچون قالی بافی، منبت‌کاری،کنده‌کاری، مشبک چوب، مسگری، قلم زنی در آن به نمایش عمومی در آمده است.

 

موزه خانه حسن پور واقع در پشت مسجد آقا ضیاءالدین اراک و معماری این خانه نیز منحصر به فرد است.

 

 

موزه مفاخر اراک گنجینه ای از آثار بزرگان کشور

موزه مفاخر اراک در خیابان شهید بهشتی اراک از خیابان های مرکزی شهر اراک است که گنجینه ای از آثار مفاخر و بزرگان به دیار باقی شتافته این استان است که روزگاری کمر به خدمت به کشور و مردم بستند.

 

در این موزه آثاری از امام خمینی، امیر کبیر، دکتر حسابی، دکتر قریب، و صدها شخصیت بزرگ کشور جمع آوری و نمایش داده می شود.

 

سفالینه های باستانی در موزه ساوه

 

موزه چهارسوق یکی از موزه‌های شهر ساوه است که این بنا در اصل به عنوان محور اتصال راسته اصلی و محور اصلی بازار بوده و در دوره‌هایی از تاریخ نیز برای تکیه و برگزاری مراسم عزاداری از آن استفاده می‌شده است و اکنون تبدیل به موزه شده که در آن اشیای باستانی و ارزشمند مسی و سفالی، سکه، اسناد خطی، سنگ قبر و همچنین یکسری پیکره زن و مرد با پوشش‌های مختلف مردم ساوه در زمان قاجار به نمایش گذاشته شده است.

 

موزه مسجد جامع ساوه نیز از دیگر موزه‌های این شهر است که این بنا خود به عنوان سایت موزه محسوب می‌شود و علت این امر همانا نوع معماری و آجرکاری و مصالح به کار رفته و گچبری‌های زیبای آن است.

 

موزه آشتیان در دل بافت تاریخی این شهر

 

این موزه در بافت قدیمی شهر، در محله بازار آشتیان قرار دارد که منزل قدیمی یکی از بزرگان آشتیان به نام میرزا هدایت‌الله وزیر دفتری است که در خرداد ماه 1385 پس از مرمت و تجهیز توسط اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی و با همکاری شورای اسلامی شهر آشتیان به موزه تبدیل شده است.

 

اکثر آثار این موزه اهدایی مردم آشتیان بوده و شامل نسخ خطی، سفالینه‌های دوران اسلامی، ابزار و وسایل روشنایی و مطبخ و آلات کشاورزی هستند.

03

موزه مردم شناسی خمین در قلعه سالار محتشم

 

موزه مردم‌شناسی خمین نیز در قلعه سالار محتشم واقع است که جزو عمارت‌های نادر در ایران محسوب می‌شود که در 170 سال پیش دارای سیستم برق کشی بوده است.

 

اکثر اشیای موجود درون این موزه اهدایی مردم خمین بوده و متشکل از اشیای سفالی، کوزه، خمره، کاسه است.

 

قلعه مذکوردر باغی است که شامل یک بخش شبستانی در پایین و یک بخش اعیان نشین در بالاست، هشت اتاق در بخش شبستان وجود دارد که طرح و اندازه آنها متفاوت است، از طریق سه پله در نقاط مختلف شبستان می‌توان به طبقه اعیان نشین وارد شد.

 

ایوان طبقه اعیان نشین این موزه دارای هجده ستون چوبی ودارای گچبری و آثار زیبای شکارگاهی، آجرکاری‌، نقوش اسلیمی و ختایی و همچنین در‌ها ، پنجره‌ها و سقف‌های چوبی این بنا بسیار زیبا و جالب توجه است.

 

این بنا پس از مرمت و تجهیز، در خردادماه سال 1385 به موزه مردم شناسی خمین تبدیل شد و با نصب پیکره هایی رسومات قدیمی این شهر از جمله شب چله، کردعلی به کوه و کوسه ناقالدی در آن به نمایش گذاشته شده است.

 

قرار است در این موزه آثار در دو قسمت به نمایش درآیند. قسمت اول، محوطه روبازی است که در آن ابزار و ادوات کشاورزی و فعالیت‌های سنتی مردم این شهر به نمایش گذاشته می‌شود. قسمت دوم که در نوع خود کم‌نظیر است، آب‌انبار قدیمی این شهر است که مخزن آن تبدیل به موزه مردم‌شناسی می‌شود.

 

موزه مردم شناسی نراق

 

موزه آب نراق از موزه‌های شهر نراق است، که بنای آن جزو آثار ثبتی نیست و تحت نظارت شهرداری نراق اداره می‌شود.

04

این موزه آثاری که مردم یا به شکل امانی و یا هدیه در اختیار شهرداری قرار دادند ایجاد شده است و البته به مرور اشیاء و اثاری به آن اضافه شد.

 

نکته جالب توجه اینکه، قرار است این موزه در طول همه ایام و به صورت رایگان باز باشد و به بازدیدکنندگان و به خصوص گردشگران خدمات ارائه کند.

 

موزه فرهنگ و هنر تفرش زادگاه پروفسور حسابی

 

موزه فرهنگ و هنر تفرش در ماههای پایانی سال گذشته توسط بخش خصوصی راه اندری شد.

 

مشتمل برآثاری در معرفی اقدامات و تالیفات علمی و فرهنگی مفاخر علمی، فرهنگی و هنری و آثار هنری هنرمندان خوشنویس، مجسمه ساز و آثار مردم شناسی اهدایی این شهرستان در فضایی به مساحت 150 متر مربع در معرض دید بازدید کنندگان قرار گرفته است.

 

...

 

با راه اندازی 11 موزه بزرگ در استان مرکزی اکنون شهرهای استان هر کدام موزه ای برای معرفی تاریخ خود دارند، با راه اندازی موزه فرمهین و کمیجان تعداد موزه های استان از 13 مورد در پایان سال 91 فراتر می رود.

 

 

به اشتراک بگذارید

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

انواع عضویت
پنل کاربری